Styl retro w projektowaniu wnętrz – historia
Aranżacje wnętrz w stylu retro są inspirowane projektami mieszkań z lat 50. oraz 60. XX wieku. Wnętrza z tamtego okresu cechował niezwykły funkcjonalizm architektoniczny. Zgodnie z modernistyczną myślą funkcje mebli czy dodatków musiały podążać za jego formą.
Funkcjonalizm architektoniczny był skutkiem istotnych przemian w technologii wielkopłytowej, które miały miejsce właśnie w latach 50. Przyczyniły się one do rozwoju blokowisk, w których mieszkania miały zwykle do 50/60 m². Wiele osób w pogoni za wielkomiejskim życiem przenosiło się z domów do mieszkań, w których musieli zmieścić dorobek życia.
Projektanci mebli musieli odpowiedzieć na potrzeby klientów, dlatego w latach 50. zaczęto produkować meble, w których funkcjonalność była stawiana na pierwszym miejscu. Wiele elementów aranżacji wnętrz była wielofunkcyjna – słynne wersalki czy meblościanki. Takie rozwiązania pomagały konsumentom na pomieszczenie swoich rzeczy osobistych nagromadzonych przez lata w małych mieszkaniach o metrażu kilkudziesięciu m².
Czym wyróżniają się mieszkania w stylu retro?
Ze względu na to, że w połowie XX wieku masowa produkcja mebli nie była wystarczająco rozwinięta, większość zabudowy we wnętrzach w stylu retro miała bardzo prostą formę. Modernistyczną prostotę mebli, które miały być przede wszystkim praktyczne, uzupełniały wzorzyste dodatki.
Dodatki do mieszkania w stylu retro
We wnętrzu typowego mieszkania w stylu retro można było znaleźć dziesiątki dekoracji o różnych wzorach i kolorach. Akcesoria wnętrzarskie miały przysłonić surowość modernistycznych form.
Ze względu na to, że dość często właściciele nowych mieszkań w blokowiskach pochodzili z prowincji, bardzo charakterystyczne dla wnętrz w stylu retro są kolorowe wazony z polnymi kwiatami, które miały dodawać trochę zieleni w przestrzeni.
Motywy kwiatowe dość często były widoczne także na wszelkich materiałach i dekoracjach. Wielu znawców historii sztuki uważa, że mnogość kwiecistych motywów była spowodowana chęcią wniesienia ducha romantyzmu do surowych miejskich blokowisk.
Okna do mieszkania w stylu retro
Ze względu na to, że styl retro jest pochwałą modernizmu i prostoty, okna do mieszkań w stylu vintage powinny oddawać charakter architektury XX wieku. Powrót do przeszłości zapewnią okna z naturalnego drewna. Stylowe drewniane ramy będą doskonale komponować się z drewnopodobnymi meblami i podłogami.
Warto także zwrócić uwagę na to, by okna miały raczej proste formy. Szalone zdobienia ścian w niestandardowe formy okien mogą niezbyt dobrze oddawać charakter mieszkań XX wieku.