Okna aluminiowe
Spośród wymienionych powyżej materiałów, w kontekście okien do salonu, na wstępie należy odrzucić aluminium – choć materiał ten wygląda bardzo dobrze, jest lekki i sztywny, co pozwala na tworzenie coraz popularniejszych obecnie dużych przeszkleń, to jego słabe właściwości termoizolacyjne predestynują go do zastosowania w pomieszczeniach gospodarczych.
Okna PCV
Dla większości z nas materiałem odpowiednim do zastosowania w salonie będzie PCV. Materiał ten pozwala na tworzenie zestawów okiennych o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej. Ponadto jest to tworzywo bardzo trwałe, pozwalające na bezawaryjną pracę okien przez długie lata. PCV nie jest oczywiście materiałem pozbawionym wad. Rozszerza się ono i kurczy pod wpływem ciepła, przez co kompletnie nie nadaje się do zastosowania w przeszkleniach wielkopowierzchniowych. Technologia produkcji sprawia także, że wytworzenie z niego okien o nietypowych kształtach jest kosztowne i kłopotliwe. W większości salonów najlepiej sprawdzą się okna z PCV z zewnętrzną nakładką aluminiową. Tworzywo zapewni nam optymalne parametry izolacyjne, a dzięki nakładce okno nie będzie żółkło pod wpływem słońca, z zewnątrz wyglądając zupełnie jak aluminiowe.
Okna drewniane
Nowoczesne okna drewniane uchodzą za towary luksusowe, co ma swoje odzwierciedlenie w cenach – zestawy te mogą być droższe nawet o 40 proc. od swoich odpowiedników z PCV. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca i marzą nam się wielkie przeszklenia w salonie, drewno jest właściwie jedynym materiałem, który może nam zapewnić dobre parametry izolacyjne i wielkie przeszklone powierzchnie zajmujące nawet całą ścianę. Podobnie jak w przypadku okien z PCV, najlepiej zdecydować się na modele wyposażone w zewnętrzną nakładkę aluminiową. Dzięki niej osłonimy wrażliwy na uszkodzenia powierzchniowe materiał przed wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych i pozbędziemy się problemu z jego okresowym konserwowaniem.