Okna pasywne – podstawowe informacje
Okna pasywne to takie, które spełniają wymagania budownictwa pasywnego. Budownictwo pasywne maksymalnie ogranicza zużycie energii na ogrzewanie pomieszczeń. Osiąga się to m.in. poprzez zwiększoną izolacyjność termiczną budowli oraz korzystanie z energii odnawialnej, np. pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Okna są w tym przypadku bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ stanowią najsłabsze termicznie obszary przegród budowlanych. Odpowiednio dobrane mogą jednak wykazywać się świetną szczelnością, a jednocześnie dogrzewać pomieszczenia dzięki wysokiej przepuszczalności energii słonecznej.
Okna pasywne charakteryzujemy jako te, które mają współczynnik przenikania ciepła poniżej 0,8 W/m2K. Takie wyniki osiąga się poprzez odpowiednie konstrukcje profili i szyb, wykorzystanie wysokiej klasy materiałów oraz odpowiedni montaż – wyjaśnia Dariusz Olszewski, dyrektor sprzedaży Internorm.
Od czego zależy cena okien pasywnych?
Wystarczy krótkie rozeznanie na rynku, by zauważyć, że okna pasywne znacząco różnią się cenami. Dzieje się tak ze względu na kilka czynników, wśród których do najważniejszych można zaliczyć:
- materiał, z którego wykonano okna,
- izolacyjność termiczną i akustyczną,
- klasę antywłamaniowości,
- rozmiar i proporcje okien,
- rodzaj montażu,
- renomę producenta,
- okres gwarancji producenta.
Nie tylko na rynku okien produkty najlepszych marek mają wyższe ceny od innych. W przypadku stolarki ma to jednak swoje uzasadnienie – renoma producenta wynika z wysokiej jakości przekładającej się nie tylko na pożądaną skuteczność, ale również trwałość. Inwestycja w markę może być zatem bardzo opłacalna, ponieważ takie okna posłużą Ci dłużej.
Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę okien jest materiał, z którego je wykonano. Stolarka z PVC (plastikowa) jest najtańsza. Nieco droższe są okna PVC z nakładką aluminiową, a najdroższe okna drewniano-aluminiowe. Sposób otwierania też odgrywa bardzo ważną rolę. Okna przesuwne są znacznie droższe niż rozwieralno-uchylne.