Jak dbać o drewniane okna?

15 września 2017

Należą do okien, które postrzegamy jako najpiękniejsze, najbardziej ekskluzywne i efektowne w swoim wyglądzie. Okna drewniane są jednymi z pierwszymi, jednak pierwotnie wyglądały znacznie inaczej, niż obecnie. Aktualnie zachwycają swoim niepowtarzalnym designem, często rustykalnym charakterem, naturalnością oraz modnym designem. Dla wielu problemem jest jednak ich pielęgnacja. Drewno to materiał naturalny, potrzebuje zatem szczególnej opieki.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Systematyczna pielęgnacja

Okna drewniane lubią, kiedy się o nie dba. Tym samym odwdzięczają się długoletnim estetycznym wyglądem. W ich pielęgnacji ważna jest systematyczność. Powinno się je myć przynajmniej trzy razy w roku, oczywiście intensywność zależy od wielu czynników – warunków atmosferycznych, odległości budynku od ruchliwej ulicy czy też otoczenia, w jakim się znajduje.

 

Mycie drewnianych okien

Mycie drewnianych okien przebiega na kilku etapach. Przede wszystkim należy oczyścić ramy z kurzu. W tym przypadku pamiętamy, że mamy do czynienia z drewnem, stosujemy zatem inny środek czystości do drewnianej ramy niż do szyby. Unikamy zdecydowanie amoniaku, który może uszkodzić lakier. Należy używać specjalnych środków do drewna zalecanych przez producenta okien, aby zachować gwarancję.

Lakierowanie drewnianych okien

Okna drewniane, a nawet drewniano-aluminiowe wymagają więcej pielęgnacji niż np. okna PCV. Z tego powodu konieczne jest ich lakierowanie średnio dwa razy w roku. Stosuje się preparaty zalecane przez producenta okien – dzięki temu mamy pewność, że dany produkt dopasowany jest do gatunku drewna oraz zachowujemy gwarancję. Przed lakierowaniem okna należy je dokładnie oczyścić. Jeśli występują drobne uszkodzenia struktury, możemy zmatowić je delikatnym papierem ściernym. Następnie przystępujemy do lakierowania według instrukcji producenta okien.

Renowacja okuć i uszczelek

Codzienne użytkowanie okien sprawia, że metalowe elementy nośne i ryglujące oraz uszczelki pracują. Z biegiem lat na skutek ciągłego poruszania tymi elementami, przecierają się one bądź rozregulowują. Aby zapewnić ich maksymalną żywotność, należy regularnie konserwować okucia. Gdyby konieczna była wymiana uszczelek, należy powierzyć tę czynność specjaliście.

Konserwacja okuć polega na sprawdzeniu, czy okno prawidłowo się zamyka, a okucia chodzą gładko i stabilnie. Poziom i docisk można w zależności od modelu okien wyregulować przy pomocy śrubokręta lub dedykowanego klucza. Jeśli okno prawidłowo się domyka i okucia są stabilne, ale skrzydło nie porusza się płynnie, należy naoliwić elementy ruchome specjalnym preparatem w buteleczce z aplikatorem dostarczonym przez producenta.

Odpowiednie środki czystości

Systematyczność nie oznacza, że nie powinniśmy zachować trzeźwości umysłu. Skrajnie wysokie temperatury, jak też siarczyste mrozy to nie najlepsze warunki do mycia okien nie tylko ze względu na nasz komfort i zdrowie, ale też na efektywność pielęgnacji i jakość drewna.

Jak już zostało wspomniane, oprócz warunków pogodowych warto uwzględnić w pielęgnacji okien drewnianych środki czystości, które będą dostosowane do specyfiki naturalnego materiału. Po oczyszczeniu ram z kurzu dobrym sposobem jest nałożenie specjalnej pasty do drewna, pozwoli ona usunąć większe zabrudzenia.

Drewno powinno być odpowiednio zabezpieczone, aby wpływ niekorzystnych warunków pogodowych nie wywoływał na jego strukturze nieestetycznie wyglądających zniszczeń. Materiały naturalne się starzeją, podobnie jak skóra człowieka, którą chronimy przed efektami tego procesu. Dla drewna ochroną jest lakierowanie, która zostaje mu zapewniona na kilka lat. Zanieczyszczenia powodują jednak, iż lakier z biegiem czasu przestaje spełniać swoje zadanie, dlatego należy pamiętać o sprawdzaniu stanu lakieru, natomiast co kilka lat przeprowadzać renowację drewnianych okien.

Okna drewniano-aluminiowe

Najlepszym rozwiązaniem na przyszłość wydają się okna drewniano-aluminiowe, dzięki zewnętrznej nakładce aluminiowej drewno chronione jest przed warunkami atmosferycznymi i nie wymaga konserwacji, a przy tym od wewnętrznej strony okna możemy cieszyć się drewnianą strukturą. Kiedy stare okna drewniane będą nadawać się już tylko do wymiany warto zastanowić się nad zamianą ich na okna drewniano-aluminiowe.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: