Inteligentny dom – nowe możliwości i potencjał do wykorzystania

17 marca 2022

Wykonywanie wszystkich domowych czynności ręcznie (osobiście) nie zawsze jest konieczne. Teraz dzięki inteligentnemu domowi można wieloma z nich zarządzać np. przez aplikację na smartfonie.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to taki, w którym wieloma czynnościami można zarządzać np. poprzez zainstalowaną na telefonie aplikację. W każdym inteligentnym domu kluczową rolę odgrywa zdalne zarządzanie. To dzięki niemu można sterować np. temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, oświetleniem i ilością zużywanej przez noc i w ciągu dnia energii. Tak samo jest z różnego rodzaju urządzeniami, które są podłączone do tej samej jednostki centralnej. To właśnie stamtąd są delegowane poszczególne zadania do wykonania.

Inteligentny dom jest tak określany zarówno przez wzgląd na wiele przydatnych funkcji i możliwość łatwego zarządzania nimi, jak i dlatego, że niejednokrotnie „myśli” za domowników, a tym samym zapewnia im bezpieczeństwo. Dodatkowym atutem domu smart jest jego energooszczędność, na którą wpływ ma prawidłowa eksploatacja budynku zapewniana przez szereg czujników i detektorów. Doskonałym przykładem funkcji wpływających na ochronę środowiska oraz oszczędności w domowym budżecie są systemy sterowania klimatyzacją i wentylacją, oraz rozszczelnienia i zaciemniania okien, dzięki któremu możliwe jest dostosowanie optymalnej dla człowieka temperatury i wilgotności w pomieszczeniach.

Czy smart home sprawdzi się tylko w nowych, obecnie budowanych domach?

W smart domu znajdują się inteligentne urządzenia, nie ma więc żadnych przeszkód, żeby nawet i w bardzo starym domu zainstalować tego rodzaju udogodnienia. Często to właśnie osobom starszym mogą się one okazać znacznie bardziej przydatne niż ludziom młodym, którzy wciąż mają jeszcze dużo sił i energii, żeby wiele czynności wykonywać samodzielnie, bez żadnej pomocy.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Wszystko zależy od tego, na jakie konkretne urządzenia dana osoba się zdecyduje. Koszt tych najbardziej podstawowych – takich jak np. smart plug i żarówka, to wydatek zaledwie około stu złotych. Poszczególne czujniki (np. detektory dymu, czadu) to wydatek kilkudziesięciu złotych. Zawsze jest kilka opcji do wyboru, stąd też rozpiętość cen w poszczególnych sklepach może być bardzo duża. Podstawowa jednostka centralna również nie musi być droga – po prostu decydując się na zakup konkretnego rodzaju urządzenia, trzeba wziąć pod uwagę to, jak bardzo inteligentny dom planuje się posiadać. W końcu nie wszystkie gadżety i urządzenia trzeba kupować w tym samym czasie. Warto zacząć od tych najprostszych w obsłudze oraz najtańszych. I dopiero z czasem przekonać się, czy to jest faktycznie to, co się może przydać i czy się sprawdzi w danego rodzaju przestrzeni.

Co ciekawe, w niektórych większych miastach, np. w Krakowie czy Wrocławiu inteligentne mieszkania kosztują tyle samo, co standardowe lokale mieszkalne z rynku deweloperskiego. Szacowana zmiana domu o około stumetrowej powierzchni ze „zwykłego” wyposażenia na inteligentne, to wydatek rzędu 20-30 tys. złotych.

Inteligentne elementy smart home

Systemy inteligentnego domu to wiele różnych akcesoriów, które jeśli zostaną odpowiednio zaprogramowane, to będą ułatwiały wykonywanie wielu, nie zawsze lubianych czynności. Mogą one zostać zainstalowane w niemal każdym urządzeniu i w ten sposób staje się możliwe zarządzanie i kontrolowanie niemal całym domowym gospodarstwem.

