Dom pasywny a dom energooszczędny
Dom pasywny to więcej niż dom energooszczędny. Wymagania dotyczące domów pasywnych są zdecydowanie bardziej restrykcyjne niż te, które musi spełnić dom energooszczędny. Dom pasywny wymaga znacznie lepszej izolacji termicznej i niższego zużycia energii niż dom energooszczędny. Najważniejszym kryterium jest roczne zużycie energii cieplnej – w domu pasywnym nie powinno przekroczyć 15 kWh. Aby sprostać tym wymaganiom, dom powinien być skierowany w stronę południa i korzystać z pasywnych metod odzyskiwania ciepła zarówno ze zużytego, wymienianego przez wentylację, powietrza, jak i z gruntu. Ponadto dom pasywny wyposażony jest w ciepłą wodę ogrzewaną przez kolektory słoneczne lub pompy ciepła i korzysta z energooszczędnych artykułów gospodarstwa domowego. Jeśli chcemy, aby nasz dom spełniał wymagania domu pasywnego, musimy także zaopatrzyć się w specjalnie izolowane okna i drzwi.
Jak rozpoznać drzwi pasywne?
W rozpoznaniu drzwi pasywnych pomoże nam wskaźnik Ud, czyli współczynnik przenikania ciepła dla drzwi. Im niższy – tym nasze drzwi są bardziej pasywne. Tak naprawdę drzwi pasywne zaczynają się dopiero poniżej Ud = 0,8 W/m2K. Dla porównania, żeby drzwi były energooszczędne wystarczy zaledwie 1,0 W/m2K. Dlatego na rynku znajdziemy tak wiele modeli drzwi energooszczędnych, a znacznie mniej drzwi pasywnych. Tylko drzwi pasywne pozwalają widocznie oszczędzać na ogrzewaniu i mimo, że kosztują nieco więcej, zwracają się znacznie szybciej.
Czym są mostki termiczne?
Mostki termiczne to miejsca, przez które ucieka ciepło z naszego domu. Nieodpowiednia izolacja termiczna drzwi i okien może prowadzić do tworzenia się mostków termicznych i wzrostu wysokości rachunków za ogrzewanie. Drzwi pasywne są pozbawione mostków termicznych. Pamiętajmy, że drzwi bez mostków termicznych to nie tylko kwestia pasywnej konstrukcji drzwi, ale także ich odpowiednio szczelnego montażu. Dlatego Internorm samodzielnie produkuje, składa i montuje swoje drzwi u klienta.
Drzwi pasywne AT 410
Wybierając drzwi pasywne, kierujmy się niskim wskaźnikiem przepuszczalności ciepła. Wymagana wartość to poniżej 0,8 W/m2K. Aluminiowe drzwi pasywne AT 410 nie tylko wykazują przepuszczalność cieplną Ud = 0,78 W/m2K, ale także bardzo dobrą izolacyjność dźwiękową sięgającą aż 36 dB – dlatego zapewnią ochronę przed zimnem i hałasami z zewnątrz. AT 410 to zarówno pasywne, jak również dźwiękoszczelne drzwi wejściowe. Odznaczone certyfikatem drugiej klasy odporności na włamanie tj. RC2 drzwi pasywne AT 410 są także antywłamaniowe. Co ciekawe, drzwi te, tak doskonale odporne i szczelne, dostępne są w wersjach z przeszkleniem, a to dzięki zastosowaniu aż 3 warstw szkła oraz specjalnej technologii I-tec Oszklenie, która polega na niezwykle szczelnym montażu pakietu szybowego.
Drzwi jeszcze bardziej niż pasywne? – HT 410
Najlepsze parametry izolacji cieplnej osiągniemy, wybierając drewniano-aluminiowe pasywne drzwi wejściowe HT 410. Model osiąga przepuszczalność cieplną na zaskakująco niskim poziomie 0,58 W/m2K. To prawie 30 % mniej niż dopuszczalna wartość dla drzwi pasywnych. Wewnątrz drewniane, na zewnątrz aluminiowe drzwi wejściowe HT 410 skrywają w sobie specjalną piankę termoizolacyjną, dlatego są tak ciepłe, a zarazem wygodne. Doskonałe wyciszenie zapewnia izolacyjność akustyczna sięgająca aż do 40 dB. Solidna konstrukcja drzwi HT 410 skutecznie chroni nas także przed włamywaczami. Drzwi pasywne HT 410 osiągają klasę antywłamaniowości RC2.