Czym są zimne okna?
Zimne okna to określenie, które dotyczy systemów okiennych z dawnych czasów, w których na rynku dostępne były tylko te z jedną szybą, ewentualnie dwoma, w oddzielnych ramach. Charakteryzowała ich ponadprzeciętna zdolność do przenikania zimna z otoczenia do wnętrza budynku, były to najbardziej wychłodzone elementy domu. Oprócz tego, wyróżniały się niską izolacyjnością akustyczną oraz szczelnością. Ich konstrukcja sprzyjała dużym wydatkom na ogrzewanie i energię. Stare okna nie miały nic wspólnego z rozsądnym i oszczędnym zarządzaniem budżetem domowym.
Tamtych okien już nie ma, jednak określenie zimne okna pozostało i stosuje się również w dzisiejszych czasach. Dotyczy ono okien, które z biegiem czasu utraciły swoją szczelność, co można dostrzec po większym zużyciu energii. To także te okna drewniane, które produkowano w latach 80. wyróżniały się solidną konstrukcją, co pozwoliło przetrwać im długie lata. Problemem jednak jest ich wysoki współczynnik przenikania ciepła, wynoszący nawet U = 2,6-2,8 W/(m2K). Dla porównania od 2017 obowiązują nowe zasady, które wymagają montaż okien o tym współczynniku nie większym, niż 1,1 W/m2K. Różnica jest ogromna, ponad połowę niższy współczynnik w sposób wyraźny poprawia izolację termiczną okien.
Okna są nieszczelne
Okna latem powinny chronić przed przegrzewaniem, zimą przed chłodem napływającym z zewnątrz. Jeżeli jest inaczej, odczuwamy wyraźny spadek komfortu termicznego, ale również wysokie koszty ogrzewania i klimatyzacji. Przyczyną najczęściej jest nieszczelność okien, których izolacja termiczna jest niewystarczająca. Warto wziąć pod uwagę fakt, że okna nieszczelne mogą umożliwiać ucieczkę nawet 35 proc. ciepła z budynku
Z każdym rokiem pojawiają się coraz lepiej izolowane rozwiązania, a okna mają niższy współczynnik przenikania ciepła Uw, a więc skuteczniej chronią przed wymianą go z otoczeniem. Uw w oknach PCV-aluminiowych i drewniano-aluminiowych Internorm osiąga wartości nawet kilkakrotnie niższe niż w produktach sprzed kilkunastu lat. Przykładem może być trzyszybowy model KF 500 od Internom, którego Uw wynosi 0,61 W/m²K. Okna internorm zawdzięczają wysoką szczelność dzięki izolacyjności profilu, dużej liczbie uszczelek, technologii I-tec Oszklenie czy odpowiedniemu gazowi w przestrzeni międzyszybowej.
Okna są słabo dźwiękoszczelne
Chyba każdy chciałby w swoim domu mieć najlepsze warunki do odpoczynku i relaksu. To azyl, w którym nie ma miejsca na hałas. Niestety jednak często zaburza on nasz spokój, kiedy przedostaje się nieproszony do salonu i sypialni. Przyczyną jest nie najlepsza dźwiękoszczelność okien. Wyraża się ją w decybelach i w przeciwieństwie do przenikalności cieplnej powinna ona osiągać jak najwyższą wartość. Stare okna wykazują Rw na poziomie ok. 28 dB, podczas gdy obecnie najlepsze modele dochodzą już do 47 dB. Teraz możemy zasypiać, budzić się i spędzać czas wolny bez nieprzyjemnych hałasów z zewnątrz. Okna z dobrą dźwiękoszczelnością powinny się znaleźć przede wszystkim w mieszkaniach przy ruchliwych ulicach i w domkach jednorodzinnych znajdujących się niedaleko szlaków komunikacyjnych.
Okna mają uszkodzenia i zużycia
Okna są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Wybicie starej szyby może spowodować nawet upadająca gałąź podczas silnego wiatru. Pęknięcia i wyłamania to efekty próby przedostania się do wnętrza osób do tego nieupoważnionych. Jeżeli dostrzeżesz jakiekolwiek niepokojące zmiany na szybach i ramach okien, to warto zastanowić się nad tym, czy nie kwalifikują one ich do wymiany. Nie bez znaczenia są też wszelkie ślady długiego użytkowania okien, jak przebarwienia, wyblaknięcie koloru czy zarysowania i matowienie. A może okna, które kupowałeś 20 lat temu, już nie pasują do wnętrza, które w tym czasie przeszło ogromną metamorfozę?
Wymiana okien zawsze powinna być przeprowadzana przez fachowców. Nawet najlepsze okna bez profesjonalnego montażu nie spełnią swojej funkcji.
Jaki jest najlepszy czas na wymianę okien?
Każdy moment jest dobry, aby poprawić komfort cieplny swojego domu i rozpocząć oszczędzanie. Praktyka pokazuje jednak, że o konieczności wymiany okien najczęściej przypominamy sobie jesienią, kiedy coraz bardziej odczuwamy nieprzyjemny chłód wiejący ze starego, nieszczelnego okna. Generalnie przyjmuje się, że nie ma złej pory na wymianę okien. Dobrze przygotowana ekipa montażowa szybko i sprawnie poradzi sobie nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Stolarkę okienną możemy wymieniać także zimą, pod warunkiem, że temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej -10°C. Konieczne jest jednak użycie wysokiej jakości pianek montażowych, które nie twardnieją w takich warunkach.
Podsumowanie
Zakup dobrych okien to już duży krok w kierunku zmian na lepsze. Drugim jest ich montaż, który najlepiej powierzyć ekspertom. Okno właściwie osadzone w ścianie zapewnia jednocześnie szczelność połączenia, jak też swobodę odkształcania się okna w wyniku zmian temperatury zewnętrznej. Montaż wykonany przez ekspertów gwarantuje brak mostków cieplnych wokół okna i estetyczny wygląd.
Nowe okna stanowią duży wydatek, jednak musimy mieć świadomość, że jest to inwestycja w oszczędności. Szczelne okna o niskim współczynniku przenikania ciepła przekładają się na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku. Zatem efekty naszej dobrej decyzji dostrzeżemy już po miesiącu!
Wymiana okien zawsze powinna być przeprowadzana przez fachowców. Nawet najlepsze okna bez profesjonalnego montażu nie spełnią swojej funkcji.