Budownictwo energooszczędne i pasywne
Podążanie za ekologicznymi trendami oraz chęć obniżenia kosztów eksploatacji budynków sprawia, że obecnie powstają niemal wyłącznie budowle energooszczędne lub pasywne. Czym się wyróżniają? Konstrukcja energooszczędna to taka, która redukuje zapotrzebowanie na energię. Odbywa się to m.in. dzięki zastosowaniu wysokiej jakości izolacji. Budynki pasywne idą o krok dalej. Poza doskonałym ociepleniem i izolacją stosują też inne nowoczesne rozwiązania, które pozwalają zminimalizować zapotrzebowanie na energię i ogrzewanie, a nawet całkowicie zrezygnować z instalacji grzewczej. Bardzo ważną rolę w budynkach energooszczędnych i pasywnych odgrywają drzwi i okna, które stanowią najbardziej wrażliwe energetycznie punkty konstrukcji.
Okna pasywne – czym się wyróżniają?
Tak popularne w ostatnich latach okna pasywne spełniają wymogi nowoczesnego budownictwa pasywnego. Przejawia się to przede wszystkim niskim współczynnikiem przenikania ciepła (poniżej 0,8 W/m2K, podczas gdy okna zwykłe energooszczędne to poniżej 1 W/m2K). Oznacza to, że taka stolarka powoduje znacznie mniejsze straty energii niż rozwiązania starszej generacji (nawet do 45%). Wysoka szczelność okien sprawia, że komfort przebywania we wnętrzach jest zwiększony – nie tylko ze względu na izolację termiczną, ale również akustyczną – mówi Karol Niespodziewański, dyrektor marketingu polskiego oddziału firmy Internorm.
Okna pasywne to ponadto:
- zmniejszone koszty ogrzewania zimą i chłodzenia (klimatyzacji) latem,
- możliwość stosowania dużych przeszkleń bez utraty komfortu termicznego,
- dopracowane konstrukcje odpowiadające za świetna izolacyjność (wielokomorowe profile, wysokiej jakości uszczelki, podwójne, potrójne lub nawet poczwórne szyby umożliwiające wykorzystanie energii z promieniowania słonecznego),
- wysoka estetyka i różnorodność modeli,
- wysoka trwałość i łatwość konserwacji.
Czy warto zdecydować się na okna pasywne?
Inwestycja w okna pasywne może wydawać się kosztowna – ponieważ jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie na rynku, jest też najdroższe. Jednak korzyści z ich montażu są duże. Decydując się na pasywną stolarkę oraz nowoczesne formy dostarczania energii cieplnej, można znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie, które są zmorą wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Obniżenie rachunków można zauważyć jednak także poza sezonem grzewczym – szczególnie jeśli domu zamontowana jest klimatyzacja.
Na ich montaż można uzyskać dotację lub preferencyjną pożyczkę w ramach programu Czyste Powietrze. Dowiedz się więcej ze strony internetowej projektu lub u doradcy Internorm!