Wole oko – konstrukcja i cena

20 kwietnia 2022

Architekci coraz częściej odchodzą od prostej połaci dachu, która jest charakterystyczna dla nowoczesnych projektów. W ostatnich latach możemy zaobserwować powrót do tradycyjnych, polskich struktur pokrycia dachowego, co wiąże się z nagłym wzrostem popularności lukarn. Lukarny znów przodują w projektach domów, a konstrukcja wolego oka zachwyca wielkomiejskich mieszkańców, lecz ten zachwyt nie jest specjalnie podzielany przez cieśli. Jak wygląda konstrukcja połaci wolego oka i czy takie lukarny są drogie w wykonaniu?

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Wole oko – skąd ta moda?

Wole oko jest typowe dla staropolskiej konstrukcji dachowej. Swoją ówczesną nazwę zawdzięcza wyglądowi, jednak nierzadko można spotkać się także ze starą nazwą lukarny – dymnik lub wyglądnik. Ten rodzaj połaci dachowej niegdyś był budowany wyłącznie ze względów funkcjonalnych, gdyż doświetlał optymalnie strych i pozwalał na jakiś rodzaj wentylacji najwyższych kondygnacji.

Obecnie wole oko wybierane jest głównie ze względu na powrót do staropolskiej architektury. Zmęczeni wielkomiejskim życiem mieszkańcy coraz częściej przenoszą się z miast do obrzeży, gdzie chcą stworzyć swój pozór wolnego, wiejskiego stylu życia.

Jak wygląda konstrukcja lukarny wole oko?

Konstrukcja wolego oka wymaga naprawdę wprawionego cieśli, który wie, jak odpowiednio wykonać spadek oraz jakich materiałów użyć do budowy lukarny. Aby wykonać poprawnie wole oko, niezbędne jest precyzyjne określenie: proporcji i spadku połaci, które powinny być uzależnione od wielkości wolego oczka oraz rodzaju dachówki.

Proporcja między wysokością a szerokością ścianki czołowej a wybór dachówki

Zaprojektowanie wolego oczka wymaga znajomości materiałów używanych do pokrycia więźby dachowej. Proporcja wysokości i szerokości ścianki czołowej dla dachówek zakładkowych wynosi 1:8, dla dachówek cementowych 1:10, natomiast dla dachów wykonanych z tzw. karpiówek należy ustalić proporcje nie mniejsze niż 1:5.

Kąt spadku połaci i ściany frontowej wolego oka

Szerokość i wysokość ściany frontowej lukarny w stosunku do kąta spadku połaci wolego oka nie może wynosić mniej niż 12 stopni.

Ile kosztuje lukarna wole oko?

Koszt wykonania lukarny wolego oka może się różnić w zależności od projektu, a także wybranego fachowca. Warto jednak pamiętać, że trudność konstrukcji i drożejące materiały budowlane nie sprzyjają niskiej cenie.

Wole oko może kosztować najmniej 16000 zł, a najbardziej skomplikowane konstrukcje mogą pochłonąć nawet 40000 zł. Z pewnością nie jest to tania inwestycja, jednak lukarna znacząco podnosi wartości estetyczne budynku.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: