Jak działa okno pasywne?
Najprościej rzecz ujmując, okna pasywne (podobnie zresztą jak i drzwi) mają nie dopuścić do „ucieczki” ciepła z domu. Te tradycyjne nie stanowią równie skutecznej bariery dla chłodu i dlatego wymuszają częstsze ogrzewanie budynku, co bezpośrednio przekłada się na większe wydatki oraz przynosi szkodę środowisku naturalnemu.
Jak rozpoznać okna pasywne?
Z reguły mają one trzy lub więcej szyb, ale by uzyskać pewność co do ich wysokiej termoizolacyjności, trzeba zapoznać się z wartością parametru Uw, którą dany producent podaje w swoim katalogu. Jeśli Uw jest niższe niż 0,8 W/m²K, mamy do czynienia z produktem pasywnym. Wartości między 1W/m²K a 0,8 W/m²K są typowe dla okien i drzwi energooszczędnych. W Polsce zabronione jest stosowanie okien o Uw równym lub wyższym niż 1,6 W/m²K – parametry najtańszych, tradycyjnych modeli (np. z marketu budowlanego) często oscylują wokół tej liczby. W praktyce różnica na poziomie 0,8W/m²K jest bardzo odczuwalna zarówno dla samych domowników, jak również… ich portfela.
Certyfikaty okien pasywnych
Jeśli natrafimy na mało rozpoznawalnego producenta oraz niewielką sieć sprzedaży, warto zachować czujność i spytać o certyfikaty potwierdzające pasywność danego okna. Instytucji wystawiających tego typu zaświadczenia jest kilka i nie ma żadnego znaczenia, czy będzie to polski Instytut Budownictwa Pasywnego, czy jego odpowiednik w Darmstadt. Tylko po co w ogóle ryzykować kupując okna lub drzwi u nieznanych nikomu sprzedawców, dla których jakość nie ma większego znaczenia? W praktyce trzeba za nią sporo zapłacić, ale zakup produktów pasywnych z czasem zaczyna się zwracać; w przeciętnym domu przez okna wydostaje się aż 25 proc. ciepła, dlatego montaż takich o szczególnie niskim Uw pozwala ograniczyć do minimum koszty związane z ogrzewaniem.
Jakość okien Internorm
W Europie najbardziej renomowanym producentem okien pasywnych – i okien w ogóle – jest austriacki Internorm. Na Zachodzie od lat cieszą się one sporym zainteresowaniem, dlatego firma zdobyła duże doświadczenie w ich produkcji, a od pewnego czasu jej produkty można nabyć również na terenie Polski. Czym się charakteryzują? Są pod każdym względem „premium” – najlepsze materiały (na ogół drewno-aluminium, choć Internorm oferuje też okna z PVC, oraz PVC-aluminium), ogromne możliwości personalizacji, długa lista dodatkowych zabezpieczeń (m.in. klamki z kluczykiem, czujniki kontaktronu między skrzydłem a ramą, a standardowo – trzpień antywłamaniowy). Wszystkie okna Internorm mają również potrójne oszklenie, co przekłada się na doskonałe parametry termoizolacyjne. Ich elegancki wygląd przykuwa uwagę – okucia są zawsze ukryte, płaszczyzny idealnie gładkie, a kąty – symetryczne. W najwyższą jakość okien i drzwi Internorm nie wątpi sam producent, który standardowo obejmuje je aż dziesięcioletnią gwarancją.