Renowacja okien – jak odnowić okno drewniane?
Renowacja drewnianych okien najczęściej wykonywana jest w starszym budownictwie, w którym to ramy okienne są wiekowe. W takim przypadku nie wystarczy jednak wyłącznie zeszlifowanie powierzchni ramy i nałożenie odpowiedniej farby. Cały proces renowacji warto rozpocząć od ocenienia stanu technicznego okien, żeby upewnić się, co do kolejności wykonywanych prac.
Jak sprawdzić stan drewnianych okien?
Stan drewnianych okien bardzo łatwo możesz ocenić na podstawie ich funkcjonalności. Łatwość zamykania oraz otwierania ramy okiennej będzie świadczyła o sprawności technicznej okuć. O ich stanie technicznym dużo powie Ci także przyleganie ramy okiennej do ościeżnicy.
W celu dokładnego ocenienia stanu drewnianych okien należy zdjąć skrzydło z zawiasów. W zależności od rodzaju okna można to zrobić podnosząc lekko ramę okienną w górę (okna skrzynkowe i ościeżnicowe), natomiast w nowszych modelach należy najpierw odpiąć ogranicznik wychylenia, który znajduje się na górnej krawędzi. Następnie w zależności od typu okna należy wybić trzpień zawiasów lub unieść skrzydło na czopie.
Po zdjęciu skrzydła należy ocenić dokładną jakość okuć i zawiasów.
Renowacja okien drewnianych – krok po kroku
Krok 1: Naprawa mocowań na okuciu okna drewnianego
Wkręty na okuciach z czasem się luzują. Konieczne może okazać się ich dokręcenie. Co więcej, jeśli okno od dawna nie było odświeżane, to konieczna będzie wymiana wkrętów mocujących. To zadanie może przysporzyć niemałego problemu, szczególnie gdy stare wkręty są zbyt skorodowane, żeby je „ruszyć z miejsca”. W takim przypadku konieczne będzie wywiercenie nowych otworów.
Może zdarzyć się także sytuacja, w której mocowanie będzie w dobrym stanie, lecz będzie zbyt luźne (np. w wyniku pękającego drewna). Najlepiej w takim przypadku użyć drewnianych kołków i zakleić je klejem uniwersalnym do drewna. Tak przygotowana konstrukcja umożliwi stabilne zamontowanie nowego wkrętu.
Krok 2: Szlifowanie drewnianych profili i ramy okna
W kolejnym kroku należy usunąć wszystkie wypukłości z profilu i ramy okna. W tym celu możemy użyć szlifierki bądź papieru ściernego o granulacji 150-180. Należy także wypełnić wszelkie ubytki akrylem.
Do zeszlifowania starej farby z ramy najlepiej użyć szlifierki taśmowej. Szlifowanie należy rozpocząć od niższej granulacji (40-60), a następnie zwiększamy granulację do 80. W takim wypadku papieru ściernego 150-180 mm należy użyć na samym końcu.
Krok 3: Demontaż klamek i innych elementów metalowych
Przed przystąpieniem do impregnacji należy zdemontować z okna wszelkie metalowe elementy.
Krok 4: Impregnacja drewnianej ramy okiennej
Ramy okienne impregnujemy raz bądź dwukrotnie (w zależności od chłonności drewna). Po wyschnięciu pierwszej warstwy impregnatu należy zeszlifować drewno, by usunąć nierówności.
Krok 5: Wymiana uszczelek
Najczęściej renowacja drewnianych okien wymaga wymiany uszczelek. Uszczelki profilowe mocuje się we wrębach skrzydeł w przypadku okien skrzynkowych lub w miejscu oderwanej uszczelki w przypadku okien skręcanych.
Po takim przygotowaniu okna można przejść do jego malowania.
Renowacja okien – jak i czym pomalować okna drewniane?
Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czym pomalować. Najlepiej do drewnianych okien zastosować farby akrylowe bądź rozpuszczalnikowe. Wybierając farbę, warto zwrócić uwagę na czas jej schnięcia, gdyż tak długo, jak będzie schła farba, tak długo okno nie będzie mogło zostać założone.
Jak pomalować okna drewniane?
Krok 1: Odkurzanie okna
Zanim przejdziesz do malowania, całą ramę należy dokładnie odkurzyć, gdyż wszelkie nieczystości spowodują powstanie nierówności pod farbą.
Krok 2: Oklejenie elementów taśmą
Wszelkie elementy, które nie będą malowane należy zakryć taśmą.
Krok 3: Malowanie okna
Przygotowane skrzydło okna można zacząć malować. W tym celu najlepiej użyć pędzla płaskiego z miękkim włosiem. Najpierw należy pomalować ościeżnicę i skrzydło, a dopiero po ich wyschnięciu pomalować front. W razie potrzeby nałożyć drugą warstwę.
Renowacja okien – malowanie okien pcv krok po kroku
Zmiana koloru okien plastikowych nie może być wykonana przy każdych warunkach pogodowych. Renowacja okien PCV nie powiedzie się, jeśli temperatura będzie niższa niż 10 stopni i wyższa niż 25, a wilgotność powietrza wyższa niż 80%. W takich sytuacjach farba nie utrzyma się na powierzchni okna, co spowoduje powstanie nieestetycznych odprysków.
Czym pomalować okna plastikowe?
Do renowacji okien plastikowych niezbędne będą podkład i emalia akrylowa. W oknach niektórych producentów można znaleźć dedykowaną farbę do okien PCV, która jest odporna na żółknięcie i niekorzystne warunki atmosferyczne. Farba do malowania okien plastikowych jest nieznacznie droższa, a oferuje szereg zalet technicznych.
Jak pomalować okno PCV?
Krok 1: Przygotuj ramę okien plastikowych
Przed rozpoczęciem malowania okien PCV należy dokładnie umyć i odtłuścić okno. Można to zrobić np. za pomocą płynu do mycia naczyń i rozpuszczalnika.
Krok 2: Zabezpieczenie szyby okiennej i ścian
Zarówno szybę, jak i ściany należy zabezpieczyć z pomocą folii malarskiej i taśmy.
Krok 3: Nałóż podkład
Za pomocą dwóch miękkich pędzli – mniejszego i większego – precyzyjnie nałóż podkład na okno plastikowe. Odczekaj do wyschnięcia.
Krok 4: Malowanie okna PCV
Za pomocą oczyszczonych pędzli nałóż pierwszą warstwę farby i poczekaj do wyschnięcia. W znaczącej większości przypadków okno plastikowe będzie wymagać także drugiej warstwy.