Jak szczelnie zamontować drzwi zewnętrzne?
Szczelny montaż drzwi zewnętrznych zależy od trzech czynników:
- wysokiej jakości drzwi wejściowych,
- produktów montażowych o dobrych parametrach izolacji,
- prawidłowym osadzeniu drzwi w murze.
Jeśli wszystkie te trzy czynniki zostaną spełnione, wówczas drzwi zewnętrzne nie będą oddawać ciepła. Choć pierwsze dwa podpunkty wydają się oczywiste, to trzeci może wymagać wyjaśnienia – co to znaczy, że drzwi są prawidłowo zamontowane?
Przede wszystkim takie drzwi zewnętrzne nie przepuszczają ciepła, skutecznie chronią przed włamaniem, a także można je swobodnie otwierać i zamykać. Ze względu funkcje termoizolacyjne drzwi wejściowych, do montażu drzwi zewnętrznych dość często stosuje się metody warstwowe.
Ciepły montaż drzwi wejściowych – na czym polega?
Ciepły montaż to odpowiednie uszczelnienie miejsca, w którym osadzone zostaną drzwi. Eliminuje on ryzyko powstawania obwodowych i miejscowych mostków termicznych oraz przemarzania muru. Punkt styku ościeży ze ścianą to miejsce najbardziej narażone na przenikanie zimna oraz wilgoci, co w konsekwencji może doprowadzić do pojawienia się pleśni.
Ciepły montaż polega na oklejeniu ościeżnicy drzwi zewnętrznych dwoma warstwami taśm termoizolacyjnych. Pierwszą taśmę paroszczelną stosuje się od wewnątrz, natomiast taśmę paroprzepuszczalną od zewnątrz. Taśma paroprzepuszczalna umożliwia odpowiednie odprowadzanie wody i zabezpiecza przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych.
Taśmy regulują przepływ pary wodnej pomiędzy ościeżnicą a murem, a także dzięki ciepłemu montażowi drzwi nie powstają obwodowe i miejscowe mostki termiczne, przez które może uciekać ciepło.
Przy ciepłym montażu drzwi wejściowych ogromne znaczenie ma też odpowiednie przygotowanie otworu, w którym osadzone zostaną drzwi. Dlatego najlepiej montaż zlecić specjalnie przygotowanej do tego ekipie.
Jak wykonać ciepły montaż drzwi wejściowych?
Ciepły montaż drzwi zewnętrznych wymaga:
- pianki poliuteranowej,
- taśmy paroprzepuszczalnej,
- taśmy paroszczelnej.
- Szczelny montaż drzwi zewnętrznych powinien rozpocząć się od odpowiedniego przygotowania progu. Należy rozdzielić warstwy betonu przed i za progiem przy pomocy materiałów ociepleniowych i termoizolacyjnych. Do uszczelniania progu zalecamy użyć taśmy bitumicznej.
- Następnie należy zająć się przygotowaniem ościeża drzwi, które należy dokładnie oczyścić i zagruntować. Należy pamiętać, że pomiędzy ościeżem o ościeżnicą należy zostawić 2-3 cm odstępu (1-1,5 cm z każdej strony). Jest to bardzo ważna zasada, która, jeśli zostanie złamana, może całkowicie zaburzyć ciepły montaż drzwi. Te niewielkie szczeliny wypełnia przy montażu pianka poliuteranowa, która ma właściwości izolacyjne.
- W tym etapie należy zabezpieczyć drzwi wejściowe przy pomocy taśm. Taśmy obklejamy po całym obwodzie okna – od wewnątrz stosuje się paroszczelną, a od zewnątrz paroprzepuszczalną. Warstwa paroprzepuszczalna chroni przed przenikaniem wód opadowych, natomiast paroszczelna zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci ze środka budynku.
- Przygotowaną ościeżnice należy osadzić w otworze, a następnie zamocować skrzydło, by sprawdzić, czy można je poprawnie otwierać i zamykać. Jeśli wszystko działa, to można rozpocząć mocowanie pianką.
- Delikatnie odchylając taśmy, należy wypełnić szczeliny pianką poliuteranową. Przy mocowaniu należy zwrócić uwagę, czy jest szczelnie osłonięta na całym obwodzie drzwi. Aby uniknąć ryzyka powstania pustych przestrzeni między ościeżnicą a ościeżem, można przykleić taśmę paroprzepuszczalną do ściany i wówczas wypełniać przestrzenie pianką.
- Po stwardnieniu pianki trzeba przykleić do ściany taśmę paroszczelną i przejść do tynkowania.
Prawidłowy ciepły montaż okien i drzwi wymaga dość sporych umiejętności, dlatego zdecydowanie lepiej zlecić wykonanie tej czynności profesjonalistom. Samodzielne mocowanie drzwi zewnętrznych może pomóc zaoszczędzić pieniądze w początkowym etapie budowy, lecz może także znacząco podnieść rachunki za ocieplanie budynku w przyszłości.
Zalety ciepłego montażu drzwi
Ciepły montaż drzwi daje gwarancję tego, że produkt, który kupiliśmy będzie spełniał swoje funkcje i nie straci właściwości termoizolacyjnych gwarantowanych przez producenta. Przyczynia on się do prawidłowej izolacji cieplnej, co wpływa na zmniejszenie rachunków za energię. Właśnie z tego powodu ciepły montaż okien i drzwi jest podstawą zrównoważonego energooszczędnego budownictwa, a także budownictwa pasywnego.
Warstwy izolacyjne stosowane przy ciepłym montażu drzwi zabezpieczają także przed wilgocią i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Szczelne zabezpieczenie drzwi wejściowych chroni wnętrze domu przed szkodliwą pleśnią.
Choć ciepły montaż drwi zewnętrznych może się wydawać dość skomplikowany i bardziej kosztowny niż tradycyjny, to jest to także bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Dlaczego? Za materiały do zabezpieczenia drzwi płaci się raz, podczas montażu. Natomiast przy nieszczelnym montażu wysokie koszty ogrzewania domu płaci się cały czas.
Zważywszy uwagę na te czynniki, ciepły montaż drzwi zewnętrznych wykonany przez profesjonalną ekipę jest rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym, lecz także bezpieczniejszym, gdyż skutecznie chroni przed wilgocią i lepiej zabezpiecza wnętrza domu przed włamaniem.