Czym jest ciepła ramka?
Każde okno posiada ramkę dystansową, która uszczelnia krawędzie przeszkleń oraz oddziela je od siebie w przypadku pakietów dwu i trzyszybowych. Standardowe ramki wykonane są z aluminium. Ich zaletą jest niska cena, a dużą wadą wysoka przewodność cieplna. Ma to bezpośredni wpływ na pogorszenie właściwości izolacyjnych. Prowadząc ciepło doprowadza do tworzenia się mostu termicznego. Innymi słowy, przez ramkę ucieka temperatura, co ma wpływ na zasobności naszego portfela.
Jednym z rozwiązań, które ma temu zapobiec jest ramka wykonana z materiałów o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych tzw. ciepła ramka ISO z polipropylenu. Jest to rodzaj ramki dystansowej, która ma za zadanie zredukować mostek cieplny w miejscu połączenia krawędzi szyby z ramą. Na czym to polega? Gaz wypełniający przestrzeń między szybami stanowi bufor zatrzymujący ciepło, a wewnętrzna szyba ostatecznie zatrzymuje je wewnątrz domu. Ramka może być słabym punktem. Jednak jeżeli zastosujemy dobry izolator, możemy zapobiec skraplaniu się pary wodnej wewnątrz pakietu szybowego. Standardowe, zimne ramki wykonywane są z tańszego aluminium. W przypadku ciepłej ramki używa się tworzywa sztucznego nieprzewodzącego ciepła, a więc nie występują mostki cieplne, które obniżają parametry techniczne okna.
Zastosowanie ciepłej ramki
1. Ciepła ramka w oknach energooszczędnych
Ciepła ramka nazywana też dystansową, staje się coraz częściej niezbędnym elementem okien energooszczędnych. Dzięki niej stolarka okienna tego typu jest jeszcze bardziej szczelna, ponieważ ramka ta ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Z uwagi na to, że okna energooszczędne muszą sprostać wysokim wymogom i oczekiwaniom, ciepła ramka idealnie komponuje się z takimi standardami.
2. Ciepła ramka w oknach PCV
Okna PCV nie zawsze należą do kategorii stolarki, która jest szczególnie energooszczędna. Natomiast zgodnie z obecnie obowiązującymi normami europejskimi producenci tych okien muszą dążyć do uzyskania jak najlepszych efektów jeśli chodzi o termoizolację czy szczelność. Problemem w oknach wykonanych z PCV są tak zwane mostki termiczne. Jak się okazuje, nie można ich zneutralizować poprzez budowanie okien w nowej technologii powerdur inside (okna PCV z wklejoną szybą), czy brak stalowych profili. Natomiast doskonale „radzi sobie z nimi” właśnie ciepła ramka. Dzięki niej można mieć pewność, że krawędzie szyb zespolonych są odpowiednio zabezpieczone. Udaje się to łatwo zaobserwować, zwracając uwagę na korzystną temperaturę we wnętrzu, a także na dogodny poziom panującej w nim wilgotności.
Jak sprawdzić czy okno ma ciepłą ramkę?
Ramka dystansowa jest coraz bardziej popularna ze względu na wiele walorów, jakie wiążą się z jej stosowaniem. Ma to swoje dobre i złe strony. Zostając przy tych złych, trzeba sprawdzić, czy stolarka okienna jest faktycznie wyposażona w ciepłą ramkę. Zdarza się, że ramka ramce nierówna, a najszybciej udaje się to poznać po zastosowanym materiale. Te ramki o gorszych właściwościach termoizolacyjnych i parametrach są najczęściej wykonane z aluminium. Natomiast „prawdziwą” ciepłą ramkę, która sprosta wyśrubowanym oczekiwaniom, wytwarza się albo z poliwęglanu, albo ze stali nierdzewnej.
Ramki aluminiowe bardzo dobrze przewodzą ciepło, co w praktyce oznacza, że powietrze z wnętrza, mające temperaturę pokojową, szybko „wydostaje się” przez nie na zewnątrz. Z kolei ciepłe ramki z poliwęglanu lub ze stali nierdzewnej są idealną zaporą, przez którą ciepło „nie ucieka” z pomieszczenia. Ciepłe powietrze zatrzymuje się na krawędzi szyby, dlatego też ma ona wyższą temperaturę (stąd właśnie określenie „ciepła ramka”).
