Parujące okna w domu – przyczyny, zapobieganie

24 czerwca 2021

Zjawisko osadzania się pary wodnej na szybie szczególnie często pojawia się w sezonie jesienno-zimowym oraz wiosną. Spowodowane jest dużą różnicą temperatur między wnętrzem domu a temperaturą na zewnątrz. Na parowanie okien ma wpływ także duża wilgotność powietrza, która przyczynia się do skraplania wody po wewnętrznej bądź zewnętrznej stronie szyb. Czy parujące okna w domu są zawsze powodem do niepokoju? Na szczęście najczęściej zaparowana szyba nie oznacza nic złego, jednak jeśli problem się powtarza, to może to zwiastować pewne problemy.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Dlaczego okna parują od wewnątrz?

Zaparowanie szyby od wewnętrznej strony oznacza dużą wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Najczęściej przyczyną osadzania się rosy na szybach jest niewystarczająca wymiana zużytego powietrza. Jest to zjawisko zupełnie naturalne. Kiedy nadmiar wilgoci nie jest prawidłowo odprowadzany, para wodna skrapla się na oknach.

Parowanie szyby od wewnętrznej strony nie powinno Cię dziwić, jeśli występuje po gorącej kąpieli bądź długim gotowaniu, lecz jeśli pojawia się częściej, to może oznaczać problemy z wentylacją. W takim przypadku w celu ustalenia przyczyny parowania okien należy sprawdzić kratki wentylacyjne. Odpowiadają one za odpowiednią wentylację w domu, więc jeśli nie będą działać prawidłowo, to wilgotność w pomieszczeniu znacznie wzrośnie, co będzie powodowało osadzanie się pary wodnej na szybach.

Jak szybko sprawdzić wentylację w pomieszczeniu? Należy przyłożyć kartkę A4 do kratki wentylacyjnej. Jeśli będzie ona przyciągać kartkę, to oznacza, że wentylacja działa poprawnie. Natomiast, jeśli kartka spadnie, to znaczy, że zjawisko parowania szyb w pomieszczeniu jest spowodowane słabą wentylacją.

Co zrobić żeby okna nie parowały od wewnątrz?

 

Jeśli szyby są zaparowane po wewnętrznej stronie, to najszybszym naturalnym sposobem będzie doprowadzenie świeżego powietrza do pomieszczenia. W tym celu należy uchylić okno bądź lekko je rozszczelnić.

Większość okien PCV ma wbudowane nawiewniki, które pomagają skutecznie ograniczać parowanie szyb od strony wewnętrznej.

Zaparowane szyby w domu od zewnątrz

Parowanie szyb od zewnętrznej strony jest analogiczne do skraplania się rosy na trawie. W jesienno-zimowe dni wilgoć z roślin paruje za sprawą temperatury, a następnie pod koniec dnia, gdy temperatura spada, krople pary kondensują się na szybach budynków.

Jest to zjawisko całkowicie normalne i nie należy się nim przejmować.

Zaparowane okna w środku (między szybami)

Problematyczne jest, gdy skraplanie się pary zachodzi nie po stronie wewnętrznej czy zewnętrznej, lecz w środku. Może to bowiem oznaczać uszkodzenie konstrukcji.

Parowanie szyby od wewnątrz jest zjawiskiem normalnych dla starych skrzynkowych okien drewnianych, jednak w przypadku okien PCV oznacza wadę konstrukcyjną lub uszkodzenie konstrukcji. W dwuszybowych lub trzyszybowych oknach plastikowych pomiędzy taflami szkła znajduje się gaz szlachetny, co wpływa na znaczące obniżenie wartości termoizolacyjnych. W takim przypadku najczęściej niezbędna jest wymiana okna na nowe.

Zaparowane szyby w nowym domu

Z problemem zaparowanych okien często borykają się właściciele nowych domów. Dlaczego? Przyczyną nadmiernej wilgotności powietrza w nowo wybudowanych pomieszczeniach jest w tym wypadku proces „oddychania” świeżo wybudowanych ścian i stropów.

Dodatkowo podniesieniu poziomu pary wodnej w powietrzu sprzyjają prowadzone prace remontowe, takie jak tynkowanie czy malowanie. Zwykle potrzeba około roku, aby dom wystarczająco wysechł. W ekstremalnych wypadkach zaparowane szyby są skutkiem źle zaizolowanych murów lub mostków termicznych, powstających na styku okna z murem. Wtedy konieczne jest wyeliminowanie problemu przez fachowców.

Jak zapobiegać parowaniu okien?

W celu zmniejszenia parowania szyb wewnątrz budynku należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Aby w naszym domu nie parowały okna, powinniśmy jak najczęściej wietrzyć mieszkanie. Dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń można zapewnić dzięki odpowiedniej wentylacji, a także poprzez nawiewniki i systematyczne rozszczelnienie/uchylanie okien. Zwykle zaleca się uchylanie okien na 5 lub 10 minut dziennie, lecz w przypadku sytuacji nadmiernego zawilgocenia (np. kąpiel, gotowanie bądź suszenie prania) należy dodatkowo przewietrzyć pomieszczenie.

Co więcej, wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 40 proc., gdyż w przeciwnym razie parowanie okien jest wręcz nieuniknione. Warto także zadbać na etapie budowy o odpowiednie umiejscowienie grzejników – ustawienie ich bezpośrednio pod oknami zmniejszy możliwość skraplania się pary od ich wewnętrznej strony.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: