Na jakie okna i drzwi można uzyskać dofinansowanie?
Żeby okna i drzwi kwalifikowały się do dofinansowania, muszą spełniać odpowiednie normy energooszczędności i jakości. W szczególności konieczne jest oznaczenie potwierdzające spełnianie norm CE, gwarancja producenta i instrukcja po polsku, certyfikaty potwierdzające przenikalność cieplną poniżej Uw < 0,9 W/m2K dla okien i Ud < 1,3 W/m2K dla drzwi zewnętrznych oraz zastosowanie zasad ciepłego montażu, czyli osadzenie stolarki w warstwie ocieplenia z wykorzystaniem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych.
Wszystkie okna i drzwi zewnętrzne Internorm posiadają 10-letnią gwarancję, certyfikat CE i certyfikaty poświadczające przenikalność cieplną poniżej 0,8 W/m2K. Są więc znacznie bardziej energooszczędne niż wymaga tego Program Czyste Powietrze. Ponadto Internorm samodzielnie montuje stolarkę z wykorzystaniem zasad ciepłego montażu. Dlatego wybierając produkty tej marki będziesz pewny, że spełniasz wymagania programu i kwalifikujesz się do dofinansowania!
Oszczędzaj na produktach najwyższej jakości!
Program Czyste Powietrze jest okazją do zatroszczenia się o środowisko, ale również dużych oszczędności finansowych. Wysokość bezzwrotnej dotacji na okna wynosi do 700 zł/m2. Warto zauważyć, że dofinansowanie dotyczy nie tylko standardowych okien, ale także drzwi balkonowych czy przezroczystych powierzchni nieotwieranych, takich jak HX 300. Pieniądze otrzymujemy nie tylko za sam produkt, ale również koszty jego montażu.
W przypadku drzwi Internorm możemy liczyć na jeszcze większe oszczędności. Program przewiduje dotację w wysokości aż do 2000 zł/m2 dla drzwi zewnętrznych!
Dofinansowanie wszystkich kosztów aż do 90% i pożyczka do 100%!
Dofinansowanie przysługuje osobom budującym nowy dom jednorodzinny lub przeprowadzającym termomodernizację istniejącego domu jednorodzinnego. Ważne jest, że w całym budynku mogą być wydzielone maksymalnie dwa lokale mieszkalne. Wysokość dofinansowania prac kwalifikowanych zależna jest od dochodu przypadającego na jednego członka rodziny i sięga od 30% nawet 90% kosztów. Warto więc, korzystając z programu, nie tylko wymienić okna i drzwi, ale także docieplić ściany czy przeprowadzić modernizację instalacji grzewczej.
Jeżeli kryterium dochodowe nie pozwoli nam uzyskać satysfakcjonującej wysokości dotacji, na resztę inwestycji możemy ubiegać się o pożyczkę na okres aż do 15 lat o bardzo niskim oprocentowaniu zmiennym rzędu 2-4% w skali roku. Ponadto w przypadku pożyczki możliwe jest skorzystanie z 12-miesięcznego okresu karencji między otrzymaniem przez nas pieniędzy a zapłatą pierwszej raty.
To nie koniec oszczędności!
Od 2019 roku pojawiła się również ulga podatkowa zwana ulgą termomodernizacyjną umożliwiająca odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na termomodernizację budynku jednorodzinnego przy rozliczeniu PIT. Odliczenie obejmuje ten sam zakres kosztów, co dofinansowanie programu Czyste Powietrze, a więc wydatki na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Program Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna nie wykluczają się, możemy z nich skorzystać jednocześnie i zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy! Warto pamiętać, że całość prac nie może trwać dłużej niż 24 miesiące, a począwszy od lipca 2019 wniosek o dofinansowanie z programu CP należy złożyć przed poniesieniem pierwszego kosztu (z wyjątkiem dokumentacji projektowej i audytu energetycznego). Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie programu powietrze.mos.gov.pl.