Styl japandi – czym się charakteryzuje?

2 lutego 2022

Styl japandi to sposób aranżacji wnętrz, który stawia na minimalizm i funkcjonalność. Będzie idealnym wyborem dla osób lubiących naturalne materiały i stonowane kolory. Jeśli zależy ci na wystroju, który sprzyja wyciszeniu, z pewnością docenisz to połączenie japońskiej i skandynawskiej estetyki. Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi? Styl japandi to trend stosunkowo nowy. Najpierw rozpowszechnił się w Australii. Dziś jednak możemy obserwować go już na całym świecie. Używa się w nim przede wszystkim bieli, beżu, ewentualnie jasnych szarości oraz odcieni, które kojarzą się z naturą, czyli np. ziemistych kolorów. Wnętrza w stylu japandi są przestronne i minimalistyczne, ale przytulne jednocześnie.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Styl japandi, czyli inspiracja Japonią i Skandynawią

Mieszkania w Japonii urządzane są dość ascetycznie i tak samo jest w przypadku stylu japandi. Styl skandynawski również stawia na minimalizm i funkcjonalność. Skandynawowie także nie lubią nadmiaru dodatków. Japończycy wybierają jednak ciemniejsze drewno, natomiast w stylu japandi dominuje biel i odcienie jasnego drewna. Jest to niepodważalny wpływ stylu skandynawskiego, w którym operuje się głównie bielą.

Styl japandi a spokój ducha

Styl japandi ma zapewniać harmonię i spokój we wnętrzu mieszkalnym. Bliski kontakt z naturą, afirmacja codzienności, stronienie od zbytku – to japońska filozofia, która ma swój wyraz w tego rodzaju aranżacjach. Wnętrza w stylu japandi sprzyjają medytacji i kojeniu zszarganych nerwów. Choć mieszkania w stylu skandynawskim także są na swój sposób przytulne, to wnętrza w stylu japandi wydają się mieć w sobie więcej „duszy”.

Wielu osobom zależy na tym, by odnaleźć w swoim domu spokój ducha. Wyobraźmy sobie wieczór po trudnym dniu. W minimalistycznym i przytulnym mieszkaniu odetchniemy. Wnętrze w stylu japandi wygląda jak wprost stworzone do odpoczywania przy relaksacyjnej muzyce z ulubioną książką i ciepłą herbatą w dłoni. Jeśli doskwiera Ci przebodźcowanie, a dom uważasz za miejsce przeznaczone do wypoczynku i ukojenia nerwów, styl japandi jest stworzony dla ciebie.

Styl japandi – naturalne materiały

Materiały, jakich używa się w tym stylu, to przede wszystkim takie, które oferuje nam natura – drewno, kamień, len czy bambus. Styl japandi znajduje szerokie zastosowanie dla drewna. W takiej aranżacji zobaczymy wiele przedmiotów z tego naturalnego materiału. Mogą to być: niskie stoliki kawowe, stół jadalniany, klosze lamp, krzesła czy drewniane doniczki na kwiaty. W tym stylu mile widziane są nawet ściany pokryte drewnem, co jest typowe dla mieszkań azjatyckich.

Styl japandi – jak urządzić mieszkanie?

Mieszkanie w stylu japandi musi być przede wszystkim praktyczne. Nie ma w nim miejsca na przepych i krzykliwe dodatki. Meble reprezentujące styl japandi nie mogą być wysokie i przytłaczające. We wnętrzu urządzonym w duchu tego stylu powinno być bardzo jasno i przytulnie. Atmosfera, jaka panuje w mieszkaniu w stylu japandi, ma koić i pozwolić odpocząć.

 

Unikajmy trzymania przedmiotów na widoku – zostawmy tylko te niezbędne. W stylu japandi design jest z reguły surowy i możliwie jak najprostszy. Nie ma tu miejsca na skomplikowane bryły mebli czy bogate ornamentacje. Musi być prosto i funkcjonalnie – jak w Japonii i Skandynawii.

