Jakie okna są lepsze PCV czy drewniane?

11 lipca 2019

Wybór okien zwykle nie należy do najłatwiejszych. Jest to jedno z najważniejszych pytań przed którym wcześniej czy później stanie inwestor. Okna drewniane są bardzo estetyczne i wyglądają naturalnie, a drewno przez wiele lat było jedynym materiałem, z którego wykonywało się ramy okienne. Okna plastikowe weszły na rynek kilkadziesiąt lat temu i z miejsca zawojowały jego lwią część, a PCV stało się najpopularniejszym materiałem stosowanym do produkcji ram okiennych. Zatem jaki rodzaj okna wybrać? Podpowiadamy.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Okna drewniane

Obecnie produkowane modele drewniane to synonim prestiżu, a za nowoczesne okna z tego materiału trzeba zapłacić o kilkadziesiąt procent więcej niż za ich plastikowe odpowiedniki. Drewno jest materiałem naturalnym i jako takie różni się właściwościami w zależności od gatunku. Najbardziej popularnym gatunkiem stosowanym do produkcji okien jest drewno sosnowe, które jest stosunkowo łatwo dostępne i najtańsze. W modelach „z wyższej półki” stosuje się surowiec z trwalszych gatunków drzew takich jak jodła, świerk, dąb czy modrzew.

 

Zalety okien drewnianych

Drewno to surowiec trudniej dostępny i bardziej wymagający w obróbce niż PCV. W przeciwieństwie do wielokomorowych zestawów z PCV, okna drewniane są konstrukcjami litymi, a więc ważącymi więcej niż plastikowe. Aby okna drewniane wytrzymały naprężenia, którym poddawane są podczas codziennej eksploatacji stosuje się trójwarstwowe klejenie w sposób naprzemienny.  Innymi zaletami okien drewnianych są:

  • dowolność kształtów – dzięki obrabiarkom cyfrowym z drewna można też stosunkowo niskim kosztem wykonać nietypowe ramy okienne. Z tego względu drewno jest materiałem polecanym wszystkim tym, którym marzą się okna trójkątne, okrągłe czy o innych fantazyjnych kształtach;
  • drewno lepiej znosi różnice temperatur – odpowiednio wysuszone i sezonowane drewno o właściwej dla danego gatunku wilgotności jest znacznie sztywniejsze od swoich odpowiedników z PCV, a także lepiej znosi różnice temperatur. Cechy te sprawiają, że okna drewniane znacznie lepiej nadają się do coraz popularniejszych przeszkleń wielkogabarytowych;
  • lepszy wybór do dużych powierzchni – okna drewniane są stabilniejszym materiałem jeśli chodzi o duże przestrzenie. Przykładem mogą być drzwi podnośno-przesuwne HS330 firmy Internorm. Pozwalają one przeszklić powierzchnie nawet całych ścian, rozświetlając pomieszczenie i nadając bryle budynku niezwykle nowoczesny wygląd. W wypadku tak dużych powierzchni drewno wciąż jest materiałem stabilniejszym niż PCV.

 

Wady okien drewnianych

Niestety okna drewniane wymagają też od swoich właścicieli więcej uwagi niż plastikowe. Ważne jest aby przynajmniej raz na pół roku sprawdzać stan lakieru. Pozwoli to ochronić drewno i przedłużyć żywotność okien.  W zależności od warunków w jakich są eksploatowane, co trzy lub pięć lat trzeba je odnowić i zakonserwować za pomocą papieru ściernego i nowej warstwy lakieru.

Okna PCV

Okna plastikowe są najbardziej popularnym typem okien w Polsce. Są znacznie tańsze niż okna drewniane, zapewniając jednocześnie podobne parametry użytkowe. Okna PCV nie należą  do ekologicznych, jednak biorąc pod uwagę, że materiał sztuczny można poddawać recyklingowi, a do produkcji okien drewnianych konieczne jest ścięcie drzewa, sprawa nie jest tak jasna, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać.

Zalety okien PCV

Okna PCV są przede wszystkim szczelne i relatywnie niedrogie. Inne zalety okien PCV to:

  • odpowiednia izolacyjność cieplna – przykładem możliwości tworzywa PCV może być model KF410 firmy Internorm. Z odpowiednim oszkleniem zestaw ten osiąga izolacyjność cieplną na poziomie Uw=0,62 W/m2K, co dalece przewyższa nawet wygórowane wymagania dla domów pasywnych.
  • trwałość – okna plastikowe są również bardzo trwałe i mogą zachować funkcjonalność nawet przez kilkadziesiąt lat. Doskonale widać to u naszych zachodnich sąsiadów u których z łatwością można napotkać doskonale zachowane „plastiki” pamiętające lata 70. Choć nie wymagają konserwacji, to warto zdecydować się na modele z nakładką aluminiową, która zabezpiecza je przed żółknięciem pod wpływem promieni słonecznych.

Wady okien PCV

Wadą okien plastikowych jest ich wrażliwość na zmiany temperatury – nie nadają się one przez to do zastosowań w dużych przeszkleniach. Z okien plastikowych ciężko również byłoby uzyskać w dobrej cenie okna o nietypowych kształtach. Jest to spowodowane technologią produkcji, która w wypadku okien plastikowych nastawiona jest na dużą liczbę jednakowych egzemplarzy. Ponadto niski poziom przepuszczalności powodować może kłopoty z wentylacją i zwiększać ryzyko skraplania się wilgoci na szybach.

Nakładki aluminiowe

Nakładki aluminiowe są rozwiązaniem, które znacząco poprawi własności użytkowe zarówno okien drewnianych jak i plastikowych. W wypadku tych pierwszych korzyści są dwojakiej natury. Po pierwsze pozbywamy się najbardziej uciążliwego problemu z oknami drewnianymi, czyli konieczności regularnego ich konserwowania. Po drugie, dzięki zabezpieczeniu nakładką zewnętrznej strony okna, nie zachodzi konieczność stosowania większej ilości impregnatów, dzięki czemu drewno może naturalnie „oddychać” przyczyniając się do stworzenia lepszego mikroklimatu w pomieszczeniach. Choć w przypadku okien wykonanych z PCV nie zachodzi konieczność regularnej konserwacji, to materiał PCV lub folie pod wpływem zewnętrznych czynników pogodowych ulegają często wyblaknięciu lub pociemnieniu, przez co stają się one mało estetyczne. Nakładka pozwala pozbyć się tego problemu, jednocześnie zapewniając nieograniczone niemalże możliwości kolorystyczne – od metalicznych, po kolory imitujące odcień i strukturę drewna, a przy tym poprawia stabilność okna. Internorm jest producentem, który powszechnie stosuje nakładki aluminiowe we wszystkich swoich oknach.

Posumowanie

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy okna drewniane są lepsze od plastikowych. Obydwa materiały mają odmienne właściwości, a co za tym idzie mocne i słabe strony. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto zadać sobie pytanie jakich dokładnie okien potrzebujemy, a dopiero potem zdecydować się na wybór materiału, który najbardziej pasuje do naszych oczekiwań. Według nas najlepszym rozwiązaniem jest wykończenie okna od zewnętrznej strony nakładką aluminiową, a wewnętrznej strony materiałem, które będzie lepiej pasował do projektu pomieszczenia.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: