Jak wybrać oszczędne okna?
Ciepłe okna powinny dużo lepiej niż tradycyjne chronić nasz dom przed ucieczką ciepła. Okna energooszczędne mają współczynnik przenikania ciepła Uw nie większy niż 1,0 W/m2K. Najcieplejsze są okna dedykowane do budownictwa pasywnego. W tym przypadku wymagania dotyczące Uw są jeszcze większe: nie powinien on przekraczać 0,8 W/m2K. Zasadniczo, porównując energooszczędne okna, wybierajmy te z mniejszym współczynnikiem Uw, dzięki czemu zatrzymamy ciepło w domu i znacznie oszczędzimy na ogrzewaniu. Pamiętajmy, że wartość Uw okna powinna być potwierdzona stosownym certyfikatem i podawana dla całego okna, a nie jego poszczególnych komponentów.
Oszklenie w ciepłych oknach, powinno składać się z zestawu trzech lub nawet czterech szyb. Aby okno mogło uzyskać lepsze parametry izolacyjności cieplnej, przestrzeń pomiędzy szybami w oknach energooszczędnych zwykle wypełniona jest gazem szlachetnym: kryptonem lub argonem. Szyba w oknach energooszczędnych ma za zadanie nie tylko chronić przed ucieczką ciepła, ale także przepuszczać jak najwięcej promieni słonecznych. Dzięki temu pozyskujemy więcej pasywnej energii ze słońca.
Istotnym elementem okna jest też ramka dystansowa, która stabilizuje przestrzenie międzyszybowe w oknach zespolonych. Zwykle element ten wykonywany jest z aluminium, jednak najkorzystniejsze właściwości termoizolacyjne mają ramki z tworzywa sztucznego lub stali szlachetnej.
Kolejnym elementem okna jest profil. Porównując profile okna powinniśmy zwrócić uwagę na jego głębokość. Im głębszy jest profil, tym cieplejsze jest okno, a cała konstrukcja, która musi utrzymać ciężki pakiet szybowy, jest bardziej stabilna. Ciepłe profile PCV są zwykle wielokomorowe i dodatkowo ocieplane wkładkami termoizolacyjnymi. W przypadku okien energooszczędnych i pasywnych szerokość profilu skrzydła okiennego powinna być możliwie jak najmniejsza. Dzięki temu zwiększa się udział szyby, która zawsze ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż profil.
Jak i gdzie zamontować okna energooszczędne
Dla dobrego bilansu energetycznego budynku równie ważne jak dobre parametry i wysoka jakość wybranego przez nas produktu jest odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia okien. W domach energooszczędnych i pasywnych okna, zwłaszcza te z dużymi przeszkleniami, powinny znaleźć się na południowej elewacji. Dzięki temu będą mogły pełnić funkcję grzejnika i dogrzewać nasz dom za pomocą energii słonecznej. Nie mniej istotny jest również profesjonalny i staranny montaż okien i drzwi. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wszystkie przegrody zewnętrzne zostały szczelnie osadzone w ścianie, a przestrzeń między ościeżem a murem odpowiednio zaizolowana. Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów ogrzewania, warto zdecydować się na ciepły montaż. Aby okna idealnie spełniały swoje funkcje, zlecajmy prace montażowe ekipie sprawdzonej i doświadczonej w osadzaniu okien pasywnych i energooszczędnych. Warto też ściśle trzymać się zaleceń producenta.