Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?
Przy obecnym natężeniu ruchu, zwłaszcza w miastach i przy ruchliwych drogach, skuteczne odizolowanie się od otoczenia jest szczególnie ważne. Dzięki swojej konstrukcji rolety zewnętrzne są doskonałym sposobem na obniżenie poziomu hałasu, a także chronią nas przed ciekawskimi spojrzeniami innych. Istotną zaletą rolet zewnętrznych są również ich właściwości termoizolacyjne i przeciwsłoneczne. W lecie zapewniają one zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi i zmniejszają koszty klimatyzacji. W zimie służą one natomiast jako dodatkowa bariera dla ciepła uciekającego z budynku, dzięki czemu zdecydowanie mniej zapłacimy za ogrzewanie. Rolety zewnętrzne znacząco poprawiają też antywłamaniowość budynku.
Rolety zewnętrzne świetnie sprawdzają się jako dodatkowe zabezpieczenie okien przed deszczem, śniegiem, gradem, wiatrem i słońcem. Każde z tych zjawisk ma potencjalnie niszczącą siłę i może doprowadzić do znacznego zmniejszenia się trwałości okien, niezależnie od tego czy wykonane są z PCV czy z aluminium.
Obecnie rolety zewnętrze występują w wielu wariantach dostosowanych do potrzeb użytkowników. Ich montaż nie wymaga dużego remontu, dlatego jest to propozycja zarówno dla tych, którzy znajdują się na etapie budowy domu, jak i dla tych, którzy rozważają montaż rolet w już istniejącym budynku.
Jakie rolety zewnętrzne wybrać?
Obecnie rolety zewnętrzne możemy dowolnie dopasować do naszych potrzeb. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów i rozmiarów. W zależności od sposobu montażu, rolety zewnętrzne dzielimy na:
– rolety elewacyjne, zwane również natynkowymi. W roletach elewacyjnych kaseta rolety montowana jest na elewacji, a skrzynka, w której chowany jest pancerz rolety, może być okrągła lub prostokątna;
– nadstawne zewnętrzne – montowane w całości na oknie, wymagają wymiany okien;
– rolety podtynkowe zgodnie ze swoją nazwą, posiadają skrzynkę chowaną przed oknem w nadprożu. Dzięki takiemu rozwiązaniu kaseta rolety jest niewidoczna, nie ingerując w wygląd elewacji budynku. Jest to również najlepsze rozwiązanie dla osób budujących domy energooszczędne i pasywne.
– minirolety naokienne – w ich przypadku skrzynka i prowadnice montowane są bezpośrednio na ramie okna. W zależności od wymagań klienta skrzynka takiej rolety może zostać ukryta pod warstwą tynku (w wersji z nośnikiem dla tynku). Minirolety są całkowicie zintegrowane z oknem, dlatego dostarczane są przez producenta w wersji kompletnej;
– międzyszybowe – montowane wewnątrz pakietu szybowego między trzecią a czwartą szybą.
W zależności od naszych potrzeb wszystkie rolety mogą być sterowane manualnie lub elektrycznie. Aby dodatkowo zwiększyć funkcjonalność okien, można je połączyć z moskitierą. Minusem tego rozwiązania jest mostek termiczny, który tworzy roleta.
Rolety zewnętrzne – montaż
Montaż rolet zewnętrznych najlepiej zaplanować przy wyborze projektu lub na wstępnym etapie prac budowlanych. Dzięki temu możemy zdecydować się na dowolny rodzaj rolety, również te montowane podtynkowo. Rolety i żaluzje elewacyjne są coraz częściej wykorzystywane jako osłony przeciwsłoneczne, dodatkowa osłona termoizolacyjna ale przede wszystkim jako zapewnienie poczucia prywatności. Montaż na pozór prosty powinien uwzględniać straty energetyczne które wiążą się z instalacją kaset. Ważne jest aby na etapie projektowania przewidzieć odpowiednią warstwę izolacyjną na elewacji. Aby ukryć puszkę rolety oraz dodatkowo poprawić parametry termoizolacyjne nie powinna ona być mniejsza niż 20 cm. Dla jeszcze lepszej izolacji można wysunąć zestaw okno-roleta poza obrys muru a przestrzeń pomiędzy kasetą i licem ściany również zaizolować warstwą polistyrenu (XPS), wełny mineralnej bądź styropianu. Osoby, które decydują się wymianę okien lub całościową renowację budynku, mogą zdecydować się na rolety elewacyjne lub zintegrowane z oknem minirolety. Rozwiązanie to wymaga jedynie minimalnej ingerencji w elewację, a korzyści wynikające z zastosowania rolet zewnętrznych są nieporównywalnie większe niż w przypadku żaluzji czy zasłon.
Żaluzje fasadowe i inne rozwiązania
Jeżeli nie przekonują cię rolety zewnętrzne, możesz też zdecydować się na inne funkcjonalne rozwiązania poprawiające komfort korzystania z wnętrz. Warto przyjrzeć się np.:
żaluzjom elewacyjnym – doskonale komponują się z nowoczesną architekturą, a poza całkowitą izolacją od świata zewnętrznego umożliwiają też jedynie częściowe przysłonięcie okna,
okiennicom – to rozwiązanie znane przede wszystkim z krajów śródziemnomorskich dodaje uroku elewacji oraz pozwala regulować temperaturę we wnętrzach przy jednoczesnym odgrodzeniu się od hałasu i ciekawskich spojrzeń,
oknom zespolonym z osłonami umieszczonymi między szybami – umieszczone wewnątrz okna żaluzje lub plisy są bardzo funkcjonalne, a dodatkowo nie wymagają czyszczenia.
W zasadzie każdy system osłon okiennych można współcześnie wyposażyć w automatykę lub zdalne sterowanie. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ jest to kolejny czynnik zwiększający komfort użytkowania rolet czy żaluzji.