 

Styl japandi mogą świetnie dopełnić bambusowe parawany. Możemy w ten sposób połączyć salon z kuchnią lub nawet z sypialnią! Ciekawym rozwiązaniem do salonu mogą być fotele wykonane z połączonych ze sobą bali drewna – doskonale wpiszą się w styl japandi. Mile widziane w tego rodzaju aranżacjach są także krzesła wykonane z bambusa lub wikliny. Salon w stylu japandi powinien mieć duże okno i liczbę mebli ograniczoną do minimum. Natomiast kuchnia japandi będzie wyglądała świetnie, jeśli zestawimy jasne, najlepiej białe szafki, z teksturą drewna. W sypialni stylu japandi nie może znajdować się wiele rzeczy. Najważniejsze w tym pokoju jest łóżko, w którym możemy odpocząć po całym dniu. Łóżka dobrze pasujące do stylu japandi to takie, które imitują materac umieszczony bezpośrednio na podłodze. Zadbajmy też o ciepłe oświetlenie, które doda tym pomieszczeniom przytulnej atmosfery.

 

Jeśli chodzi o elementy ozdobne – stawiajmy na minimalizm. Niech dekoracjami zostaną drewniane, bambusowe lub papierowe lampy, a także lustra – w ten styl świetnie wpisują się eleganckie, popularne w Skandynawii, okrągłe lustra.

Styl japandi – jakie okna wybrać?

W mieszkaniu w stylu japandi doskonale sprawdzą się duże okna panoramiczne – podobnie jak w stylu art deco. Jednak w art deco takie okno miało mieć funkcję unowocześniającą wnętrze pełne antyków. Natomiast ze stylem japandi okna panoramiczne świetnie współgrają, ponieważ bardzo dobrze wkomponowują się w minimalistyczne wnętrze. Ponadto zapewniają piękne widoki, co daje nam poczucie bliższego kontaktu z naturą – a to jest w stylu japandi bardzo istotne. Ważne jest także odpowiednie oświetlenie wnętrza – powinno być jasne i ciepłe. Mieszkanie pełne naturalnych materiałów, a za oknem widok na las, wschody i zachody słońca. Czy nie brzmi to kojąco?

Jeśli chodzi o ozdabianie okna – jeśli mamy taką możliwość, unikajmy tego. Zasłonimy sobie w ten sposób to „okno na świat przyrody”. Nie stawiajmy na ciężkie zasłony, które nie będą pasować do reszty wnętrza. Jeśli jednak w okolicy mamy sąsiadów i chcemy uniknąć uczucia dyskomfortu bycia obserwowanym lub jeśli potrzebujemy do snu całkowitej ciemności, zainwestujmy w rolety.

Styl japandi a modne lampy

Styl japandi stawia na klimatyczne oświetlenie. Jak zostało omówione wyżej, ważny jest dobry dostęp do światła słonecznego, co zapewnią duże okna. Należy zadbać jednak również o oświetlenie sztuczne. Coraz większą popularnością cieszą się lampy w stylu japandi. Najczęściej spotyka się je w kształcie stożka. Z czego taka lampa jest wykonana? W stylu japandi lampa ma najczęściej drewniany lub bambusowy klosz, co cieszy się zainteresowaniem ze względu na oryginalność. Niektóre lampy w stylu japandi przypominają azjatyckie lampiony. Jednak zawsze są w stosowanej kolorystyce – najczęściej w bieli. Nie znajdują się na nich żadne ozdobniki. Takie lampy wykonane są z papieru i drewna. Widać w nich także inspirację Skandynawią, ponieważ podobnie jak skandynawskie lampiony, ich kształt zbliżony jest bardziej do kuli, niż w przypadku tradycyjnych lampionów znanych z Azji.
 

Okazuje się, że Azja i Skandynawia mają ze sobą więcej wspólnego, niż na pozór się wydaje. Owocem tego ciekawego połączenia jest właśnie styl japandi. Gdy znamy już podstawy urządzania mieszkania w stylu japandi oraz główne myśli, jakie mu przyświecają, możemy zacząć planować własną aranżację. Pamiętajmy o minimalizmie, drewnie i dobrym oświetleniu, które zapewnią panoramiczne okna bez dodatku firan.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: