Izolacyjność cieplna
Poziom izolacyjności cieplnej zależy od materiału z którego wykonana jest rama, a także od oszklenia i szczelności okna. Właściwości izolacyjne zestawów okiennych określa się za pomocą tak zwanego współczynnika U. Im niższy jest ten współczynnik tym lepsza izolacyjność cieplna zestawu okiennego.
Internorm przebadał pod względem izolacyjności cieplnej nie tylko swoje okna, ale również same ramy okienne, ponieważ na rynku stale pojawiają się producenci, którzy naciągają rzeczywistość, np. poprzez montowanie ciepłej szyby w zimny profil okienny. Faktycznie na papierze wychodzi niezły wynik. Jednak Internorm, jako jeden z największych producentów okien w Europie, nie stosuje tego typu uproszczeń, ponieważ jest to sprzeczne z naszą filozofią okien pasywnych i energooszczędnych. Dlatego też nasze okna osiągają parametry okien pasywnych tj. Uw – 0,8 W/m2k przy zastosowaniu szyb o współczynniku przenikania ciepła Ug-0,7 W/m2k. Osiągamy takie wyniki dzięki dodatkowemu ociepleniu ram i ich specyficznej konstrukcji. Jest więc oczywiste, jak wiele zaoszczędzimy na energii dokonując właściwego wyboru okien.
Profile okienne
Klasa profili
Klasa profili w oknach PCV zależy od ich grubości. Wyróżnia się trzy klasy, zaczynając od tej, która jest najgrubsza, czyli A, B i C. Pomimo tego, że między klasą A i C jest tylko różnica na poziomie 0,5 mm, cieńsze ścianki w profilach przekładają się bezpośrednio na stabilność całej konstrukcji, a także na ogólną wagę profili. W efekcie ma to wpływ na cenę za profil, a więc i za samo okno PCV. Warto pamiętać o tym, że to 0,5 mm różnicy to tak naprawdę aż o 11 proc. cieńsza ścianka profilu C niż A, którego grubość wynosi 2,8 mm. Nie każdy jednak zwraca uwagę na ten parametr i w konsekwencji kupuje tańsze okna, ale też wyposażone w profile gorszej klasy, częściej C niż B.
Szerokość profili
Dobre właściwości termoizolacyjne okna w dużej mierze zależą od szerokości profili okiennych. Im profile są szersze, tym więcej znajduje się w ich komorach powietrza. W ten sposób okno może zatrzymywać więcej ciepła wewnątrz pomieszczenia, nie „przybierając przy tym na wadze”. Im szerszy jest profil, tym lepiej udaje się rozłożyć w jego wnętrzu przegrody komór, które mają odpowiednią wielkość.
Liczba komór w profilach
Wydawać by się mogło, że to, czy okno PCV będzie mieć trzy czy sześć komór nie ma większego znaczenia. W rzeczywistości im jest więcej komór, tym lepiej udaje się dostosować stolarkę pod względem jej stabilności, lekkości, termoizolacji, a także wytrzymałości. Gdyby wewnątrz profile były puste, czyli pozbawione komór, wtedy okna łatwo by się mogły odkształcić pod wpływem ciężaru spoczywających w nich szyb. Zdeformowane okna nie cechowałyby się optymalnymi właściwościami termoizolacyjnymi, a także nie zadowalałyby pod względem wizualnym. Warto zatem zwracać uwagę na okna, które mają pięć lub sześć komór, ponieważ te właśnie odznaczają się trwałością i gwarantują lepszą termoizolację.
Okucia
Liczba okuć
Mniejsza liczba okuć w oknie PCV wpływa bezpośrednio na ich mniejszą solidność pod względem szczelności. Pojawiają się bowiem przedmuchy, jeśli okucia znajdują się tylko u góry po bokach i na dole i jest ich w sumie cztery. Poza tym, że nie można wówczas mówić o dobrej szczelności, „kuleje” też poczucie, że można taką stolarkę bezpiecznie użytkować. Ponadto zdarza się, że okna z taką liczbą okuć pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o ich funkcjonowanie podczas codziennego użytkowania.
