Czym charakteryzują się eklektyczne wnętrza?
Najczęściej stylem eklektycznym określa się wnętrza, w których łączy się na pozór sprzeczne elementy. Eklektyzm nie zna zasad i polega na połączeniu różnorodnych elementów, które, choć stylistycznie od siebie odbiegają, tworzą razem spójną całość.
Eklektyzm w mieszkaniu to zrównoważone połączenie starego z nowym, zestawienie przeciwstawnych kolorów (kontrast), różnych stylów wnętrzarskich (np. baroku z boho) czy materiałów i faktur. Sztuka eklektyzmu polega na tym, by wszystkie z pozoru przypadkowe rzeczy, takie jak dodatki czy meble, tworzyły aranżację, która będzie zrównoważeniem elementów z różnych stylów.
Ze względu na to, że w takiej szalonej i nieuporządkowanej aranżacji wiele się dzieje, eksperci projektowania wnętrz zalecają, by wystrój pomieszczenia w stylu eklektycznym skupiał się na dwóch bądź trzech głównych kolorach.
Do kogo pasują wnętrza w stylu eklektycznym?
W eklektyzmie z pewnością doskonale odnajdą się niebanalne osobowości. Ze względu na nietuzinkowość zestawień wnętrze w stylu eklektycznym pokochają osoby, które mają duszę artysty. Dość często taka aranżacja jest wybierana przez młodych, dlatego coraz częściej w takich połączeniach aranżacyjnych urządza się mieszkania dla studentów.
Styl eklektyczny wybierany jest także przez osoby niezdecydowane, gdyż w takim wnętrzu nie muszą one się ograniczać do żadnych norm wnętrzarskich. W eklektyzmie wszystko jest dozwolone, jeśli jest odpowiednio wyważone.
Styl eklektyczny w domu – wady i zalety eklektycznych aranżacji wnętrz
Wnętrza eklektyczne stanowią pewnego rodzaju misz-masz, który wymaga odpowiedniego wyczucia sztuki, by w takiej aranżacji nie przesadzić. Eklektyzm w domu cechuje przypadkowa równowaga, która jest trudna do osiągnięcia dla osób początkujących w aranżacji wnętrz, dlatego dość często możemy się spotkać z przesadnymi połączeniami przedmiotów, które dają poczucie przytłoczenia.
Dobierając dodatki do wnętrza w stylu eklektycznym naprawdę bardzo łatwo przesadzić. Zastosowanie stylu eklektycznego wymaga po prostu dobrego wyczucia, by wiedzieć, w jaki sposób łączyć ze sobą poszczególne elementy, by tworzyły przemyślaną całość. Takie mieszkanie czy dom mogą wyglądać naprawdę świetnie, jeśli tylko zaplanuje je odpowiednia osoba.
Do zdecydowanych zalet stylu eklektycznego należy nieograniczona możliwość aranżacji. Jego elastyczność daje poczucie ogromnej wolności i swobody, co do wyboru mebli czy aranżacji dekoratorskich.
Jakie okna wybrać do stylu eklektycznego?
Ze względu na to, że styl eklektyczny nie daje niemal żadnych ograniczeń, to w tym przypadku nie obowiązują żadne zasady dotyczące wyboru stolarki okiennej. Do takiego pomieszczenia można wybrać naprawdę każdy profil ramy w każdym stylu.
Jedyna rada, która może pomóc dobrać okna do stylu eklektycznego, obejmuje to, żeby łączyć ze sobą style, które już znalazły się w pomieszczeniu. Przykładowo, jeśli w salonie eklektycznym mieszczą się meble czy dodatki zachowane głównie w stylach barokowym i nowoczesnym, to warto wybrać ramę okienną właśnie w jednym z dwóch styli. Stworzy ona spójną całość z resztą aranżacji.