Walory estetyczne ważniejsze od funkcjonalności
Wybierając okna, klienci często zwracają uwagę na walory estetyczne stolarki i nie przykładają odpowiedniej wagi do funkcjonalności okna. Trzeba pamiętać o tym, że choć wygląd ma znaczenie, to jednak równie istotne jest to, by okno spełniało swoje podstawowe funkcje – było odpowiednio skonstruowane, szczelne, izolowało akustycznie i zapewniało ciepło oraz odpowiednie oświetlenie w domu. Nie można zatem zbagatelizować opisu i charakterystyki okna, tym bardziej, jeśli kupuje się je przez Internet. To właśnie dzięki nim można łatwo stwierdzić, czy wybrany model naprawdę będzie idealny, jeśli chodzi o ich długą żywotność.
Kierowanie się ceną podczas zakupu
Wciąż zdarza się, że klienci kupują okna patrząc na najbardziej atrakcyjną cenowo ofertę. Nierzadko jednak te tańsze, które nie są akurat w promocji, mogą być wykonane z gorszej jakości materiałów lub w technologii, niegwarantującej na przykład odpowiedniej szczelności. Niekiedy też firmy obniżają cenę okien, dlatego że dana technologia jest już przestarzała. By nie być stratnym, przedsiębiorstwa te chcą opróżnić magazyn i zrobić w nim miejsce dla najbardziej aktualnych modeli. Podstawowa zasada w tym wypadku brzmi: na oknach nie warto oszczędzać!
Okna niedopasowane do przeznaczenia konkretnego wnętrza
Każde pomieszczenie użytkuje się w domu lub w mieszkaniu w określony sposób. Inaczej kuchnię, inaczej łazienkę, a jeszcze inaczej pokój dziecięcy czy gościnny. W zależności od tego, gdzie instaluje się okna, warto mieć na uwadze charakterystykę danego pokoju. W kuchni problematyczne jest to, że temperatura bywa wyższa niż w innych pomieszczeniach, szczególnie podczas przygotowywania potraw, dlatego sprawdzą się w niej okna z dobrą wentylacją. Natomiast w pokoju gościnnym i sypialni warto postawić na taką stolarkę, dzięki której uda się wyciszyć hałas. Z kolei w pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzą się takie okna, w których producent zastosował blokadę uniemożliwiającą przypadkowe otworzenie.
Brak wiedzy na temat oświetlenia budynku
Położenie budynku względem czterech stron świata stanowi ważny aspekt, mający wpływ na komfort jest użytkowania, ale też oszczędność ogrzewania i prądu. Co mają z tym wspólnego okna?
Wiele osób wciąż nie wykorzystuje wiedzy na temat specyfiki poszczególnych stron świata. Najlepiej oświetlona jest południowa i zachodnia część budynku, inaczej jest w północnej i wschodniej części budynku. Należy o tym pamiętać przy okazji wielkości okien oraz ich liczby w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu jesteśmy w stanie zminimalizować koszty związane ze zużyciem energii. Z kolei w miesiącach, w których temperatura jest wysoka może dojść do przegrzania pomieszczeń, trzeba zatem również pomyśleć nad osłoną przeciwsłoneczną. Do wyboru są rolety i żaluzje zewnętrzne, okna zespolone, w których zamontowane są żaluzje międzyszybowe lub osłony, które można zastosować od wewnątrz pomieszczenia takie jak: zasłony, rolety i żaluzje wewnętrzne itd.
Nieuwzględnienie charakteru budynku przed zakupem okien
Każdy budynek ma swój wygląd, nawet ten najbardziej tradycyjny. W związku z tym okna powinny wpisywać się w architekturę takiej bryły, w jej kolor, kształt oraz wymiary. Nie można zatem w mniejszych budynkach zdecydować się na gigantyczne okna, a w piętrowych i przestronnych obiektach na okna w wersji mini. Do tego dochodzi również odcień stolarki okiennej, która powinna bardziej dopełniać charakter bryły niż wyraźnie kontrastować na jej tle. Wtedy można odnieść wrażenie, że okna „próbują wyskoczyć” albo że „wpadają do środka” w zależności od tego, czy z elewacją kontrastuje jasna, czy ciemna stolarka. Nie można też zapomnieć, że inne okna będą bardziej atrakcyjne w domu, który ma taras, a inne tam, gdzie jest tylko balkon.
Niedokładne wymierzenie przestrzeni na okna
Osobie, której pierwszy raz przychodzi zmierzenie wymiarów otworów na okna może być trudno się za to zabrać. Czasem nawet ekspertom zdarzają się pomyłki. A źle wymierzone okna to gwarancja nieodpowiedniego zakupu – przy stolarce okiennej liczy się każdy centymetr! Dlaczego źle mierzymy okna? Zapewne spowodowane jest to korzystaniem z nieodpowiednich narzędzi, które są albo za krótkie, albo nie zapewniają wyraźnego odczytu.
Najdokładniejsze pomiary zapewnia taśma miernicza wraz z poziomicą. Nieraz jednak lepiej od razu na tym etapie skorzystać z usługi firmy, od której kupujemy okna i która będzie je montować. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z zamówieniem okien na inny wymiar. Trzeba też pamiętać o tym, że jeśli nie będą to okna o standardowych wymiarach, można zapłacić podwójnie. W takich sytuacjach firma, która przygotowuje okna na wymiar, raczej nie przyjmie ich z powrotem i nie zwróci kosztów związanych z ich wytworzeniem.
Przepisy – czy znasz je dobrze?
Wykonanie projektu domu nie jest rzeczą prostą. Istnieje wiele przepisów oraz regulacji prawnych, które trzeba przy tym uwzględnić. Błędy przy wyborze okien w tej kwestii mogą dotyczyć np. wielkości okien bądź też poszczególnych jej współczynników. Jeżeli wybierzemy okna niedostosowane nie tylko do naszych potrzeb, ale też przepisów, możemy być zmuszeni do przebudowy budynku, czyli sami narażamy siebie na dodatkowe koszty. Zawsze trzeba pamiętać o szczegółowym zapoznaniu się z dokumentacją produktu, a wcześniej z przepisami, które nas dotyczą.
Energooszczędne – czy na pewno?
Okna energooszczędne – wielu oknom przypisuje się tę cechę, jednak nie wszystkie w rzeczywistości ją posiadają. Jak wybrać i się nie rozczarować? Okna energooszczędne mają współczynnik przenikania ciepła niższy, ni ż 1,0 W/(m2K). Zawsze sprawdzaj tę wartość i wymagaj od sprzedawcy certyfikatu potwierdzającego izolacyjność cieplną dla całego okna.