NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN
Okna energooszczędne są bardzo popularne w Europie zachodniej (szczególnie w Austrii i Niemczech), która wyprzedza nas o dobre kilka lat, jeżeli chodzi o promocję i stosowanie rozwiązań energooszczędnych. W Polsce wciąż okna tego typu są często pomijane ze względu na cenę, ale również zwyczajną niewiedzę. Według nas jest to krótkowzroczne podejście, ponieważ inwestycja w dobrze docieplony dom z energooszczędnymi bądź pasywnymi oknami zwraca się po pewnym okresie dzięki mniejszym kosztom zużycia energii, nie wspominając już o podwyższonym komforcie życia w mieszkaniu, w którym zimą jest ciepło, a latem panuje przyjemny chłód oraz wzroście wartości samej inwestycji.
CO NA TO UNIA
Mamy dla Was dobrą wiadomość w komunikacie prasowym Komisji Europejskiej z dnia 31 lipca tego roku możemy znaleźć informację, że nowa strategia ożywienia sektora budownictwa w UE opiera się w głównej mierze na aktywnej promocji energooszczędnych budynków. Założenia są takie, że do końca 2018 roku wszystkie budynki władz publicznych mają być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii, a do 31 grudnia 2020 wszystkie nowo powstające budynki. Z tego względu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował nowy program wsparcia budownictwa energooszczędnego. Fundusz przewiduje refundację od 20 do 30% środków, jeżeli budynek zostanie wybudowany w standardzie energooszczędnym lub pasywnym.
JAKIE OKNA ENERGOOSZCZĘDNE
Trzeba pamiętać, że przez okna i drzwi potrafi uciekać do 30 procent energii, stąd warto rozważyć kupno energooszczędnych produktów. Okna energooszczędne to takie, których izolacyjność cieplna dla całego okna wynosi poniżej 1,0 W/m2k, jeżeli izolacyjność wynosi poniżej 0,8 W/m2k to mamy do czynienia z oknami pasywnymi.
BRANŻOWY LIDER ROZWIĄZAŃ ENERGOOSZCZĘDNYCH
Internorm to firma stworzona dla osób szukających rozwiązań energooszczędnych, funkcjonalnych i bezpiecznych. Wszystkie nasze okna mogą być stosowane w domach energooszczędnych, a większość spośród nich nadaje się także do budownictwa pasywnego (Internorm jest w posiadaniu certyfikatów Domu Pasywnego dla aż 9 swoich produktów). Jednym z okien przeznaczonych do budownictwa niskoenergetycznego jest model KF410, dostępny w wersji PCV lub PCV z zewnętrzną nakładką aluminiową. Z potrójnym oszkleniem, okno osiąga współczynnik izolacyjności cieplnej Uw do 0,69W/m2K. Taki świetny wynik jest możliwy dzięki wielokomorowemu profilowi klasy A docieplonemu dodatkową pianką termoizolacyjną, a także technologii Fix-O-Round, polegającej na wklejeniu szyby na całym obwodzie za pomocą specjalnego kleju, co dodatkowo izolację i stabilność. Okno wyróżnia się eleganckim i minimalistycznym designem. Objawia się to m.in. całkowicie ukrytymi okuciami, a także zlicowanym, wykonanym w całości ze szkła skrzydłem. Jeżeli nie przepadacie za oknami plastikowymi, to warto zerknąć na okna drewniane z zewnętrzną nakładką aluminiową model HF 200, którego izolacyjność cieplna wynosi Uw = 0,69 W/m2k. Jego kanciasta i surowa stylistyka znalazła wielu fanów. Jest to okno przeznaczone dla bardziej wymagających klientów.
Podsumowanie
Już w ciągu najbliższych kilku lat, w wyniku nowych przepisów unijnych, inwestowanie w rozwiązania energooszczędne będzie chlebem powszednim dla wszystkich decydujących się na budowę domu. Podejmując decyzję o zakupie energooszczędnych okien warto zdecydować się na firmę, która oferuje sprawdzone rozwiązania i profesjonalną obsługę na każdym etapie transakcji – od wyboru odpowiedniego do naszych potrzeb modelu, aż po prawidłowy montaż i opiekę posprzedażową.