Ciepły montaż okien – co to jest, dlaczego się go stosuje?

2 września 2021

Producenci komponentów do domów pasywnych niejednokrotnie podkreślają znaczenie prawidłowego montażu elementów. Nawet najwyższej klasy okna o wysokich parametrach technicznych nie zapewnią odpowiedniego ocieplenia, jeśli nie będą prawidłowo osadzone w ścianie. Z tego powodu coraz więcej inwestorów decyduje się na warstwowy montaż, powszechnie znany także jako ciepły montaż okien. Czym różni się on od tradycyjnej metody i czy jest to opłacalna metoda osadzania montażu okien?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Na czym polega ciepły montaż okien?

Najprościej ujmując ciepły montaż okien polega na trwałym uszczelnieniu miejsc, w których osadzane są okna o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Dąży on do wyeliminowania mostków termicznych, które powodują uciekanie ciepła z wnętrza domu. Ciepły montaż drzwi pozwala na zachowanie lepszej izolacji cieplnej, co wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Ze względu na to, że montaż warstwowy jest raczej skomplikowany, warto zwrócić uwagę na kwalifikacje i doświadczenie ekipy, która będzie przeprowadzać pracę. Równie istotne jest precyzyjne stosowanie się do zaleceń i wskazówek producenta, gdyż w zależności od modelu, montaż może się nieznacznie różnić.

 

Ciepły montaż okna a standardowy montaż

Standardowy montaż okien polega na zakotwieniu okna do muru, a następnie uszczelnieniu przestrzeni za pomocą pianki poliuretanowej. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie i łatwe zamontowanie stolarki okiennej, jednak ma pewne minusy.

Choć pianka PUR dobrze spełnia swoje zadanie we właściwej izolacji akustycznej i termicznej, to nie jest całkowicie odporna na agresywne działanie wilgoci. Zawilgocona pianka będzie przemarzać, co z kolei będzie prowadzić do jej degradacji. Wówczas między oknem a murem powstają mostki cieplne, które powodują uciekanie ciepła z domu.

Warstwowy montaż okien polega natomiast na wykorzystaniu nie jednej warstwy termoizolacynej, lecz aż trzech – dwóch taśm (paroprzepuszczalnej i paroszczelnej) oraz pianki PUR. Pozwala to na precyzyjne uszczelnienie okna z ościeżem, a także zachowanie wyższej izolacji termicznej i akustycznej. W warstwowym montażu każda warstwa spełnia inną funkcję.

Ciepły montaż okien – ​​​​​​​przekrój

  • Taśma paroprzepuszczalna (rozprężynowa), która stanowi uszczelnienie zewnętrzne. Jej zadaniem jest blokowanie możliwości przenikania wilgoci z zewnątrz w piankę PUR, która na skutek zawilgocenia mogłaby ulec degradacji. Skutecznie chroni także przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz, a także chroni przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wiatr, deszcz czy słońce. Taśma rozprężynowa powinna być paroprzepuszczalna, gdyż umożliwia to odparowanie wody w przypadku nieszczelności zewnętrznej.
  • Taśma paroizolacyjna, która uniemożliwia przenikanie w piankę PUR pary wodnej i wilgoci z wnętrza domu. Jest ona uszczelnieniem wewnętrznym.
  • Pianka PUR, która stanowi warstwę środkową, a jej głównym zadaniem jest izolacja termiczna i akustyczna.

 

Ciepły montaż okien –  rodzaje

Właściwe usytuowanie okna w ościeżnicy zapobiega powstawaniu mostków cieplnych. Jednak osadzanie okien w murze jest zależne od typu ścian w budynku.

W przypadku ściany jednowarstwowej lub warstwowej okno umieszcza się w otworze – w połowie grubości ściany lub w strefie termoizolacji. Jest to tzw. ciepły montaż okna w otworze. W tej metodzie okno osadza się w ościeżu, a następnie montuje przy użyciu kotew i dybli. Powstałą szczelinę wypełnia się warstwami izolacyjnymi w celu połączenia okna z ościeżem.

W przypadku ściany docieplonej, stosuje się ciepły montaż okna w warstwę ocieplenia, tzw. ciepły montaż poza otworem. Jest on nieco droższy, gdyż jest trudniejszy do wykonania, jednak ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Do ciepłego montażu poza otworem używa się specjalnych konsoli, które służą do podwieszenia okna w warstwie ocieplenia.

Jak przygotować otwory okienne pod ciepły montaż?

Jedną z najważniejszych rzeczy od których zależy jakość połączenia okna z ościeżem jest właściwe przygotowanie otworu. Wymiary ramy okiennej powinny być o 1-2 cm mniejsze od ościeża, by zachować tzw. luzy dylatacyjne.

Otwór powinien być dokładnie oczyszczony z wszelkiego gruzu i pyłu, a także odpowiednio zagruntowany. Dobrze przygotowany otwór w dużym stopniu stanowi o dobrej jakości wykonania połączenia.

Jak wygląda ciepły montaż okna?

Ekipa przeprowadzająca ciepły montaż stosuje, oprócz tradycyjnej pianki montażowej, stosuje dodatkowe materiały termoizolacyjne, czyli folie i taśmy uszczelniające, a także taśmy paroszczelne. Okno osadzane jest wtedy w strefie izolacji muru, tak aby stanowiło jej przedłużenie. Od zewnątrz okno powinno być zabezpieczone odpowiednimi materiałami, takimi jak taśma paroprzepuszczalna lub folia rozprężna. Dzięki temu skutecznie zabezpieczymy izolację przed wilgocią i działaniem czynników atmosferycznych, a jednocześnie umożliwimy dyfuzję pary wodnej. Drugą, środkową warstwę, stanowi pianka poliuretanowa, która jest doskonałym izolatorem. Od zewnątrz przykleja się folię paroszczelną, dzięki której wilgoć nie będzie dostawała się do wnętrza domu. Trójwarstwowy ciepły montaż powinien być przeprowadzony przez doświadczoną i przeszkoloną ekipę z wykorzystaniem materiałów wysokiej jakości. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że nasze okna spełnią swoje zadanie, a my oszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie.

Ciepły montaż – zalety

Dzięki technice ciepłego montażu okien minimalizujemy ryzyko powstawania mostków termicznych, czyli miejsc o gorszej izolacji przez które może uciekać ciepło. Jeśli mostki termiczne występują na styku okna z murem, może dochodzić do okresowego przemarzania ścian, zbierania się wilgoci, a nawet pojawienia się szkodliwej dla zdrowia pleśni.

Ciepły i szczelny montaż to również gwarancja dobrej izolacji akustycznej w miejscu osadzenia okna.

Ciepły montaż okien – ​​​​​​​ czy warto?

Choć ciepły montaż okna zajmuje dużo więcej czasu i jest dwukrotnie droższy niż montaż standardowy, to biorąc pod uwagę późniejsze oszczędności na docieplaniu domu, jest to inwestycja jak najbardziej opłacalna.

Według testów eksperckich okna zamontowane ciepłym montażem są o 75 proc. szczelniejsze niż tradycyjnie montowane. Jest to rozwiązanie wysoce energooszczędne i pozwala w przyszłości znacząco ograniczyć wydatki związane z domem.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: