Wymiana okien na większe lub mniejsze
Przed podjęciem decyzji o wymianie okien powinieneś ustalić przede wszystkim rozmiar stolarki okiennej, aby remont przeprowadzony był zgodnie z przepisami budowlanymi. Jeśli przy wymianie okien konieczne będzie powiększenie lub częściowe zabudowanie otworów okiennych, wówczas prace budowlane będą traktowane jako remont lub przebudowa. Takie działania należy zgłosić. Jeśli zakres prac remontowych jest większy, może być także konieczne wydanie specjalnego pozwolenia na przebudowę. Kiedy planujesz wymianę stolarki okiennej, powinieneś pamiętać, że większe i cięższe okna wymagają odpowiednio wzmocnionego nadproża. Dlatego dobrze, jeśli wymianę okien przeprowadza odpowiednio przeszkolona i doświadczona ekipa. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia technika montażu okien zgodna z najnowszymi normami, która zapewni ci ich bezawaryjne funkcjonowanie i pozwoli uniknąć powstawania mostków cieplnych w okolicach okna.
Wstawienie okien o tym samym rozmiarze
Jeśli zdecydujesz się na wymianę stolarki okiennej, ale zakładasz zamontowanie okien o tym samym rozmiarze, nie ma potrzeby zgłaszać przebudowy, ani starać się o pozwolenie na przebudowę. Z punktu widzenia prawa budowlanego taka wymiana jest zwykłym użytkowaniem rzeczy, wynikającym z prawa własności i uznawana jest za bieżącą konserwację. Niezależnie jednak od tego, czy decydujesz się na okna o takim samym rozmiarze co stare, czy też powiększasz lub zmniejszasz otwory okienne, powinieneś dokładnie określić rozmiar stolarki, aby zamówione przez ciebie produkty idealnie odpowiadały twoim potrzebom.
Podsumowanie
Dobrze przemyślana i fachowo przeprowadzona wymiana okien może oszczędzić ci niepotrzebnych kłopotów w przyszłości. Dlatego, zanim przystąpisz do renowacji, dokładnie określ rozmiar stolarki okiennej. Pamiętaj, że remont należy zgłosić, jeśli jego przeprowadzenie będzie wymagało ingerencji w budynek, czyli powiększenie lub zmniejszenie ościeży. Może się również okazać, że do jego przeprowadzenia konieczne będą pozwolenia.