Dodatkowe elementy okuć
Jeśli wyposaży się okucia w dodatkowe elementy, okno PCV staje się bardziej dostosowane do indywidualnych wymagań użytkownika. Można dzięki nim na przykład cieszyć się oknem, które trudniej jest wyważyć. Gdy dodatkowe elementy są obecne, uda się też uchylić okno pod kilkoma dodatkowymi kątami. W ten sposób okna PCV zapewniają większe poczucie komfortu, a jednocześnie lepszą kontrolę nad tym, jak dużo ciepłego powietrza wydostaje się na zewnątrz.
Klamki
Klamki to detale dopełniające wizualny obraz stolarki PCV. Nie można więc zapominać, że mają one także swoje znaczenie. Zdarza się, że w sprzedaży można natrafić na okna dobrej jakości z klamkami będącymi „najsłabszym ogniwem”. Jeśli są z plastiku, mogą się zużyć już po roku eksploatacji. W porównaniu z nimi te ze stali „nie wyrobią się”, nawet po wieloletnim użytkowaniu.
Ekologia dla przyszłych pokoleń
Straty energii to jednak nie tylko uszczerbek dla naszego portfela, ale również dla środowiska naturalnego. Każdy wyemitowany do atmosfery kilogram dwutlenku węgla przyczynia się bowiem do powstawania efektu cieplarnianego i zmiany klimatu na ziemi. Obniżając więc straty energii powodowane przez źle dobrane okna, odciskamy mniejsze piętno na naszej planecie tak, aby przyszłe pokolenia mogły się nią cieszyć przez kolejne dekady.
Bezpieczeństwo
Wbrew popularnemu przekonaniu nie istnieje coś takiego jak okna antywłamaniowe. Producenci oferują jednak bardzo wiele zabezpieczeń, które mogą spowolnić pracę włamywacza zniechęcając go na tyle aby odstąpił od swoich zamiarów. Przystępując do zakupu należy zwrócić uwagę aby interesujący nas zestaw był wyposażony przynajmniej w podstawowe zabezpieczenia: trzpień grzybkowy i antywłamaniowy zaczep zamka.
Chcąc wybrać okna, które będą „potrafiły” stawić wyraźny opór włamywaczowi, warto także rozważyć zakup stolarki wyposażonej w zaczepy i rolki ryglujące. Niemniej, nawet jeśli takie dodatkowe wykończenia się znajdą, wciąż jeszcze nie oznacza to, że można cieszyć się dobrym zabezpieczeniem w razie próby wtargnięcia do środka przez okno. Należy zwrócić uwagę na tak niepozorną rzecz, jak liczba śrub znajdujących się w stali, która wzmacnia ramę. Jeśli będą tylko dwie, nie można wtedy powiedzieć, żeby takie zabezpieczenie zrobiło jakiekolwiek wrażenie na włamywaczu.
Wszystkie okna PCV firmy Internorm posiadają bardzo dobre właściwości antywłamaniowe w standardzie. Na życzenie możemy wykonać okna w klasie WK1 i WK2 oraz RC1 i RC2. Masz możliwość zastosowania szyb antywłamaniowych oraz wyposażeniu okien w kontaktron – który połączy twoje okno z alarmem.
Okna energooszczędne i pasywne
Planując budowę domu warto pomyśleć o zainwestowaniu w okna energooszczędne. Choć kosztują one więcej niż zwykłe, to można je potraktować jako inwestycję, która zwróci się w ciągu kilku lat eksploatacji w postaci obniżonych rachunków za ogrzewanie zimą i za prąd latem.
Jakość na lata
Wybierając okno możemy kierować się wieloma wymiernymi wskaźnikami mówiącymi o izolacji termicznej, akustycznej czy bezpieczeństwie. Jakość i trwałość okien są jednak mniej wymierne, dlatego warto zdecydować się na producenta o bogatym doświadczeniu i międzynarodowej renomie. W tym wypadku znaczenie mają takie czynniki jak: wieloletnia tradycja, obecność na arenie międzynarodowej, długoterminowa gwarancja, nowoczesne technologie, przodowanie na wymagających rynkach.
W zależności od oczekiwanego wyglądu (jakość i perfekcyjne wykonanie jest w standardzie) oferujemy ci kilkanaście modeli okien PCV – więcej informacji uzyskasz od naszych doradców.