Świetlik dachowy – co to takiego?
Świetlik dachowy to przeszklona konstrukcja dachowa, która wyposażona jest w tunel. Składa się z modułu dachowego, tunelu oraz elementu sufitowego. Są one bardzo ciekawą i nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych okien dachowych.
Gdzie warto zamontować świetliki dachowe?
Świetliki dachowe montuje się na dachu płaskim. Co więcej, choć zapewniają one odpowiednie doświetlenie, to są nieotwieralne. Z ich pomocą nie przewietrzymy więc pomieszczeń. Najczęściej dachowe świetliki montowane są na dachach bardzo wysokich budynków, np. biurowców czy centrów handlowych.
Rodzaje świetlików dachowych
Świetlik dachowy kopułkowy
Najpopularniejszy świetlik dachowy. Najczęściej montowany jest w budynkach przemysłowych oraz budynkach użytkowych. Ich konstrukcja wystaje ponad poziom dachu i ma wypukły kształt, który sprawia, że świetlik efektywnie naświetla wnętrza. Co ważne, kopułkowe świetliki polecane są do montażu wyłącznie na dach płaski.
Świetlik dachowy płaski
Ich konstrukcja jest bardzo podobna do świetlika kopułkowego, jednak nie wystaje on ponad powierzchnię dachu. Swoim wyglądem płaskie świetliki przypominają nieco zwykłe okna dachowe. Taki rodzaj doświetlenia wnętrz stosowany jest głównie na dachach ukośnych.
Świetlik dachowy tunelowy
Świetliki tunelowe znane są także jako świetliki rurkowe. Zbudowane są z rury, która sięga od powierzchni dachu do wnętrza pomieszczenia. Pasma świetlne prowadzone są w sposób punktowy, dlatego nie zapewniają one dużej ilości światła. Świetlik tunelowy to bardzo sprytne rozwiązanie, w których naturalne doprowadzenie światła jest niemożliwe. Rura świetlika wyłożona jest odbijającą warstwą, która pozwala doświetlić pomieszczenia, w których montaż okien dachowych jest niemożliwy.
Świetlik dachowy łukowy
Świetliki podobne do kopułowych, lecz różni je kształt oraz rozmiar. Mają bowiem łukową formę, która doskonale sprawdza się w przypadku doświetlenia wielkopowierzchniowych przestrzeni.
Świetlik dachowy piramidalny
Świetlik o kształcie piramidy, który jest wyższy niż tradycyjne wersje kopułkowe. Kształt takich świetlików niemal całkowicie zapobiega gromadzeniu się na nich zanieczyszczeń. Co więcej, często mają klapę do wentylacji, która pomaga przewietrzyć pomieszczenia.