Krótka charakterystyka stylu Hampton
Anglojęzyczna nazwa tego stylu wnętrzarskiego nie jest przypadkowa. Nazwa stylu Hampton pochodzi od nazwy miejscowości na wyspie Long Island, która jest ulubionym miejscem do odpoczynku bogatych nowojorczyków. To właśnie tam swoje letnie rezydencje mają światowe gwiazdy takie jak Calvin Klein czy Robert de Niro.
Wnętrza stylu the Hamptons są inspirowane designem wspomnianych powyżej nadmorskich rezydencji. Swoim wyglądem przypominają styl nowojorski, lecz mają w sobie zdecydowanie więcej wakacyjnego polotu.
Styl Hampton to połączenie luksusu z prostotą i elegancji z przytulnością. Wakacyjny luz w aranżacjach osiągnięty jest poprzez przestronne pomieszczenia, jasne kolory bazowe i dekoracje w stylu marynistycznym, a także elementy w stylu prowansalskim.
Jak wygląda kuchnia w stylu Hampton?
Kuchnia w stylu New Hampton odgrywa istotną rolę w aranżacji nadmorskich willi. Nowojorscy architekci nazywają ją „focal point”, czyli kluczowym miejscem domu.
Najczęściej kuchnia New Hampton ma formę przestrzeni otwartej i połączona jest z salonem bądź jadalnią. Biel jest absolutną bazą kolorystyczną zarówno dodatków, jak i mebli. Kuchenne szafki łącza w sobie różnie odcienie bazowej bieli wraz z pastelowo niebieską paletą barw bądź jasnymi odcieniami szarości.
Szafki kuchenne powinny mieć eleganckie frezowane fronty. Zdecydowanie nie sprawdzą się tutaj surowe minimalistyczne meble kuchenne bez żadnych zdobień.
Dość ciekawą i bardzo oryginalną cechą charakterystyczną wnętrz w stylu Hampton jest niezabudowany sprzęt AGD. Wszelkie lodówki, kuchenki czy zmywarki powinny być na widoku. Dlaczego w taki sposób urządza się kuchenne wnętrza w stylu Hampton? Gdyż mają być one przede wszystkim funkcjonalne – w myśl zasady, by błogi odpoczynek nad morzem nie wymagał absolutnie żadnego wysiłku.
Niezbędnym elementem, którego nie może zabraknąć w kuchni w stylu Hampton, jest duża wyspa kuchenna, która najczęściej oddziela kuchnię od przestrzeni salonu. Wielu projektantów stylu Hamptons decyduje się na kontrast wyspy od jasnych mebli kuchennych, dlatego dość często ma ona ciemne blaty, najczęściej wykonane z wysokiej jakości marmuru.
Dodatki a styl Hampton
Kuchnia urządzona w stylu Hampton powinna zawierać odpowiednie akcesoria, a wśród nich nie może zabraknąć dodatków w stylu marynistycznym. Najlepiej sprawdzą się wszelkie dekoracje z naturalnego drewna lub trawy morskiej. Warto postawić także na mniejsze akcesoria z muszelek, które pomogą udekorować przestrzeń nad kuchennym blatem.
Kuchnia Hampton stanowi świetne tło dla wszelkich nadmorskich pejzaży, które doskonale uzupełnią klimat wakacyjnej elegancji.
Odpowiednie oświetlenie kuchni w stylu Hampton
Ze względu na to, że styl Hampton powinien jak najlepiej odwzorowywać klimat nadmorskich rezydencji, to niezbędne jest dobre oświetlenie. Wiszące lampy nad wyspą kuchenną są niemal obowiązkowym elementem kuchni w stylu Hampton. Świetnie sprawdzą się klosze z naturalnych materiałów, takich jak trawa morska.
Za dnia piękno kuchni powinno być oświetlone przez jak największą ilość światła naturalnego, dlatego warto postawić na odpowiednie okna.
Okna do kuchni w stylu Hamptons
Okna powinny wpuszczać do kuchni jak najwięcej światła. Doskonale sprawdzą się duże przeszklenia na całą ścianę, lecz jeśli nie jest to możliwe, to dobrym rozwiązaniem będzie większa liczba małych okien.
Ze względu na to, że styl New Hamptons stawia na naturalne materiały, najlepszym wyborem będą jasne drewniane okna. Jeśli mają one odpowiednią wielkość, można także rozważyć eleganckie szprosy.