Silniki do rolet zewnętrznych – jak działają?
Silnik do rolety zewnętrznej umieszczany jest wewnątrz wału nawojowego. To ta część rolety, do której zwija się materiał podczas jej podnoszenia. W tradycyjnym sterowaniu roletą za pomocą sznurka, wał nawojowy pozostanie pusty, a w przypadku automatycznego sterowania, w wale umieszczany jest silniczek.
Silniczki do rolet zewnętrznych – rodzaje
Napęd do rolet zewnętrznych może być podzielony na kilka różnych rodzajów ze względu na: sposób sterowania roletą, rodzaje ustawienia punktów krańcowych, nadajników oraz mocy silnika.
Sposób sterowania roletą
Sterowanie roletą może się odbywać za pomocą przewodów bądź fal radiowych.
W pierwszym przypadku sterowanie roletą odbywa się za pomocą przełącznika klawiszowego, który zamontowany jest na ścianie tuż obok rolety. W zależności od ustawień. Jeden przełącznik może kierować wyłącznie jedną roletą bądź zbiorem różnych rolet. Takie rozwiązanie wymaga instalacji elektrycznej pomiędzy roletą w przełącznikiem.
W drugim przypadku sterowanie roletą odbywa się za pomocą nadajników. Nadajniki mogą być także zamontowane na ścianie, lecz najczęściej mają formę przenośną (piloty). Różnią się one od przełączników swoją technologią, gdyż sterowanie roletą odbywa się za pomocą fal radiowych wysyłanych pomiędzy nadajnikiem, a odbiornikiem radiowym wbudowanym w silnik rolety zewnętrznej.
Rodzaj nadajnika
Jak już zostało wspomniane położenia rolet można zmieniać za pomocą nadajników naściennych i przenośnych (piloty). Nadajniki sterujące mogą być jedno- lub wielokanałowe. Dzięki wielokanałowym nadajnikom można bez przeszkód sterować położeniem rolet w całym domu za pomocą jednego urządzenia.
W przypadku korzystania z technologii radiowej, najczęściej montowane są tzw. centrale sterujące. Z pomocą centrali można swobodnie zaprogramować wszystkie rolety.
Programowanie rolet
Podnoszenie i opuszczanie rolet może mieć charakter wyłącznie manualny bądź automatyczny. W pierwszym przypadku nie używamy automatycznego programowania, lecz każdorazowo zmieniamy pozycję rolet za pomocą pilota. W przypadku automatycznego programowania można ustalić automatyczne podnoszenie się bądź opuszczanie rolet w zależności od godziny.
Niektóre modele mają możliwość montażu czujnika klimatycznego, który automatycznie steruje roletami według ustalonego programu
Rodzaj ustawienia punktów krańcowych
W przypadku rolet z mechanicznym wyłącznikiem krańcowym położenia końcowe położenia rolet są ustawiane manualne za pomocą przełącznika.
Natomiast w przypadku rolet z elektronicznym wyłącznikiem krańcowym ułożenie ustala nadajnik radiowy, który jest z reguły automatycznie zaprogramowany.
Jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej?
Silnik rolety zewnętrznej, a także cały system sterowania powinien być wybrany w zależności od mocy, sposobu sterowania i dodatkowych ułatwień takich jak: funkcja detekcji przeszkód.
Jak obliczyć moc silnika do rolety zewnętrznej?
Napęd przeciążeniowy w rolecie powinien być dobierany przez specjalistów. Zbyt duża moc silnika wcale nie musi być lepsza.
Silnik rolety powinien być dobrany do wagi pancerza:
- pancerz o wadze niższej niż 30 kg : 15 Nm
- pancerz o wadze od 30 do 50 kg : 30 Nm
- pancerz o wadze od 50 do 100 kg : 45 Nm (do 80 kg) do 50 Nm
- pancerz o wadze od 100 do 140 kg : 80 Nm
- pancerz o wadze od 140 kg do 180 kg : 100 Nm
- pancerz o wadze od 180 kg do 220 kg : 120 Nm