Styl śródziemnomorski
Styl śródziemnomorski to dość szerokie pojęcie, ponieważ łączy on w sobie elementy kultur kilku krajów, które leżą w basenie Morza Śródziemnomorskiego. Należą do nich m.in.: Hiszpania, Grecja, Turcja, Maroko, Włochy i Francja. Obecne są tu również wpływy popularnych stylów jak prowansalski, rustykalny czy shabby chic. Projektując dom w stylu śródziemnomorskim można więc czerpać inspirację z wielu elementów, które składają się na ten styl.
Projekty domów w stylu śródziemnomorskim – cechy charakterystyczne
Dom w stylu śródziemnomorskim jest dość charakterystyczny – nie jest duży i ma prostą formę, a jego plan składa się z jednego lub kilku wydłużonych prostokątów. Bardzo istotną rolę grają tu grube mury, które mają chronić przed upałem. Wyróżnia go również dach o małym kącie nachylenia, co sprawia wrażenie, jakby był całkiem płaski. Do krycia tradycyjnych domów w stylu śródziemnomorskim używa się dachówki ceramicznej. Charakterystyczny element stanowi ozdobna podbitka dachowa, którą najczęściej wykonuje się z drewna. Elewacja jest utrzymana w jednolitej kolorystyce, najczęściej jest to biel.
Istotnym elementem są też łuki. Często zdobią one tarasy, werandy i zadaszone balkony. Również drzwi wejściowe, będące prawdziwą ozdobą domu, często są bogato rzeźbione i pokreślone łukiem. Część zewnętrzna – taras, weranda czy ogród to nieodłączny element domu w stylu śródziemnomorskim. W krajach, gdzie pogoda sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz, jest to miejsce wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi.
Projekty domów w stylu południowym – jakie okna wybrać?
Dawniej, ze względu na klimat panujący w krajach śródziemnomorskich, cechą charakterystyczną domów były niewielkie okna, często nieposiadające szyb, a jedynie drewniane okiennice. Przed włamaniem chroniły kraty, które ze względu na ciekawe formy, stanowiły oryginalną ozdobę. Jednak z czasem popularne stały się okna dzielone na mniejsze kwatery. Obecnie projekt domu śródziemnomorskiego może uwzględniać różne rodzaje okien. Jeśli są to małe okna, umieszcza się zwykle po trzy w równych odstępach. Duże okna wieloskrzydłowe można podkreślić łukami lub stylową sztukaterią.
Jako że w domach śródziemnomorskich bardzo ważna jest część zewnętrzna, jak taras czy ogród, warto wybrać okna, które będą praktycznym połączeniem strefy wewnętrznej i zewnętrznej. Idealnie sprawdzą się tutaj duże okna przesuwne, które nie tylko zatrą granicę między domem a ogrodem, ale pozwolą też na lepsze wykorzystanie przestrzeni wokół okna, co nie zawsze jest możliwe w przypadku okien skrzydłowych.
Duże okna sprawiają też, że do wnętrza wpada więcej światła, a trudno sobie wyobrazić dom śródziemnomorski bez promieni słonecznych. Dlatego właśnie w takich wnętrzach warto uwzględnić większe okna niż w tradycyjnych domach. Ozdobą okien będą natomiast drewniane okiennice, który nadadzą im rustykalny charakter.
Domy w stylu śródziemnomorskim – najważniejsze kolory
Chcąc zaaranżować styl śródziemnomorski w domu, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na kolory, które są dla niego charakterystyczne. Podstawową barwą jest biel, która stanowi bazę, a dopiero później wykorzystuje się wyraziste kolory, które ożywiają wnętrze.
Biel to nie tylko idealny kolor do pokrycia ścian. Również meble w tym kolorze stanowią nieodłączny element domu w stylu śródziemnomorskim. Jako że śródziemnomorski, słoneczny klimat przywołuje na myśl naturalne piękno, drewniane meble w odcieniach naturalnego brązu również bardzo dobrze będą do niego pasować, a dodatkowo idealnie skomponują się z bielą.
Urządzając domy w stylu śródziemnomorskim, nie można też zapomnieć o motywach morskich. Wszelkie odcienie koloru niebieskiego pozwolą przełamać tradycyjną biel i jest to zabieg często wykorzystywany przez projektantów. Jeśli więc w twoim domu dominują białe meble i akcesoria, warto dodać niebieskie akcenty, które ożywią wnętrze – na przykład przez niebieskie poduszki czy narzuty. Kolor ten dominuje przede wszystkim w stylu greckim, natomiast we wnętrzach nawiązujących do Hiszpanii lub Maroka można wykorzystać, granat, zieleń i pomarańcz. Klasyczny styl prowansalski nie może się za to obejść się bez delikatnego różu i fioletu.
Architektura śródziemnomorska – domy naturalnie piękne
Grecy i Hiszpanie to narodowości, które cechuje otwartość i serdeczność. Zawsze starają się być sobą i nie wstydzą się swoich wad. Warto wykorzystać te cechy, aranżując mieszkanie w stylu śródziemnomorskim. Jak to zrobić? Wybierając materiały, postaw na naturalne produkty, jak wiklina czy len. W przypadku mebli najlepiej sprawdzi się drewno. Warto też wybierać meble i akcesoria, które mają naturalny, brązowy odcień.
Powierzchnie nie muszą być idealnie gładkie. Wprost przeciwnie. Widoczny rysunek drewna i nierównomiernie rozprowadzona powierzchnia przywołują na myśl styl shabby chic, który często wykorzystuje się we wnętrzach śródziemnomorskich. Nie można zapominać, że decydując się na dom śródziemnomorski, projekt musi uwzględniać prostotę tego stylu. Nie jest to bowiem styl dla osób lubiących przepych i perfekcyjnie zaaranżowaną przestrzeń. Tutaj nic nie musi być idealne, nie trzeba też ukrywać wad i niedociągnięć.