Z czego wykonane są najlepsze okna pasywne?
Większość sprzedawanych na polskim rynku okien to modele wykonane z PCV. Na rynku dostępne są też okna drewniane i aluminiowe, a także konstrukcje łączące w sobie więcej niż jedno tworzywo. Okna do domu pasywnego wykonywane są z PCV albo drewna. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną, która przekłada się na mniejsze straty ciepła, a przy okazji zapewniają jednocześnie izolację akustyczną, która może być ważna w dużych miastach i w budynkach usytuowanych przy ruchliwych drogach. Okna aluminiowe nie są w stanie spełnić tych kryteriów.
Oczywiście okna z PCV i okna drewniane też mają swoje wady. W przypadku okien do domu pasywnego z tworzywa PCV, choć charakteryzują się one wysoką trwałością, po pewnym czasie mogą pojawiać się przebarwienia na skutek działania promieni słonecznych. Oczywiście nie wszystkim właścicielom budynków to przeszkadza. Z kolei drewno jako materiał, z którego wykonuje się okna odznacza się mniejszą trwałością, ponieważ pęcznieje i traci swoje właściwości pod wpływem warunków atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci. Z tego względu wybierając okna do domu pasywnego należy ograniczyć się do trzech opcji: okien PCV, okien PCV z nakładką aluminiową oraz okien drewniano-aluminiowych. W dwóch ostatnich przypadkach aluminiowa warstwa zewnętrzna zabezpieczenie okna przed działaniem pogody.
Przeszklenie w oknach pasywnych
Jeszcze kilkanaście lat temu standardem były okna z podwójnym przeszkleniem. Jednak nie wytrzymały one konfrontacji z normami budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Obecnie okna do domu pasywnego mają zazwyczaj potrójne przeszklenie, gdzie komory znajdujące się pomiędzy poszczególnymi szybami wypełnione są gazami szlachetnymi, argonem lub kryptonem. Takie rozwiązanie zapewnia zdecydowanie lepszą izolacją termiczną. Spotykane są także modele z poczwórnym oszkleniem, co dotyczy okien z wewnętrznymi żaluzjami.
Ponadto, liczy się również jakość oszklenia i obecność specjalnej powłoki termoizolacyjnej thermofloat. Oszklenie powinno jednocześnie słoneczne zimowe dni zapewniać przenikanie ciepła z promieni słonecznych do wnętrza budynku. Znaczenie ma także łączenie krawędzi przeszklenia z ramą okienną, które powinno odbywać się poprzez klejenie szyby na całym obwodzie, jak w przypadku stosowanej w oknach Internorm technologii I-tec Oszklenie.
Okna do domu pasywnego: współczynnik przenikania ciepła
Aby przekonać się, czy okna do domu pasywnego rzeczywiście spełniają swoją funkcję i będą zgodne z normami budownictwa pasywnego, należy zwrócić uwagę na podawane przez producentów współczynniki przenikania ciepła. Współczynnik Uf dotyczy ramy okiennej (f – frame), a współczynnik Ug szyby (g – glass). Decydujące znaczenie ma jednak współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, czyli Uw (w – window). Jeśli wartość współczynnika Uw kształtuje się na poziomie nieprzekraczającym 0,8 W/m2K, jest to okno pasywne. Należy pamiętać, że jego wartość wylicza się dla okna referencyjnego o wymiarach 123 cm x 148 cm. Jeżeli wybierzemy większe okno, uzyskamy jeszcze niższą przenikalność cieplną ma metr kwadratowy, gdyż przeszklenie jest zawsze dużo lepiej izolujące niż rama (możemy to zweryfikować, porównując współczynniki Uf i Ug).