Styl biedermeier – XIX-wieczna elegancja

10 lutego 2022

Wielu miłośników stylu vintage urządza swoje mieszkania w stylu biedermeier. Jeśli lubisz antyki i wnętrza z duszą, na pewno zainteresuje cię ten sposób urządzania wnętrz. Czym jest styl biedermeier w sztuce i z czego słynie? Co takiego ma w sobie, że wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem? Styl biedermeier najwyraźniej zapisał się w architekturze wnętrz, jednak miał swoje ślady również w innych dziedzinach sztuki: malarstwie, literaturze i muzyce. Dotarł do Środkowej i Wschodniej Europy – także do Polski. Miał swoich zwolenników w polskich dworkach i pałacach.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w wyborze okien?

Skorzystaj z doświadczenia naszych ekspertów i dobierz okna do Twojego projektu

Skontaktuj się z nami

Styl biedermeier – cechy i historia

Styl biedermeier narodził się i rozwinął w XIX wieku, a swój początek miał w Austrii i Niemczech. Jego rozkwit przypada na lata 1815-1848. Był popularny też w innych krajach Europy Środkowej, docierając także do Europy Wschodniej, a nawet do Skandynawii. Czerpał między innymi z klasycyzmu i romantyzmu. W stylu biedermeier architektura wnętrz była najlepiej rozwiniętą dziedziną. Styl ten starał się odejść od strojnych, lecz niepraktycznych mebli i stawiał przede wszystkim na wygodę.

Styl biedermeier był tworzony przez mieszczan dla mieszczan. Był jednak niejednolity, a ówcześni znawcy sztuki uznawali go za modę na kicz, która nic ciekawego nie wnosiła. Z perspektywy dzisiejszego odbiorcy to styl majestatyczny w swojej prostocie, praktyczny i stroniący o niepotrzebnego przepychu. Są to na pozór zwykłe meble, jednak bardzo urokliwe. Miłośnicy stylu vintage na pewno docenią ten styl.

Styl biedermeier nie ma w sobie wiele artyzmu, co – jak już wyżej wspomniano – zarzucano mu za czasów jego świetności. Ten styl był opozycją dla stylu empire, w którym swoje mieszkania urządzała arystokracja. Wnętrza w tym cesarskim stylu tonęły w luksusie, bogato zdobionych meblach i wszechobecnym przepychu – a to wszystko w niebotycznych cenach.

Styl biedermeier w meblarstwie

Styl biedermeier ma aktualnie wielu zwolenników. Stare meble wykonane w tej estetyce są chętnie kupowane jako antyki do domów i luksusowych apartamentów. Meble biederemeier są eleganckie, solidne i o prostej konstrukcji. Wytwarzano je z takiego drewna jak orzech, czereśnia czy mahoń, czyli z wysokiej jakości materiałów. Antyki biedermeier z pewnością dostaniemy w antykwariatach, jednak trzeba się liczyć z tym, że za oryginały zapłacimy duże pieniądze. Poza meblami w stylu biedermeier interesujące dla kolekcjonera są także figurki z porcelany. Jesteśmy w stanie dostać oryginalne meble biedermeier w Polsce, jednak o wiele więcej „perełek” znajdziemy w Niemczech.

Jak wygląda fotel w stylu biedermeier?

Fotel biedermeier najczęściej ma drewniany stelaż i eleganckie materiałowe obicie z subtelną ornamentacją. Nierzadko spotyka się u nich materiałowe obicia ze wzorem roślinnym. Fotele i krzesła w stylu biedermeier cechują się kunsztownym wykonaniem.

Stolik kawowy biedermeier

Stolik biedermeier to bardzo ceniony antyk. Takie stoliki mają zazwyczaj okrągły blat, ale zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Wykonane są najczęściej z drewna mahoniowego. Często można na nich zobaczyć kunsztowne zdobienia, świadczące o zastosowaniu przez ich twórcę metody intarsji, czyli łączenia ze sobą różnych gatunków drewna. Dzięki temu blaty stolików mają interesujące ornamentacje w odcieniach brązu. Wzory te są zazwyczaj geometryczne, ale można spotkać również motywy roślinne.

Jak wygląda kanapa w stylu biedermeier?

Kanapa w stylu biedermeier również jest warta uwagi kolekcjonera. Swoją elegancją zrobi wrażenie nawet na kimś nieprzepadającym za antykami. Wykonana jest z solidnego drewna, wzbogacona zazwyczaj o wygięte, zaokrąglone nóżki. Ma także materiałowe obicie, które swoim wzornictwem przypomina krzesła i fotele w tym samym stylu. To, co charakterystyczne dla kanap w stylu biedermeier, to ciekawe wykończenia oparć. Drewno rzeźbione w opływowe kształty zdecydowanie dodaje im uroku. Takie wykończenia ma także sofa ludwikowska w stylu biedermeier. Styl Ludwika XVI jest już bardziej strojny i bogaty. Charakterystyczne dla sof w stylu ludwikowskim są nóżki wygięte w eskę.

Jeśli chodzi o styl biedermeier meble wiodą prym. Większości z nas nie stać na XIX-wieczne meble, ale zawsze możemy znaleźć zakład stolarski, który wykonuje meble w stylu biedermeier lub kupić repliki z drugiej ręki. Możemy także nadać swojemu wnętrzu mieszkalnemu dawnego charakteru, umieszczając w nim dodatki w stylu biedermeier, takie jak szkło czy porcelana. Zainteresowanie takimi „vintage smaczkami” wciąż nie słabnie.

Styl biedermeier – jakie okna pasują?

Okna powinny swoim wyglądem przypominać stare, więc nie obędzie się bez szprosów. Jeśli mamy na to fundusze, zadbajmy, by były to okna w drewnianej ramie. Dobrze sprawdzą się także plastikowe w kolorze imitującym drewno. Do domu w stylu biedermeier najlepsze będą okna duże i wysokie – przywodzące na myśl życie w pałacykach, dworkach czy bogatych kamieniach o wysokich sufitach. Mogą być to być okna o klasycznym kształcie lub okna łukowe, które dodadzą elegancji naszemu wnętrzu mieszkalnemu.

Styl biedermeier lubi się z firanami. Wysokie okno można ozdobić ciężkimi, materiałowymi zasłonami. Świetnie sprawdzą się także firany woalowe. W stylu biedermeier możemy nawet połączyć masywną firanę z ozdobną, krótką firanką, czym uzyskamy efekt XIX-wiecznej elegancji.
 

Meble w stylu biedermeier mają swój urok, który jest niezmiennie dostrzegany od 200 lat. Jak widać, moda na ten sposób aranżacji szybko się nie zakończy. Styl biedermeier to coś dla miłośników starych, kunsztownych mebli i wnętrz rodem ze starych pałacyków, w których królowało wysokiej jakości drewno, ozdobne materiały, wysokie sufity i duże okna.

Udostępnij wpis swoim znajomym!

NEWSLETTER

Bądź zawsze na bieżąco z inspiracjami!

Zapisz się, by otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.

dziewczynka czytająca katalog internorm

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Zapraszamy Cię na spotkanie

Jeśli chcesz omówić swoje potrzeby dotyczące projektu Twojego domu, wypełnij formularz. A na spotkaniu:

  • Poznasz filozofię Internorm
  • Doświadczysz możliwości naszych produktów
  • Wspólnie zaplanujemy bezpieczeństwo Twojego domu
Men in suits

Wypełnij formularz

Standardy obsługi internorm

Sprawdź co dalej!

Czyli dowiedz się co się stanie po wypełnieniu formularza kontaktowego lub wysłania do nas maila z zapytaniem:

Kontakt telefoniczny pracownika Internorm
Spotkanie z klientem
  • • w salonie
  • • na budowie
  • • online
Przygotowanie oferty
Pomiar
Umowa
Montaż
logo Internorm

Jesteśmy certyfikowanym Partnerem marki Internorm, co potwierdza fachowość naszych doradców technicznych oraz instalatorów.

Skontaktuj się z nami

ZOSTAŃ PARTNEREMSTREFA ARCHITEKTA

ODWIEDŹ NASZ SHOWROOM

Odwiedź nasze interaktywne showroomy, w których możesz w luźnej atmosferze zobaczyć nasze okna, drzwi tarasowe i wejściowe oraz żaluzje i rolety.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

© 2023 INTERNORM Polska Wszelkie prawa zastrzeżone.

Design: