Jak uszczelnić okna PCV?

3 kwietnia 2021

Nieszczelne okna mogą być prawdziwą zmorą szczególnie w chłodne jesienno-zimowe wieczory. Statystyki wskazują na to, że przez nieszczelności może uciekać aż 30% ciepła z domu. Uszczelnianie okien jest więc ważne nie tylko ze względu na komfort użytkowania domu bez uciążliwych podmuchów chłodnego wiatru, lecz z punktu ekonomicznego – nieszczelne okna spowodują, że Twoje rachunki za ogrzewanie będą więc nawet o 30 proc. wyższe.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Dlaczego okna są nieszczelne?

Przede wszystkim warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, dlaczego okna plastikowe są nieszczelne. Najczęściej przyczyna nieszczelności zależna jest od trzech czynników:

  • nieszczelność uszczelek – zwykle po kilku latach użytkowania okien plastikowych uszczelki się po prostu zużywają. Wówczas, żeby uszczelnić okna plastikowe, musisz po prostu wymienić uszczelkę.
  • niepoprawny montaż okna – czasem przyczyną nieszczelności okien jest ich nieprawidłowy montaż. W ostatnim artykule opisywaliśmy, to czym różni się montaż warstwowy od tradycyjnego – jeśli okno zostało zamontowane metodą tradycyjną, to po latach wilgoć może powodować powstawanie mostków termicznych na łączeniu ościeżnicy i okna, co będzie powodować szpary i szczeliny.
  • rozregulowanie pozycji okuć – w przypadku, gdy nieszczelne okna wynikają ze złego pozycji okuć, to wówczas należy poprosić o pomoc specjalistę, który poprawi skrzydła okienne. Warto zwrócić uwagę jednak na to, że czasem rozszczelnienie wynika z trybu okna – większość okien plastikowych ma tryb letni oraz zimowy, który bardziej dociska skrzydło okienne do ramy. W takiej sytuacji pozycję okna możesz zmienić za pomocą imbusa.

 

Czym uszczelnić okna plastikowe?

W zależności od tego, co jest przyczyną nieszczelności okien, możesz użyć innych metod uszczelniania. Na rynku możemy znaleźć różne produkty, które pozwolą skutecznie uszczelnić okna plastikowe, m.in. uszczelki, taśmy, silikony czy listwy uszczelniające.

Montaż stolarki okiennej decyduje o tym, która z metod uszczelniania okien, powinna być zastosowana. Uszczelnianie okien można wykonać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

W pierwszym przypadku najlepiej do tego zadania sprawdzą się silikony i materiały paroszczelne, natomiast do zewnętrznego usuwania nieszczelności okien plastikowych należy użyć materiałów paroprzepuszczalnych, np. taśmy paroprzepuszczalnej.

Jak uszczelnić okna plastikowe?

Na rynku dostępnych jest kilka różnych metod uszczelniania okien plastikowych.

Uszczelki do okien

Najprostszym sposobem na poprawę izolacji okiennych jest wymiana uszczelek. Uszczelkę montuje się na styku ramy i ościeżnicy, jednak przed jej uprzednim montażem należy dokładnie oczyścić miejsce.

Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, na to, jaka uszczelka pasuje do okna plastikowego. Konkretny model uszczelki znajdziesz na karcie gwarancyjnej produktu, a także na stronie producenta.

Uszczelnianie okien z pomocą pianki

Jednym z najpopularniejszych sposobów na uszczelnienie okien plastikowych jest skorzystanie z pianki. Na rynku dostępne są zarówno pianki jednoskładnikowe, jak i dwuskładnikowe. Popularne pianki jednoskładnikowe schną pod wpływem kontaktu z powietrzem, podczas gdy dwuskładnikowe – zasadniczo bardziej odporne na zniszczenia – swoją ostateczną konsystencję zawdzięczają reakcji chemicznej, przez co twardnieją szybciej niż jednoskładnikowe.