Elementy inteligentnego domu mogą być bardzo różne. Do tych najbardziej podstawowych zalicza się:

  • inteligentne gniazdko – to przykład tego najtańszego i najpopularniejszego obecnie inteligentnego urządzenia; przyłączenie do kontaktu tzw. smart plug powoduje, że każde z urządzeń, które zostaną do niego wpięte, będą bardziej „inteligentne”, a wynika to z tego, że będzie nimi można wtedy sterować poprzez konkretnego rodzaju (dedykowaną do nich) aplikację;
  • inteligentne żarówki – przeważnie są w nich zamontowane tzw. LED-y (RGB) i to właśnie dzięki nim możliwe jest oświetlanie poszczególnych pomieszczeń w wielu różnych kolorach; ponadto, jeśli taka żarówka zostanie we właściwy sposób zintegrowana z resztą systemu, to będzie można wtedy np. sterować włączaniem i wyłączaniem oświetlenia w całym domu albo tylko w niektórych z pokoi;
  • inteligentny termostat – dzięki niemu możliwe jest ustawienie harmonogramu pracy ogrzewania; tego rodzaju urządzenia sprawia, że koszty ogrzewania są znacznie niższe, ponadto poprawia on codzienny komfort użytkowania całego domu/mieszkania; każdy z takich nowoczesnych termostatów może zostać podłączony do zewnętrznych czujników temperatury – wówczas staje się możliwe jeszcze bardziej efektywne regulowanie ogrzewania; z kolei jego przyłączenie do jednostki centralnej inteligentnego domu (odbywa się to poprzez Wi-Fi) umożliwia dopasowywanie nie tylko ogrzewania, ale również i klimatyzacji do potrzeb konkretnego użytkownika, a odbywa się to na podstawie lokalizacji jego telefonu; tego rodzaju smart system może dostosować się do rytmu dnia domowników i na podstawie ich codziennej aktywności zarządzać temperaturą w całym domu;
  • inteligentne systemy do sterowania roletami – co istotne, mogą one być i wewnętrzne, i zewnętrzne; dzięki nim można zaoszczędzić na energii; ponadto to duża wygoda, bo osobiste zasłanianie i odsłanianie kilkunastu okien również może być czasochłonne, zwłaszcza wtedy, gdy ma się do wykonania wiele innych obowiązków.

Smart home – miejsce, gdzie królują różnego rodzaju czujniki

Oczywiście czujniki to nie jest nowy wynalazek, gdyż te tradycyjne towarzyszą nam w codziennym życiu już od wielu dziesięcioleci. Czym innym są jednak te inteligentne czujniki, ponieważ one, w przeciwieństwie do ich poprzedników, mogą zostać odpowiednio zaprogramowane i wówczas ich przeznaczenie podlega rozszerzeniu. Podstawowe czujniki, które są teraz instalowane w inteligentnych domach to:

  • inteligentny czujnik zalania – to niewielkie urządzenie, które powinno zostać zainstalowane tam, gdzie istnieje ryzyko, że może dojść do zalania; właściciel wiadomość dotyczącą tego, że już do niego doszło, dostaje na telefon – nie musi więc być na miejscu i osobiście sprawdzać, czy taki czujnik już się włączył;
  • inteligentne czujniki dymu oraz gazu – one działają w taki sam sposób, jak ten od zalania; dzięki nim można się czuć bezpiecznie, bo nawet małe stężenie tych szkodliwych dla zdrowia i życia ludzkiego substancji sprawia, że alarm o tym fakcie natychmiast wszystkich (posiadających odpowiednią aplikację) domowników powiadomi;
  • inteligentne okna – dzięki inteligentnym oknom zarządzanym z poziomu smartfona lub tabletu możliwe jest regulowanie wentylacji czy zacienienia, a także dostosowanie tych parametrów do aktualnej pogody (automatycznie, jeśli jest zainstalowany również czujnik pogodowy); w smart domu okna mogą zamknąć się same, gdy np. zacznie padać deszcz;
  • inteligentny czujnik otwarcia – to przykład urządzenia, który zwiększa i komfort mieszkania, i poziom bezpieczeństwa; może on zostać zaprogramowany w taki sposób, żeby włączać oświetlenie zawsze wtedy, gdy ktoś z domowników będzie wchodził do danego pomieszczenia;
  • inteligentne kamery (wewnętrzne, zewnętrzne) – one również sprawiają, że można się w swoim domu poczuć naprawdę bezpiecznie; oprócz tego, gdy nikogo nie będzie w domu, przez cały czas będzie można monitorować sytuację i dzięki temu np. zapobiec włamaniu oraz kradzieży.
Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: