Styl romantyczny buduje się etapowo
Najlepsze efekty uda się uzyskać wtedy, gdy elementy stałego wyposażenia oraz wszystkie dodatki będą stanowiły harmonijną całość. Akurat w tym pomieszczeniu światło pełni bardzo ważną rolę. Stąd też warto zadbać o to, żeby znajdujące się tam okna były duże i wykonane z solidnych materiałów (np. z drewnianą obudową). Jeśli jest taka możliwość, to należy zdecydować się na okna dachowe, bo dzięki nim będzie można podziwiać rozgwieżdżone niebo, a chyba trudniej o coś bardziej romantycznego.
Do okien trzeba dobrać zasłony albo rolety. Kwieciste wzory bardzo dobrze przełamią bladość matowych ścian i drewnianej podłogi. Każda romantyczna sypialnia powinna być przytulna. Ten efekt uda się osiągnąć dzięki dywanowi albo wykładzinie. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się stonowane i spokojne kolory – takie jak np.: szarość albo blady beż.
Meble również nie powinny być przypadkowe. W kwestii zachowania stylu romantycznego bardzo dobrze będzie się prezentowało łóżko z baldachimem. Poza nim warto zdecydować się na dwie niewielkie nocne szafki oraz na komodę. W celu ocieplenia tego rodzaju wnętrza można wybrać meble wykonane z wikliny. Jeśli preferuje się trwalsze materiały, to lepiej zdecydować się na te, które powstały z drewna dębowego albo bukowego.
Jak urządzić romantyczną sypialnię?
Bez motywu przewodniego się nie obędzie. A trzeba pamiętać o tym, że cechy stylu romantycznego w znacznej mierze kreujemy sami, bo czym innym jest literacki kanon, a czym innym domowe wnętrze. Ono zawsze rządziło się zupełnie innymi prawami.
- Wcale nie trzeba stawiać na mniej lub bardziej jaskrawy róż. Zamiast niego równie dobrze sprawdzą się liliowe albo fioletowe odcienie.
- Jaskrawy może być pojedynczy element (np. obraz, klosz na lampie) – i to w zupełności wystarczy.
- Styl romantyczny odwołuje się do wyobraźni i do zmysłów. Właśnie dlatego tak ważne są detale – pościel, zasłony, dodatkowe poduszki, bibeloty i świeże kwiaty.
- W tym stylu dominować może drewno, bo ono przywołuje pozytywne skojarzenia, jest trwałe, dobrze pachnie i bardzo łatwo je dostosować do własnych preferencji. Wcale nie trzeba od razu kupować nowych mebli – równie dobrze można przemalować starą komodę i wymienić w niej uchwyty (kolor złoty będzie idealny).
- Na targu ze starociami można poszukać świeczników, haftowanych poszewek, ramek na zdjęcia albo obrazów. Dzięki nim wnętrze zyska niepowtarzalny urok i nie będzie zawierało żadnych seryjnych „marketowych” dodatków.
- Kwiaty również są bardzo ważne. Poza tymi świeżymi warto postawić na doniczkowe. Idealne będą różowe storczyki, rozłożyste skrzydłokwiaty i liliowe kalanchoe. Zamiast zostawiać je w plastikowych doniczkach, lepiej je przesadzić do tych glinianych. Ten naturalny materiał bardzo dobrze wkomponuje się w romantyczny styl całego wnętrza.
Romantyczna sypialnia o każdej porze roku może być inna
Z uwagi na to, że za romantyzm odpowiadają dodatki, bardzo szybko można przearanżować całe wnętrze. Nowa pościel, zasłony i klosze na lampy sprawią, że znowu będzie ciekawie oraz intrygująco. Poza meblami i bibelotami warto także zainwestować w zapachy – np. te bardziej orientalne. Świece zapachowe i kadzidełka będą jak znalazł. Dla patery na owoce także powinno się tam znaleźć miejsce. Z kolei na komodzie można od czasu do czasu wymienić w ramkach zdjęcia i postawić tam nowe pamiątki z podróży czy wyjątkowych wydarzeń z życia.
Okno w sypialni romantycznej stanowi – zaraz po łóżku – centralny punkt pomieszczenia. Z tego względu powinno być należycie ozdobione. Dekoracje okna również można dostosowywać do panującej za nim pory roku. W zimę mogą to być drobne lampki czy latarenki w towarzystwie typowo świątecznego stroika, a na wiosnę bukiet forsycji lub bazi. Latem natomiast warto postawić na lekką aranżację okna w postaci zwiewnej firanki i wydających subtelne dźwięki drewnianych dzwoneczków. Na jesienną chandrę pomogą na pewno ozdoby okna w postaci bukietu z pięknych kolorowych liści i pachnących kłosów zbóż.