Styl japoński – główne cechy oraz założenia
Styl japoński powstał z konieczności, ponieważ małe mieszkania wymagały specjalnych rozwiązań. Ponadto w kulturze dalekowschodniej to, co materialne, musiało współgrać z tym, co duchowe – i z tego rodzaju mariażu powstały, jakże charakterystyczne, japońskie wnętrza. Co jest dla nich charakterystyczne?
- prostota i niewymuszona elegancja,
- minimalizm,
- harmonia.
Japońskie domy przywodzą na myśl wnętrza, w których panuje ład i porządek. Takie, które mimo niezbyt dużych rozmiarów, zapewniają poczucie swobody. Jak tego rodzaju efekt udało się osiągnąć Japończykom? Przede wszystkim sposobem. Po prostu to, co było konieczne, zaaranżowano w taki sposób, żeby wydawało się w żaden sposób niewymuszone. Dobry przykład stanowi w tym wypadku łóżko japońskie – w końcu często wyglądało ono w ten sposób, że jego funkcję pełnił zwykły materac, który w ciągu dnia był chowany, żeby nie blokować niewielkiej powierzchni użytkowej danego domu, czy też mieszkania. Na tym oczywiście nie koniec, bo zamiast stołu była niewielka ława, a zamiast dużych krzeseł bardziej „mobilne” poduszki. Co zatem sprawia, że ten na pierwszy rzut oka dość surowy i minimalistyczny styl jest tak teraz modny i pożądany?
Styl japoński – powiew czegoś innego i przez to bardziej atrakcyjnego
Polskie domy i mieszkania coraz częściej są budowane według jednego albo ewentualnie kilku architektonicznych szablonów. Wielu osobom powoli zaczyna to przeszkadzać, gdyż chcą mieć na własność coś innego, oryginalnego i niesztampowego. Styl japoński w tego rodzaju oczekiwania, czy też zapotrzebowanie, bardzo dobrze się wpisuje.
Moda japońska to nie tylko wnętrza, ale także ubrania i pewien styl bycia. Dla wielu osób to harmonijna całość, do której wytrwale dążą. Japońskie wnętrza zachwycają pomysłowością, gdyż można w nich znaleźć np. zamiast klasycznych dużych drzwi – drzwi przesuwne, które pozwalają na szybkie przerabianie układu poszczególnych pomieszczeń.
Duże okna i przeszklenia są w tym wypadku obligatoryjne. Ramy mogą być drewniane albo plastikowe – ważne, żeby nie było żadnych zasłon. Zamiast nich można zastosować bambusowe żaluzje i to one sprawiają, że te same wnętrza o każdej porze dnia wyglądają nieco inaczej, a to wszystko gra światła i cienia – tak u nas niedoceniana. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie w oknach firan panelowych, które będą miały proste wykończenie – bez zbędnych falbanek czy koronek. W kwestii kolorystyki nie jest konieczne zachowanie tradycyjnej bieli, jednak warto postawić na kolor, który będzie współgrał z wystrojem wnętrza.
Czy można szybko i łatwo stworzyć wnętrze w stylu japońskim?
Kluczową rolę w tym wypadku będą odgrywały dodatki – takie jak np. tapeta japońska (inspirowana tamtejszymi np. roślinnymi wzorami) albo japońskie obrazy (np. wariacje na temat kwitnących wiśni). Poza nimi trzeba również dobrać odpowiednie meble – najlepiej, żeby były wykonane z drewna i bardzo proste (bez zdobień). Równie istotna jest kolorystyka, która musi być monochromatyczna. Warto wówczas szukać dodatków w kolorach ziemi. Poza nimi można także postawić na bardziej zdecydowane zestawienia, takie jak np.: czerń – czerwień – biel.
Zamiast przesuwnych drzwi można zaopatrzyć się w parawany z geometrycznymi prześwitami, które w efektowny sposób zmienią styl całego wnętrza.
Z kolei zamiast japońskich obrazów, na ścianach można powiesić duże wachlarze. One także spowodują, że wnętrze zyska bardziej orientalną wymowę. Oprócz tego warto poszukać, np. w sklepach z antykami, dalekowschodnich grafik oraz np. wazonów. Poza nimi należy zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane rośliny – takie jak np. orchidee oraz drzewka bonsai. Zwieńczeniem dzieła, czyli aranżacji w stylu japońskim mogą być maty tatami, które doskonale zastąpią tradycyjne dywany.