Izolacja termiczna
Im jest ona lepsza, tym większy komfort odczuwamy, ale też możemy zaoszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem. Okna PCV wyróżniają się wysoką izolacyjnością termiczną, co oznacza, że posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. W konsekwencji, okno chroni przed wymianą ciepła wnętrza budynku z otoczeniem. Zimą nie napływa do pomieszczeń zimne powietrze i nie przedostaje się na zewnątrz ciepłe. Latem z kolei wnętrze nie nagrzewa się, co przekłada się na wyższy komfort termiczny.
O izolacyjności termicznej decyduje m.in. ilość szyb. Standardowo okna PCV wyposażone były w 2 szyby, jednak obecnie dużą popularność zyskały 3-szybowe rozwiązania o znacznie lepszej izolacyjności termicznej.
Izolacja akustyczna
Jest to funkcja ważna – szczególnie dla tych budynków, które usytuowane są w centrach miast i przy drogach o dużym natężeniu ruchu. Izolacja akustyczna oznacza, iż okna stanowią barierę ochronną dla dźwięku zarówno tego na zewnątrz, jak również wewnątrz budynku. Okna PCV z dobrą izolacją akustyczną posiadają odpowiednie szklenie o wysokiej dźwiękoszczelności. Ponadto, warto zwrócić uwagę na konstrukcję okna oraz jego szczelność.
Funkcja wentylacyjna
Okna PCV powinny chronić przed wymianą powietrza i jednocześnie pełnić funkcję wentylacyjną? Jak to możliwe? Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią wentylację, w pomieszczeniu może podnieść się stopień wilgotności, co w konsekwencji doprowadza do pojawienia się grzybów i pleśni.
Funkcja oświetlająca
Funkcja, która jest oczywista, jednak warto o niej przypomnieć, tym bardziej, że ona również przyczynia się do oszczędności finansowych. Okna PCV powinny przepuszczać odpowiednią ilość światła dziennego, doświetlać pomieszczenia tak, aby maksymalnie zminimalizować konieczność stosowania światła sztucznego. Zależy to oczywiście od ilości okien w pomieszczeniu oraz ich wielkości.