Rozbudowa domu – jaka jest definicja budowlana?
Co ciekawe, prawo budowlane nie ma dokładnej definicji rozbudowy domu. Pojęcie to nigdy nie zostało doprecyzowane w przepisach. Termin pojawia się w definicji budowy, gdyż – według tej definicji – stanowi część budowy budynku.
Ile można dobudować do domu bez pozwolenia?
Od 19 września 2020 roku przepisy prawa budowlanego uległy znaczącej zmianie. Zniesiono wymóg uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę budynków o powierzchni zabudowy do 35 m², Jest to bardzo ważna zmiana w prawie budowlanym, która znacząco wpływa także na wszelkie wymogi formalne dotyczące rozbudowy domu.
Do domu można dobudować 35 m² bez pozwolenia oraz zgłoszenia (zgodnie z art. 29.2), lecz na działce nie może być więcej niż 2 obiekty na każde 500 m². W przypadku rozbudowy wiaty powierzchnia bez pozwolenia i zgłoszenia wzrasta do 50 m² i 2 obiektów na każde 1000 m² działki.
Co ważne, w dobudowanym obiekcie nie może znajdować się poddasze użytkowe.
Co w przypadku rozbudowy większej niż 35 m²?
Przed przystąpieniem do rozbudowy domu należy poznać plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeśli MPZP obejmuje działkę, to można w nim doszukać się wszelkich warunków potencjalnego projektu rozbudowy domu. Jeśli miejscowy plan przestrzenny nie obejmuje działki, to należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Następnie należy wyznaczyć osobę, która sporządzi projekt rozbudowy. Taka osoba musi mieć odpowiednie uprawnienia do projektowania i być wpisana na listę członków izby zawodowej. W projekcie musi być uwzględniona instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna.
Przed rozbudową należy zatrudnić kierownika budowy i dokonać rejestracji dziennika budowy. Co ważne, należy to zrobić co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem rozbudowy.
O czym warto pamiętać, decydując się na rozbudowę domu?
Odległość ściany obiektu od sąsiedniej działki powinna być nie mniejsza niż 4 m (w przypadku domu zwróconego ścianą lub drzwiami w stronę granicy) lub 3 m (w przypadku, gdy na granicy nie ma okien/ścian).
Ile kosztuje dobudowa domu?
Koszt dobudowy domu zależy od powierzchni użytkowej, którą zamierzamy rozbudować. Średni koszt dobudówki to od 100 do 200 tysięcy złotych. Cena za m² to około 8 do 10 tysięcy złotych. Do tych kosztów należy doliczyć także podatki i honoraria dla pracowników robót budowlanych.
Ile kosztuje projekt przebudowy domu?
Projekt przebudowy domu jednorodzinnego to koszt około 120 zł za m². W przypadku rozbudowy domu o 35 m² należy się więc liczyć z dodatkowymi kosztami na poziomie 4200 zł.
Budowa tarasu pozwolenie czy zgłoszenie? 2022
Dzięki nowelizacji prawa budowlanego z 2020 roku w większości przypadków budowa tarasu nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia. Taras do 35 m² nie będzie wymagał ani pozwolenia na budowę, ani nawet zgłoszenia (art. 29.2), natomiast budowa tarasu powyżej 35 m² nie wymaga pozwolenia, lecz zgłoszenia (art. 29.1).
Jak uniknąć kary za samowolę budowlaną?
Umorzenie kary za samowolę budowlaną nie jest proste. Należy wykazać znikomą szkodliwość społeczną czynu bądź udowodnić, że sprawca nie miał pojęcia, że istnieje wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu. Kara może ulec także przedawnieniu po 5 latach od popełnienia przestępstwa.