Program Czyste Powietrze: jak uzyskać dofinansowanie na okna i drzwi pasywne?

23 listopada 2020

Do 2029 roku potrwa program Ministerstwa Środowiska wspierający obywateli w przystosowaniu swoich domów do energooszczędnej gospodarki i minimalizacji emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń do atmosfery. Budując nowy dom lub modernizując stary, możemy uzyskać dofinansowanie m. in. na zakup i montaż nowych źródeł ciepła, likwidację nieefektywnych kotłów do ogrzewania budynku, docieplenie przegród budynki, wymianę instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, instalację odnawialnych źródeł energii, montaż wentylacji z odzyskiem ciepła, a także nową stolarkę okienną i drzwiową. Warto zwrócić uwagę, że dofinansowanie dotyczy nie tylko zakupu i montażu nowych elementów, ale także demontażu starych.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Na jakie okna i drzwi można uzyskać dofinansowanie?

Żeby okna i drzwi kwalifikowały się do dofinansowania, muszą spełniać odpowiednie normy energooszczędności i jakości. W szczególności konieczne jest oznaczenie potwierdzające spełnianie norm CE, gwarancja producenta i instrukcja po polsku, certyfikaty potwierdzające przenikalność cieplną poniżej Uw < 0,9 W/m2K dla okien i Ud < 1,3 W/m2K dla drzwi zewnętrznych oraz zastosowanie zasad ciepłego montażu, czyli osadzenie stolarki w warstwie ocieplenia z wykorzystaniem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych.

Wszystkie okna i drzwi zewnętrzne Internorm posiadają 10-letnią gwarancję, certyfikat CE i certyfikaty poświadczające przenikalność cieplną poniżej 0,8 W/m2K. Są więc znacznie bardziej energooszczędne niż wymaga tego Program Czyste Powietrze. Ponadto Internorm samodzielnie montuje stolarkę z wykorzystaniem zasad ciepłego montażu. Dlatego wybierając produkty tej marki będziesz pewny, że spełniasz wymagania programu i kwalifikujesz się do dofinansowania!

Oszczędzaj na produktach najwyższej jakości!

Program Czyste Powietrze jest okazją do zatroszczenia się o środowisko, ale również dużych oszczędności finansowych. Wysokość bezzwrotnej dotacji na okna wynosi do 700 zł/m2. Warto zauważyć, że dofinansowanie dotyczy nie tylko standardowych okien, ale także drzwi balkonowych czy przezroczystych powierzchni nieotwieranych, takich jak HX 300. Pieniądze otrzymujemy nie tylko za sam produkt, ale również koszty jego montażu.

W przypadku drzwi Internorm możemy liczyć na jeszcze większe oszczędności. Program przewiduje dotację w wysokości aż do 2000 zł/m2 dla drzwi zewnętrznych!

Dofinansowanie wszystkich kosztów aż do 90% i pożyczka do 100%!

Dofinansowanie przysługuje osobom budującym nowy dom jednorodzinny lub przeprowadzającym termomodernizację istniejącego domu jednorodzinnego. Ważne jest, że w całym budynku mogą być wydzielone maksymalnie dwa lokale mieszkalne. Wysokość dofinansowania prac kwalifikowanych zależna jest od dochodu przypadającego na jednego członka rodziny i sięga od 30% nawet 90% kosztów. Warto więc, korzystając z programu, nie tylko wymienić okna i drzwi, ale także docieplić ściany czy przeprowadzić modernizację instalacji grzewczej.

Jeżeli kryterium dochodowe nie pozwoli nam uzyskać satysfakcjonującej wysokości dotacji, na resztę inwestycji możemy ubiegać się o pożyczkę na okres aż do 15 lat o bardzo niskim oprocentowaniu zmiennym rzędu 2-4% w skali roku. Ponadto w przypadku pożyczki możliwe jest skorzystanie z 12-miesięcznego okresu karencji między otrzymaniem przez nas pieniędzy a zapłatą pierwszej raty.

To nie koniec oszczędności!

Od 2019 roku pojawiła się również ulga podatkowa zwana ulgą termomodernizacyjną umożliwiająca odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na termomodernizację budynku jednorodzinnego przy rozliczeniu PIT. Odliczenie obejmuje ten sam zakres kosztów, co dofinansowanie programu Czyste Powietrze, a więc wydatki na zakup materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Program Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna nie wykluczają się, możemy z nich skorzystać jednocześnie i zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy! Warto pamiętać, że całość prac nie może trwać dłużej niż 24 miesiące, a począwszy od lipca 2019 wniosek o dofinansowanie z programu CP należy złożyć przed poniesieniem pierwszego kosztu (z wyjątkiem dokumentacji projektowej i audytu energetycznego). Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie programu powietrze.mos.gov.pl.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: