Styl country daje wiele możliwości
Wielu osobom wydaje się, że dom w stylu country jest bardzo surowy i pozbawiony estetycznych dodatków. Oczywiście jest to błędne przekonanie. W stylu country dominuje drewno, a ono, już przez sam fakt, że jest to materiał pochodzenia naturalnego, nadaje wnętrzu ciepło i sprawia, że bardzo przyjemnie jest przebywać i wypoczywać w przestrzeni, która została zaaranżowana w tym stylu.
W stylu country nie trzeba od razu urządzać całego mieszkania. Jeśli ma się dużą i przestronną kuchnię, to warto zacząć od niej, a wynika to z tego, że kuchnia w stylu country jest bardzo praktyczna i funkcjonalna. Jej sztandarowe elementy to w tym wypadku duży stół albo ława, proste drewniane krzesła i meble. Na tym oczywiście nie koniec, bo kuchnia country musi mieć także drewniane okna. One nie tylko zachwycają naturalnym wyglądem, ale również są prozdrowotne. W końcu drewno „oddycha”. Tym samym dzięki nim można mieć w domu znacznie lepszą wentylację, a to w dobie centralnego ogrzewania jest bardzo ważne. Takie praktyczne okna można ozdobić ażurowymi zazdrostkami, które będą współgrać z obrusem na stole lub serwetą na kufrze. Na kuchennym parapecie nie może zabraknąć ziół – mięty, tymianku czy bazylii, które oczywiście najlepiej będą wyglądały zasadzone do drewnianych doniczek, filiżanek, metalowych wiaderek czy dzbanków.
Styl country – w jakich pozostałych wnętrzach się sprawdzi?
Poza kuchnią styl country będzie odpowiedni i do salonu, i do sypialni. W salonie, dzięki niemu wnętrze wyda się optycznie większe, a to konsekwencja tego, że w stylu country stawia się na prostotę oraz funkcjonalność. Tym samym nie ma tam miejsca na zbędne meble ani dodatki. Można powiedzieć, że salon w stylu country to wiejska wersja surowego minimalizmu. Jej znaki rozpoznawcze to naturalne materiały i ręcznie wykonane artefakty. Często się zdarza, że wiele mebli jest w tym wypadku robionych na zamówienie albo kupowane są stare – na przykład na różnego rodzaju pchlich targach albo od prywatnych właścicieli. Jeśli nie są w zbyt dobrym stanie, to później są poddawane renowacji.
Sypialnia w stylu country także może zaskoczyć. Wszystko przez to, że drewniane i klasyczne meble mogą zostać przełamane przez różne rustykalne dodatki. Takie jak na przykład ręcznie haftowane poszewki, narzuty oraz serwetki. W taki sam sposób będą „działały” kwiaty posadzone w glinianych donicach oraz obrazy w pozłacanych ramach.
Styl country – co go wyróżnia?
Dla stylu country charakterystyczne jest przede wszystkim to, że tego rodzaju wnętrze nie buduje żadnego dystansu. Naturalne materiały, ich funkcjonalność i sposób aranżacji przekładają się na to, że i domownik, i gość, w tak urządzonej przestrzeni, będą się czuli tak samo dobrze.
Dom urządzony w takim stylu łatwo utrzymać w czystości, a wynika to z tego, że znajdują się w nim głównie duże i praktyczne przedmioty – przede wszystkim pojemne szafy, komody, a nawet różnego rodzaju kufry oraz skrzynie.
Dobór kolorów jest nieco ograniczony, ale to duża zaleta, bo przy małej ilości barw łatwiej stworzyć przytulną i harmonijnie ze sobą współgrającą całość. A jeśli chodzi o kolory przypisane do stylu country, to są to przede wszystkim: odcienie żółci i koloru pomarańczowego, beże oraz biele.
Styl country zachwyci miłośników życia w stylu eko, bo tutaj nie ma przyzwolenia na sztuczne i wysoko przetworzone materiały – zamiast na nie, stawia się na to, co naturalne i jak najmniej zmienione. Najlepszy tego przykład to tak popularne w tym wypadku drewniane stoły z widocznym usłojeniem.
Fani folkloru także będą się z tym stylem utożsamiać – w końcu rękodzieło i sztuka ludowa to jego bardzo ważne „części składowe” stylu country.