Styl industialny – historia
Za początki stylu industrialnego uważa się pierwszą połowę XX wieku. Był to okres uprzemysłowienia, który szczególnie widocznie okazywał się na terenie Stanów Zjednoczonych. W wyniku industrializacji i recesji rynku tysiące fabryk zostało opuszczonych, a ich właściciele byli zmuszeni sprzedać je za bezcen na cele mieszkaniowe.
Opuszczone fabryki początkowo można było kupić za naprawdę niskie pieniądze. Ich szczególny wygląd inspirował do zakupu głównie osoby ze środowisk artystycznych, które zmieniały perspektywę postrzegania surowych materiałów budowlanych. Ówcześni artyści, którzy inwestowali w mieszkania industrialne, udowadniali, że postrzeganie piękna jest iluzją, gdyż samo piękno jest rzeczą względną.
Choć z początku inwestycja w stare fabryki dla zwykłych mieszkańców była uważana za dość dziwaczną, to w wyniku działań środowisk artystycznych, z czasem i zwykli ludzie zaczęli dostrzegać atrakcyjność surowej industrialnej przestrzeni, a stare fabryki zaczęły osiągać zawrotne kwoty na aukcjach mieszkaniowych.
Jak wyglądają łazienki w stylu industrialnym?
Łazienka industrialna powinna być zachowana raczej w duchu minimalistycznym, lecz z wyraźnymi utylitarnymi akcentami. Wszelkie surowe akcenty są jak najbardziej wskazane. Najlepiej, jeśli przestrzeń będzie jak najmniej upiększona, gdyż industrialne wnętrza mają podkreślać atrakcyjność nieobrobionych materiałów.
Pożądanymi akcentami w łazience industrialnej są nieotynkowane ceglane ściany czy poprowadzone w widoczny sposób elementy instalacji hydraulicznej. Wszelkie rury, odstające z sufitu kable, czyli komponenty, które przez wieki były uznawane za brzydkie, w industrialnym klimacie są jak najbardziej pożądane.
W industrialnej przestrzeni bazą jest biel, szarość lub beż. Stanowią one doskonałe tło dla surowych naturalistycznych mebli. Dość często meble industrialne do łazienki są wykonane z naturalnego drewna, które nie zostało obrobione. Taki materiał dobrze komponuje się z surowymi akcentami, a także dodaje wnętrzu nieco bardziej przytulnego charakteru.
Bardzo ważne jest także odpowiednie oświetlenie. Pierwotne industrialne mieszkania miały bardzo duże okna, które właściwie doświetlały surowe wnętrza. Jeśli jednak łazienka w stylu industrialnym jest pozbawiona dużych przeszkleń, to należy zadbać o sztuczne oświetlenie. W tym zadaniu świetnie poradzą sobie gołe żarówki zawieszone na kontrastujących kablach lub ciężkie metalowe klosze.
Jakie płytki wybrać do łazienki industrialnej?
Ze względu na to, że styl industrialny jest pochwałą form surowych, to doskonałym wyborem będą płytki imitujące naturalne materiały. Łazienka industrialna wyłożona w łazienkowe kafelki w kolorze drewna bądź te, które swoją barwą imitują surowy beton, będzie świetnie oddawać klimat opuszczonej, starej fabryki.
Dość częstym wyborem do industrialnych łazienek są także czarne płytki. Co prawda, rzeczywiście są one surowe, lecz należy także pamiętać o pewnych kwestiach praktycznych. Mała łazienka w stylu industrialnym optycznie jeszcze bardziej się zmniejszy, jeśli wyłożona zostanie ciemnymi płytkami. Co więcej, w przypadku czarnych płytek ciężko jest utrzymać łazienkę w czystości.
Czy łazienka industrialna w bloku to dobry pomysł?
Industrialne przestrzenie według pierwotnego założenia powinny być aranżowane na dużych otwartych przestrzeniach. W miarę upływu lat ta zasada architektoniczna dość mocno jednak się zatarła i obecnie projektanci oferują także stworzenie industrialnego klimatu w małych łazienkach.
Industrialna łazienka w bloku może wyglądać bardzo efektownie, jednak nie należy w tym przypadku przesadzać z nadmierną liczbą ciemnych elementów. Mała przestrzeń zaaranżowana w bardzo ciemne kolory będzie przytłaczać domowników, a także optycznie zmniejszy i tak niewielki metraż. W takiej aranżacji doskonale sprawdzą się duże lustra, które sprawią, że mała łazienka industrialna będzie wyglądała na znacznie większą.
Dodatki do łazienki w stylu industrialnym
W industrialnym stylu aranżacji wnętrz nie może zabraknąć odpowiednich dodatków. Ponownie należy trzymać się zasady, im mniej jest coś obrobione, tym lepiej.
Najczęściej projektanci polecają metaliczne dodatki w odcieni miedzi bądź srebra, a także dodatki kamienne, które dopełnią surowość wnętrz.
Łazienki w stylu loftowym, a łazienki industrialne
Choć bardzo często nazwa łazienka loftowa jest stosowana zamiennie do industrialnych przestrzeni, jest to błąd. Według teorii projektowania wnętrz łazienkowe inspiracje industrialne są, tak jak wcześniej wspominaliśmy, bardzo mocnym nawiązaniem do pomieszczeń pofabrycznych. Łazienka Loft ma natomiast nieco przytulniejsze i cieplejsze oblicze, gdyż pomimo surowej cegły czy betonu jest ona jaśniejsza i można w niej spotkać dużo przyjemniejsze i mniej surowe dodatki, takie jak np. futrzasty dywanik czy pastelowe dodatki.