Współczynnik przenikania ciepła ciepłej ramki
Ciepłe ramki mogą być wykonane z różnych tworzyw, jak poliwęglan czy polipropylen. Jednak, aby mówić o oknach energooszczędnych, nie wystarczy zastosowanie w ramce innego materiału niż aluminium. Całe okno powinno mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, który wynika z jakości i grubości materiału użytego do produkcji ramki oraz sposobu łączenia pakietu szybowego. Każdy producent wypełnia komorę międzyszybową gazem szlachetnym, ale większość z nich po prostu wtłacza gaz między szyby przez niewielki otwór w ramce. Takie rozwiązanie nawet po zamknięciu otworu nie gwarantuje szczelności i pozwala na upływ gazu z czasem. Dlatego Internorm konstruuje swoje pakiety szybowe w komorze wypełnionej gazem szlachetnym, zgrzewając elementy ze sobą i szczelnie zamykając gaz w środku.
Współczynnik przenikania ciepła Uw wyznacza ilość energii jaka przenika okno. Im jego wartość jest niższa, tym straty ciepła są mniejsze, a przegroda lepszym izolatorem. O energooszczędnych oknach możemy mówić dopiero wtedy, jaki współczynnik jest niższy niż 1 W/m2K, a poniżej wartości 0,8 W/m2K o oknach pasywnych.
Jakie korzyści daje ciepła ramka?
Decydując się na okna, w których znajduje się ciepła ramka, można spodziewać się, że:
- zmniejszy się ryzyko osiadania wilgoci na krawędzi szyb zespolonych,
- okna będą bardziej wydajne,
- mniejsze koszty potrzebne na ogrzanie pomieszczenia (rachunki niższe nawet o 5 proc., jeśli tylko zastosuje się odpowiednią izolację),
- wewnątrz pomieszczeń będzie panować komfortowa temperatura,
- ramka będzie ozdobnym elementem okna, ponieważ można ją zamówić w wielu wariantach kolorystycznych
- wilgoć nie będzie się skraplać na krawędzi szyb, co zapobiega rozwojowi bakterii i wszelkich chorób, jakie one wywołują.
Czy ciepła ramka może zagwarantować najlepsze parametry zamówionych okien?
Kupując okna, które mają ciepłą ramkę, należy pamiętać o tym, że nie tylko ramka dystansowa decyduje o tym, czy stolarka okienna jest wysokiej jakości. Teoretycznie ciepła ramka powinna chronić szyby przed skraplaniem się na nich wilgoci. Jednak do takiej sytuacji nie dochodzi w sposób automatyczny. Ci, którzy decydują się na okna z ciepłą ramką, muszą pamiętać, że wilgoć będzie się pojawiać w takiej postaci, jeśli nie zastosuje się odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.
Dotyczy to również oczekiwań związanych z płaceniem niższych rachunków za ogrzewanie – sama ciepła ramka tego nie zagwarantuje. Ważne jest również to, by okna z ramką dystansową były wyposażone w odpowiednie profile, a także spełniały normy pod względem zastosowania energooszczędnych szyb. Dopiero wtedy można się spodziewać, że faktycznie da się zauważyć różnicę w opłatach, porównując ogrzewanie pomieszczeń przed wstawieniem okien z ciepłą ramką i po ich montażu.
Kiedy zdecydować się na okna z ciepłą ramką?
Szczególnie warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli planuje się wymienić dotychczasową stolarkę okienną na nową. Dzięki takim oknom można znacznie poprawić ogólne parametry termiczne w pomieszczeniu. Stawiając na okna z ramką dystansową, można również poprawić komfort i samopoczucie podczas przebywania w swoich „czterech ścianach”. We wnętrzu, gdzie panuje optymalny poziom wilgotności, nie trzeba się obawiać chorób, które wywołują namnażające się bakterie.