Współczynniki przenikania ciepła
Aby przekonać się, czy okna do domu pasywnego rzeczywiście spełniają swoją funkcję i będą zgodne z normami budownictwa pasywnego, należy zwrócić uwagę na podawane przez producentów współczynniki przenikania ciepła. Współczynnik Uf dotyczy ramy okiennej (f – frame), a współczynnik Ug szyby (g – glass). Decydujące znaczenie ma jednak współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, czyli Uw (w – window). Producenci okien są zobowiązani do jego podawania. Jeśli wartość współczynnika Uw kształtuje się na poziomie nieprzekraczającym 0,8 W/m2K, jest to okno pasywne. Zakłada się, że niebawem norma zostanie mocniej wyśrubowana, dlatego wiodący producenci już dziś udostępniają swoim klientom okna pasywne odznaczające się współczynnikiem przenikania ciepła zbliżonym do 0,6 W/m2K. Należy pamiętać, że wartość współczynnika Uw wylicza się dla okna referencyjnego o wymiarach 123 cm x 148 cm. Jeżeli wybierzemy większe okno, uzyskamy jeszcze niższą przenikalność cieplną na metr kwadratowy, gdyż przeszklenie jest zawsze dużo lepiej izolujące niż rama (możemy to zweryfikować, porównując współczynniki Uf i Ug).
Z czego wykonane są idealne okna pasywne?
Okna do domu pasywnego mogą być wykonane zarówno z PCV (opcjonalnie z nakładką aluminiową), jak i drewna. Jeśli chodzi o ten drugi materiał, w praktyce częściej stosuje się okna drewniano-aluminiowe, ponieważ aluminium znajdujące się na zewnątrz chroni drewno przed wpływem czynników atmosferycznych. O doskonałej termoizolacji okien decydują nowoczesne rozwiązania technologiczne. Standardem jest dziś potrójne przeszklenie, gdzie pomiędzy kolejnymi szybami znajdują się szczelne komory wypełnione gazami szlachetnymi takimi jak krypton i argon, które poprawiają właściwości izolacyjne. Duże znaczenie odgrywa także klejenie szyby do ramy okiennej na całym jej obwodzie, co przyczynia się do uszczelnienia. W oknach Internorm odpowiada za to technologia I-tec Oszklenie. Znaczenie ma także wielokrotne, najlepiej potrójne uszczelnienie okna i zastosowanie odpowiedniej i przyjaznej środowisku pianki izolacyjnej bez związków fluorowodorowych. Oczywiście okna z PCV i okna drewniane też mają swoje wady. W przypadku okien do domu pasywnego z tworzywa PCV, choć charakteryzują się one wysoką trwałością, po pewnym czasie mogą pojawiać się przebarwienia na skutek działania promieni słonecznych, jednak nie wszystkim właścicielom budynków to przeszkadza. Z kolei drewno jako materiał, z którego wykonuje się okna odznacza się mniejszą trwałością, ponieważ pęcznieje i traci swoje właściwości pod wpływem warunków atmosferycznych, przede wszystkim wilgoci. Z tego względu wybierając okna do domu pasywnego należy ograniczyć się do trzech opcji: okien PCV, okien PCV z nakładką aluminiową oraz okien drewniano-aluminiowych. W dwóch ostatnich przypadkach aluminiowa warstwa zewnętrzna zabezpieczenie okna przed działaniem pogody.
Energooszczędna wentylacja
Aby czuć się w domu komfortowo, oddychać świeżym powietrzem, pozbyć się nadmiaru dwutlenku węgla, wilgoci i zarazków, konieczne jest regularne wietrzenie. W przypadku tradycyjnych okien proces ten prowadzi do ogromnych strat ciepła, nawet jeżeli trwa zaledwie kilka minut. Dlatego lepiej zdecydować się na nowoczesne okna pasywne z technologią I-tec Wentylacja, w których wywietrznik jest wbudowany w ościeżnicę. Wietrzenie może odbywać się przy zamkniętym oknie, co zapewnia stały dostęp świeżego powietrza, a specjalna konstrukcja tego mechanizmu zapobiega utracie ciepła.
Prawidłowy montaż okien
Oprócz samych właściwości okien, ogromną rolę odgrywa montaż. Wiodący producenci i dystrybutorzy okien przeprowadzają go na własną rękę, co jest gwarancją, że praca zostanie wykonana fachowo, a okna w pełni wykorzystają swoje termoizolacyjne parametry. Dziś standardem jest montaż trójwarstwowy, który izoluje okna przed wilgocią, stanowi termoizolację, a jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz.
Naturalne drewno, odporne aluminium
Okna drewniane z zewnętrzną nakładką aluminiową stają się coraz bardziej popularne. Internorm proponuje zestaw HV 440 o wyjątkowej stylistyce. Z oszkleniem 3light okno uzyskuje poziom izolacyjności cieplnej na poziomie Uw do 0,63Wm2K. Warto dodać, że izolacyjność dźwiękowa już w wersji seryjnej osiąga imponujący poziom 43dB (na życzenie 45dB). Ciekawym dodatkiem jest wbudowana między szybami ochrona przeciwsłoneczna w postaci żaluzji lub plisy, którą można sterować tradycyjnie, albo za pomocą silniczka elektrycznego zasilanego modułem fotowoltaicznym (dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy kucia bruzd pod przewody i dodatkowo oszczędzamy energię). Na uwagę zasługuje też połączenie drewna z nakładką aluminiową – najdoskonalsze obecnie na rynku rozwiązanie pozwalające na jednoczesne obcowanie z poczuciem naturalności, które daje drewno oraz odpornością na warunki atmosferyczne i bezobsługowością aluminium.
Obydwa modele posiadają certyfikat Instytutu z Rosenheim – jest to prawdopodobnie najlepsza z możliwych rekomendacji i swoista gwarancja, że prawidłowo zamontowane okno doskonale sprawdzi się w budownictwie pasywnym.