Salon z kuchnią – wady i zalety
Salon i kuchnia stanowią dwa najważniejsze pomieszczenia w każdym domu – w salonie znajdujemy miejsce na zasłużony odpoczynek i relaks z przyjaciółmi, natomiast w kuchni poświęcamy się gotowaniu bliskim i wspólnym delektowaniu się daniami. Na pierwszy rzut oka połączenie kuchni z salonem wydaje się być oczywiste. Łączymy bowiem dwa miejsca, które wspólnie się dopełniają. Takie rozwiązanie ma bezsprzecznie multum zalet, jednak nie jest pozbawione wad.
Salon połączony z kuchnią – zalety
Bezsprzeczną zaletą kuchni otwartej jest optyczne powiększenie przestrzeni. Zastosowanie aneksu kuchennego w kształcie litery L może znacząco powiększyć przestrzeń, co jest szczególnie przydatne jeśli przedmiotem aranżacji jest małe mieszkanie.
Otwarta kuchnia pozwala także na ułatwienie serwowania posiłków domownikom, a także pozwala na sprawne „kontrolowanie” salonu podczas przygotowywania dań, co może być szczególnie przydatne dla rodzin z dziećmi.
Kuchnia z salonem – wady
Ze względu na to, że przestrzeń kuchenna połączona jest z salonem, to wszelkie zapachy, włącznie ze spalonymi potrawami, zawsze będą odczuwalne w strefie wypoczynku. Warto także wziąć pod uwagę, że gdy salon z kuchnią są połączone, to wszelkie blaty, zlew czy kuchenka są zawsze na widoku. Dla niektórych osób może być to zdecydowany minus, gdyż nieestetyczny wygląd kuchni będzie zawsze zaburzał wystrój salonu.
Aranżacja: kuchnia z salonem – o czym należy pamiętać?
Jeśli kuchnia z salonem są zaplanowane w projekcie na wspólnej powierzchni, to należy pamiętać o tym, by ich kolory odpowiednio się zgrywały. Projektanci najczęściej wybierają fronty mebli w takiej samej stylistyce i kolorystyce, co ściany salonu. Świetnie wyglądają aranżację, w których niezbędny sprzęt AGD i dodatki kuchenne są w takich samych kolorach, co akcesoria w salonie.
Ważne jest to, żeby styl obu przestrzeni był ze sobą spójny – nowoczesne meble kuchenne mogłyby się gryźć z barokowym wystrojem salonu, a klasyczna biała kuchnia z ozdobnymi frontami mogłaby niekoniecznie dobrze prezentować się w towarzystwie surowego i loftowego salonu.
Jak zatem dobierać salon z kuchnią? Pomieszczenie powinno wyglądać na dobrze zgrane zarówno kolorystycznie, jak i stylistycznie. Przykładowo, szara kuchnia w kształcie litery L może doskonale uzupełniać nowoczesny salon, w którym zastosowane dekoracje w odcieniach szarości.
Jak wydzielić wnętrza salonu od kuchni?
Przestrzeń salonu z kuchnią dość prosto można odróżnić od siebie za pomocą wielu sposobów. Najpopularniejszym jest wyraźne zróżnicowanie podłóg pomiędzy przestrzeniami lub gra kontrastów kolorystycznych pomiędzy kuchnią a salonem.
Innym popularnym sposobem oddzielenia wnętrz od siebie jest separacja przestrzeni za pomocą stolika barowego bądź stołu jadalnego.
Projekt kuchni z salonem o małym metrażu
Wyzwaniem jest urządzenie kuchni z salonem o bardzo małym metrażu, jednak nie ma rzeczy niemożliwych. W takim przypadku najlepiej, jeśli aneks kuchenny jest ułożony przy ścianach w kształcie litery L lub litery U. Ważną zasadą jest, by nie zamykać przestrzeni, dlatego jeśli kuchnia w kształcie litery U wiązałaby się z częściowym zamknięciem powierzchni nawet z którejkolwiek ze stron, to w małym mieszkaniu, lepiej z takiego pomysłu zrezygnować.
Jeśli salon z kuchnią są urządzone na naprawdę małym metrażu, to warto zastosować elementy składane, takie jak np. składany blat jadalny. Dobrym pomysłem będzie rozkładany blat przy ścianie, który będzie rozstawiany wyłącznie na czas jedzenia czy przygotowywania posiłków.
Jak optycznie powiększyć kuchnię z salonem?
Jeśli metraż połączonych pomieszczeń wciąż nie jest dość duży, to można zastosować iluzję optyczną w celu poszerzenia wnętrz. W tym przypadku bardzo pomocne mogą okazać się odpowiednio duże okna. Dadzą one wrażenie otwartej przestrzeni i sprawią, że salon z kuchnią będzie wyglądał na znacznie większy niż w rzeczywistości.
Okna mogą być umiejscowione zarówno w przestrzeni kuchennej, jak i wypoczynkowej. Największe optyczne wrażenie zrobią modele, które będą tworzyły wizję szklanej ściany (od podłogi aż po sufit). Jeśli jednak jest to niemożliwe, to warto umiejscowić przy oknach jasne blaty kuchenne, gdyż będą one doświetlać przestrzeń roboczą i optycznie powiększą przestrzeń.