Pianka powinna być zaaplikowana na wszelkie nieszczelności okienne. Jej nadmiar po wyschnięciu można usunąć za pomocą nożyka, a następnie należy osłonić ją innym materiałem (np. taśmą), który osłoni piankę przed promieniami UV ze względu na to, że pod ich wpływem traci ona właściwości izolacyjne.

Taśma do uszczelnienia okna

Kolejną metodą jest zastosowanie wszelkiego rodzaju specjalistycznych taśm czy folii. Stosuje się je zarówno w czasie montażu okien, jak i w trakcie późniejszej eksploatacji.

Taśma pomaga bardziej profesjonalnie uszczelnić okno, jednak jest także trudniejszym rozwiązaniem. Z tego powodu polecamy do tych prac zatrudnić specjalistów, którzy zapewnią jej prawidłowy montaż.

W przypadku taśmy uszczelniającej okna należy wziąć pod uwagę, z której strony okno będzie uszczelniane. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, jeśli okna będą uszczelniane od wewnątrz, to należy użyć taśm paroszczelnych – stanowią one warstwę izolacji, która chroni przed przenikaniem pary i wilgoci z wnętrza budynku. Do zewnętrznego uszczelniania okien należy użyć taśmy paroprzepuszczalnej,  która umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza.

Silikon uszczelniający okna

Drobne nieszczelności okien można naprawić z pomocą silikonu. Należy jednak pamiętać, że okna plastikowe nie współpracują z każdym silikonem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą silikony naturalne bądź silikony akrylowe.

Zwykle używa się ich jedynie w środku pomieszczeń, ze względu na ich właściwości fizyczne i chemiczne. Są one jednak proste w użyciu: wystarczy wycisnąć je z tuby i równomiernie rozprowadzić po wypełnionej szczelinie np. palcem zamoczonym w płynie do mycia naczyń.

Listwa do uszczelniania okien

Do uszczelniania okien od wewnątrz, jak i od zewnątrz możesz użyć także specjalnych listew. Listwy uszczelniające do okien montowane są na styku tynku z ościeżnicą.

W celu zamontowania listwy należy najpierw dokładnie oczyścić miejsce. Z reguły listwa ma siatkę z włókna szklanego, dlatego wymaga zatynkowania, dzięki czemu powstała spoina tworzy spójną kompozycję kolorystyczną z ościeżnicą.

Jak ustawić okna na zimę?

W przypadku, gdy nieszczelności nie wynikają z błędnego montażu lub zużycia uszczelek, to prawdopodobnie wystarczy zmienić tryb okna z letniego na zimowy.

Jak wyregulować okna na zimę? To dość proste. Po otwarciu okna od jego wewnętrznej strony ramy na okuciu znajduje się mały mimośród, który może być regulowany za pomocą odpowiedniego klucza lub imbusa. Ten mimośród reguluje docisk okna do ramy. Jeśli ustawiony jest zbyt mały docisk, to wówczas okno lekko się odrywa od ramy podczas zamknięcia – jest to tryb letni. W trybie zimowym okno plastikowe nie powinno odrywać się od ramy.

Na okuciu okna znajdziesz trzy mimośrody – górny, środkowy oraz dolny. Spróbuj zmienić ich pozycję za pomocą imbusa, tak by styk okna do ramy był jak najdokładniejszy.

Uszczelnianie okien plastikowych – podsumowanie

Okna plastikowe można uszczelnić na kilka sposobów, a większość z nich nie wymaga nawet pomocy fachowca. Zważywszy na to, że nieszczelności mogą powodować ogromne utraty ciepła w ciągu roku, które wpływają na wzrost kosztów ogrzewania, uszczelnienie okien wydaje się być bardzo racjonalnym rozwiązaniem.

Koszt pianki uszczelniającej okna to kilkadziesiąt złotych, a koszty związane z utratami ciepła mogą wynieść nawet kilka tysięcy.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: