Jak wymienić szybę w oknie plastikowym samodzielnie?
- Wyjmij listwy przyszybowe. Niezbędne będzie ostre narzędzie, które umożliwi podważenie listwy przyszybowej na jej łączeniu.
- Ze wszystkich stron pakietu szybowego możesz znaleźć podkładki, które stabilizują szybę, by była dobrze osadzona w ramie. Delikatnie wysuń je spod szyby.
- Otwórz okno i delikatnie złap pakiet szybowy z obu stron i wyciągnij go z ramy okna.
- Oczyść ramę okienną pędzelkiem ze wszystkich zanieczyszczeń.
- Wsadź podkładki w dolnej części ramy.
- Wsadź szybę do ramy i popraw dolne podkładki, a następnie analogicznie wsuwaj resztę podkładek w innych częściach szyby.
- Po włożeniu podkładek i upewnieniu się, że pakiet szybowy jest stabilnie osadzony w oknie. Wsadź listwy przyszybowe – najpierw dolne i górne, a następnie boczne – na swoje miejsce i dobij je gumowym młotkiem.
Wymiana szyby – samodzielnie czy przez fachowca?
Choć po powyższym opisie wymiana szyby w oknie może się wydawać bardzo prosta, to nie jest to najprostsze zadanie. Czasem zdecydowanie lepszym pomysłem będzie poproszenie o wymianę pakietu szybowego fachowca.
W przypadku nowych okien – o ile pęknięcie nie powstało z winy użytkownika – można zgłosić chęć wymiany szyby zespolonej na gwarancji. Wówczas wymiana nic nie kosztuje.
W przeciwnym wypadku uszkodzenia należy pokryć z własnej kieszeni. W tym celu należy zadzwonić do firmy, w której zakupiono okno. W ciągu kilku dni powinien pojawić się fachowiec, który oceni przyczynę pękniętej szyby, a także dokona odpowiednich pomiarów, które pozwolą dobrać odpowiedni rozmiar szyby.
W kolejnym kroku należy dokonać wyboru, czy decydujemy się ponownie na takie same szyby zespolone, czy też wybieramy np. udoskonalony pakiet ze szkła hartowanego, które znacznie rzadziej ulega uszkodzeniom.
Od czasu, w którym dokonaliśmy zgłoszenia, zwykle mija kilka dni, aż usługa wymiany szyby w oknie PCV zostanie wykonana. Podczas usługi warto zwrócić uwagę, czy nowy zestaw szyb zespolonych nie jest porysowany bądź uszkodzony.
Wymiana szyby u producenta czy u szklarza?
Bardzo często osoby, które chcą oszczędzić, decydują się na wymiany szyby w oknie u szklarza. Taka usługa rzeczywiście może być tańsza, jednak czasem może odbyć się to kosztem wielu problemów.
Rzadko zdarza się, żeby szklarz miał fachowca, który przyjedzie i oceni wymiary szyby w oknie. Taki krok zazwyczaj klienci muszą podjąć sami. Podanie nieodpowiedniej grubości bądź szerokości może spowodować, że wymiana całego pakietu szybowego okaże się wielkim fiaskiem, gdyż będzie miał on nieodpowiednie wymiary. Zbyt gruba szyba może pęknąć podczas montażu, a zbyt małą może spowodować nieszczelności w oknie.
Nieco łatwiej mają osoby, które w oknie na ramce dystansowej mają podane oznaczenie. Przykładowo, jeśli na ramce dystansowej jest kod 4-16-4, to nowa szyba zespolona powinna mieć 4 mm grubości, ramki 16 mm oraz drugą szybę 4 mm.
Warto zastanowić się, czy nieco tańsza realizacja wymiany szyby w oknie PCV lub drewnianym u szklarza będzie końcowo opłacalną inwestycją.
Ile trwa wymiana szyby w oknie?
Wymiana szyby w oknie nie powinna zająć więcej niż 20 minut. Czas ten wydłuża się wprost proporcjonalnie do wielkości okien. Jeśli do wymiany jest przeszklenie w dużym oknie balkonowym, to może to trwać nawet godzinę.
Ile kosztuje szyba do okna?
Najczęściej zakup i montaż szyby jest rozliczany łącznie. Za wymianę szyby można zapłacić od 500 do 800 zł za m2. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie pakiety szklane wybieramy – czy są to zwykłe szyby okienne, czy też specjalnie profilowane bądź o specjalnych właściwościach tafli szkła (np. powłoce antyrefleksyjnej).