Folia czy tapeta do oklejania mebli – czym okleić meble?
Poszukując odpowiednich materiałów do odnowienia mebli, możemy natrafić na dwa podstawowe produkty – folię oraz tapetę.
Folia do oklejania mebli jest bardziej elastyczna, dzięki temu łatwiej dopasować ją do powierzchni mebla. Co więcej, większość nowoczesnych folii ma także właściwości wodoodporne, co pozwala na ich zastosowanie nawet we wnętrzach, w których jest wysoka wilgotność powietrza (np. w kuchni czy w łazience).
Tapeta to okleina, która zazwyczaj jest nieco bardziej sztywna od folii. Zdecydowanie mniej chętnie dopasowuje się do kształtu mebla, co może przysparzać dodatkowych trudności podczas oklejania. To rozwiązanie, które było popularne kilkanaście lat temu, gdyż wówczas na rynku nie można była znaleźć folii, która jest bardziej nowoczesnym rodzajem okleiny.
Folia termokurczliwa a oklejanie mebli
Mało popularnym rodzajem okleiny na meble jest folia termokurczliwa. Jest to okleina, która do tej pory największe zastosowanie znajdowała w motoryzacji. Okleiny samochodowe mają właściwości plastyczne, gdyż pod wpływem powietrza dopasowują się idealnie do kształtu przedmiotu. Z ich pomocą możesz także poddać renowacji swoje meble.
Odnowienie mebli z pomocą folii termokurczliwej będzie droższe, gdyż jest to materiał o wiele wyższej jakości, jednak w tym przypadku jakość idzie w parze z estetyką. Folia termokurczliwa pozwala na szczegółowe oklejenie mebli bez kompromisów. Samodzielna renowacja za pomocą tej metody będzie jednak nie tylko droższa, lecz także znacznie trudniejsza manualnie, jednak dla wyglądu, który można uzyskać z pomocą folii kurczliwej, warto zaryzykować.
Oklejanie mebli metodą na mokro
Krok 1: Przygotowanie powierzchni
Przygotuj mebel tak jak w przypadku metody na sucho.
Krok 2: Nakładanie okleiny
Usuń papier ochronny z tapety, a następnie spryskaj stronę z klejem z pomocą wody i płynem do mycia naczyń. Spryskaj powierzchnie mebli i przejdź do naklejania tapety.
Pamiętaj, żeby tapetę naklejać od góry do dołu, a wszelkie nierówności usuwać z pomocą ciepłego powietrza suszarki.
Czy wszystkie meble można okleić?
Decydując się na klasyczne oklejanie mebli za pomocą tapety, bądź folii, można odrestaurować wyłącznie meble o płaskich frontach. Wszelkie żłobienia, zdobienia, karbowania sprawiają, że taka zmiana zupełnie się nie sprawdzi.
Jeśli chcemy zmienić wygląd bardziej dekoracyjnych frontów, to niestety okleiny nie będą dobrym rozwiązaniem. Na odnowienie takich mebli pozwoli wyłącznie dobra farba.
Jak okleić meble krok po kroku?
Niezbędne przedmioty do oklejania mebli
● tapeta lub folia do oklejania mebli,
● nożyk,
● miarka,
● ołówek,
● papier ścierny,
● suszarka do włosów.
Oklejanie mebli krok po kroku – metoda na sucho
Krok 1: Przygotuj powierzchnię mebli
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy dokładnie oczyścić powierzchnię ze wszelkich zanieczyszczeń i przygotować ją pod okleinę. Najpierw z pomocą szmatki oczyść z kurzu dokładnie powierzchnię, która będzie oklejania. Następnie usuń uchwyty i przejdź do przygotowania powierzchni z pomocą papieru ściernego. Po zakończeniu szlifowania ponownie oczyść powierzchnię, by przygotować ją pod okleinę.
Podpowiedź: Papier ścierny do mebli powinien być dobierany w zależności od wybranej metody szlifowania. Do szlifowania drewna na sucho należy użyć papieru ściernego o granulacji 120 do 180. Ziarnistość powinno się zwiększać w miarę postępów szlifowania. Szlifowanie na mokro należy zacząć zaś od granulacji 180, a kończyć nawet na granulacji 300.
Krok 2: Nakładanie okleiny
Oklejanie mebli należy rozpocząć od dokładnego wymierzenia oczekiwanej długości i szerokości okleiny. Pamiętaj, żeby zostawić kilka cm zapasu, który uniemożliwi zaginanie się okleiny.
W pierwszym kroku musisz zdjąć papier zabezpieczający klej z tylnej części okleiny. Następnie przejdź do przyklejania folii od góry do dołu. Przy przyklejeniu części wygładzaj folię z pomocą płaskiego przyrządu, np. karty kredytowej. Jeśli na folii powstają jakieś pęcherzyki bądź nierówności, to nagrzej tę część powierzchni z pomocą suszarki, która wygładzi okleinę.
Odetnij odstające kawałki folii i wygładź dłońmi oleinę.
Oklejanie mebli metodą na mokro
Krok 1: Przygotowanie powierzchni
Przygotuj mebel tak jak w przypadku metody na sucho.
Krok 2: Nakładanie okleiny
Usuń papier ochronny z tapety, a następnie spryskaj stronę z klejem z pomocą wody i płynem do mycia naczyń. Spryskaj powierzchnie mebli i przejdź do naklejania tapety.
Pamiętaj, żeby tapetę naklejać od góry do dołu, a wszelkie nierówności usuwać z pomocą ciepłego powietrza suszarki.
Zniszczona okleina – jak można ją naprawić?
Zniszczoną okleinę można dość łatwo naprawić – o ile uszkodzenie nie jest znaczne. Najlepiej użyć do tego okleiny z klejem termozgrzewalnym. Jego klej możesz łatwo rozmiękczyć z pomocą żelazka i przykleić na oczyszczoną powierzchnię mebla.
To wystarczy, żeby szybko i łatwo naprawić zniszczoną okleinę, jednak jeśli zniszczenia są znaczne, to konieczna może być wymiana tapety.