Jak wygląda kuchnia w stylu vintage?
Kuchnie vintage z lat 50. i 60. najczęściej wykonane są z drewna bądź materiału drewnopodobnego. Fronty szafek kuchennych są frezowane w geometryczne wzory, a górne szafki dość często mają ozdobne przeszklenia ze szprosami, które eksponują zastawę kuchenną.
Kuchnia vintage a kuchnia retro – jaka jest różnica?
Choć terminy kuchnia vintage i kuchnia retro bardzo często są stosowane zamiennie, jest to błąd. Retro kuchnie to wnętrza, w których meble i dekoracje zostały stylizowane na stare, natomiast kuchnia w stylu vintage zawiera klasyczne meble i dodatki, które zostały wyprodukowane kilkadziesiąt lat temu i ewentualnie zostały odnowione.
Różnica jest dość znaczna, lecz mylność terminów wynika z tego, że bardzo często osoby początkujące nie są w stanie odróżnić oryginalnych mebli kuchennych z minionych epok od tych, które są jedynie na nie stylizowane.
Jak urządzić wnętrze na wzór vintage? Kuchnia retro, a dodatki
Bardzo charakterystyczną cechą aranżacji w stylu vintage są urokliwe kolorowe sprzęty AGD. Dodają one w aranżacjach retro polotu i nieco infantylności. Najczęściej sprzęt AGD zachowany jest w pastelowych odcieniach błękitu, różu bądź zieleni.
W aranżacjach vintage doskonale sprawdzą się także dodatki kuchenne w intensywnych barwach wiśni czy pomarańczy. Retro kuchenka gazowa w odcieniu soczystej wiśni doskonale uzupełni klimat starych wnętrz.
Przy urządzaniu kuchni retro należy wziąć pod uwagę to, że nie ma w niej miejsca na plastik. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się naturalne akcesoria kuchenne – klasyczne drewniane mieszadła zawieszone nad blatem kuchennym doskonale uzupełnią wnętrze w stylu retro.
Pomieszczenie w stylu vintage doskonale uzupełnią także naturalne tekstylia, takie jak len czy bawełna, a także wszelkie akcesoria „z duszą”, takie jak stary zegar czy obrazy retro do kuchni.
Okna w kuchni retro
Ze względu na to, że kuchnia vintage stylizowana jest na modę architektoniczną z różnych epok z wyraźnym zaprzeczeniem nowoczesności, dobrze sprawdzą się tutaj okna z naturalnego drewna. Zdecydowanie nie polecamy wyboru plastikowych okien PCV, gdyż będą one sprzeczne z klimatem lat 50. oraz 60.
Dekoracje okien w kuchniach w stylu vintage
Styl vintage jest zaprzeczeniem minimalizmu, dlatego okna nie mogą być pozbawione dekoracji.
Staromodne krótkie zasłony kuchenne czy zazdroski uzupełnią odpowiednio klimat wnętrza kuchni retro. Dobrym pomysłem będą zarówno jednolite zasłony w jasnych pastelowych kolorach, jak i te bardziej wzorzyste zachowane w deseniu w stylu vintage. Może być to krata, grochy bądź florystyczne motywy.
Kuchnia vintage – cena
Jeśli chodzi o koszty kuchni w starym stylu, to wszystko zależy od tego, czy została ona uposażona w meble vintage, czy retro.
Bardzo tanio można odnowić meble kuchenne, co wprowadzi do kuchni prawdziwy styl vintage, natomiast zakup nowych mebli kuchennych w stylu retro może być sporym kosztem. Szczególnie kosztowne są sprzęty AGD stylizowane na stare, gdyż niezmiennie cieszą się one dużą popularnością wśród klientów.