Domy z prefabrykatów – co to jest, wady i zalety

16 listopada 2021

W Polsce buduje się około 100 tysięcy domów rocznie, z czego znaczną większość stanowią domu murowane. Murowany dom ma u nas opinię niezniszczalnej konstrukcji, która zapewnia najwyższą jakość budynku, a okazuje się, że takie obiegowe stanowisko niekoniecznie jest zgodne z prawdą. Podczas budowy tradycyjnego domu istnieje ogromne ryzyko popełnienia szeregu błędów budowlanych, a do tego wszystkiego dochodzą także rosnące z roku na rok koszty robocizny. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem są domy z prefabrykatów, które w znacznym stopniu nie powstają na placu budowy, lecz w fabryce.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Dom prefabrykowany – co to jest?

Dom z prefabrykatów to dom, który powstaje w wyniku połączenia na placu budowy gotowych półproduktów (prefabrykatów). W fabryce produkowane są większe elementy konstrukcyjne, takie jak: ściany czy stropy. Ze względu na to, że produkcja gotowych elementów jest wykonywana w zakładzie wytwórczym, to jest ona niezależna od warunków pogodowych. Umożliwia to stawianie domu nawet w chłodniejsze miesiące, gdyż po dowiezieniu modułów na plac budowy, właściwa budowa domu trwa od dwóch do trzech dni!

Z czego wykonane są moduły?

Moduły do budowy domu różnią się pod względem budowy. Najczęściej ich szkielet stanowi stalowa lub drewniana rama, która wypełniona jest odpowiednim materiałem izolacyjnym (np. wełną lub styropianem) i materiałem dźwiękoszczelnym, a całość zabudowana jest płytami budowlanymi.

Domy modułowe – wady i zalety

Zalety domów prefabrykowanych:

  • krótki czas budowy – w przypadku tradycyjnego domu czas budowy wynosi od roku do trzech lat, natomiast dom modułowy stawia się w kilka dni! Do tych kilku dni należy doliczyć jedynie czas na wykończenie wnętrz, który z reguły ogranicza się do około trzech miesięcy.
  • budowa odporna na warunki pogodowe – budowa domu modułowego może się odbywać o każdej porze roku.
  • energooszczędność – stworzone fabrycznie moduły do budowy budynku zapewniają lepszą izolację cieplną. Domy modułowe szybciej się nagrzewają, a także wolniej oddają ciepło, dzięki czemu mogą być nawet do 70% tańsze w ogrzewaniu niż domy tradycyjne.
  • gwarancja – modułowe domy są wykonywane przez profesjonalne firmy, dlatego najczęściej obejmuje je nawet 30-letni czas gwarancji. W tym okresie wszelkie uszkodzenia konstrukcji są naprawiane na koszt producenta.
  • czysta posesja – tradycyjne prace budowlane wymagają po swoim zakończeniu gruntownego sprzątania. W przypadku domów modułowych plac budowy pozostaje czysty.
  • brak konieczności zatrudniania inspektora nadzoru budowlanego.


Wady domów z prefabrykatów:

  • wysoki koszt budowy – koszt domów z prefabrykatów jest zazwyczaj znacznie wyższy niż budowanych tradycyjnie budynków;
  • zapłata za dom “z góry” – w przypadku domu modułowego wymagana jest płatność z góry;
  • wymagany odpowiedni dojazd na budowę – nie na każdej działce można zbudować dom z keramzytu. Niezbędny jest odpowiedni dojazd, a także odpowiednio duża powierzchnia działki, która umożliwi swobodne poruszanie się dźwigów z elementami konstrukcyjnymi;
  • przed rozpoczęciem budowy należy określić gdzie, będą położone instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne;
  • konieczność ustalenia dokładnej lokalizacji okien przed rozpoczęciem budowy;
  • mały wybór fachowców na polskim rynku.

Dom murowany czy z prefabrykatów – co wybrać?

Wybór pomiędzy domem z prefabrykatów, a murowanym może nie być taki prosty, gdyż obie technologie mają swoje niekwestionowane zalety, ale także wady.

Dom tradycyjny jest tańszy w wykonaniu, jednak stawia się go nieporównywalnie dłużej, co może skutkować nieprzewidzianymi dodatkowymi kosztami budowy. Po jego budowie wymagane jest gruntowne sprzątanie, jednak w przeciwieństwie do domu z prefabrykatów keramzytowych można go zbudować na każdej działce niezależnie od dojazdu. W kwestii izolacji termicznej może on wykazywać podobne właściwości do domu modułowego, a jego niekwestionowaną zaletą jest dłuższa żywotność.

Domy z keramzytu to szybki sposób na zbudowanie domu, lecz czy na pewno ekonomiczny? Budowa takiego domu jest nieporównywalnie droższa, a mimo to, taki budynek ma znacznie krótszą żywotność. Co więcej, jest on mniej odporny na wszelkie zalania, a w przypadku konstrukcji z wełny mineralnej i drewna zdecydowanie szybciej ulega spaleniu.

Ile kosztują nowoczesne domy z prefabrykatów?

Cena za wybudowanie domu w technologii modułowej wynosi od 2000 do 3500 zł netto/1 m2. Dla porównania cena domu murowanego wynosi od 1000 do około 1800 zł w stanie surowym.

Koszty całkowite obu domów mogą jednak nieznacznie różnić się w rozliczeniu końcowym, gdyż dłuższy czas budowy domu w technologii murowanej wiąże się z niespodziewanymi kosztami dodatkowymi.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: