Dlaczego precyzyjne wykonanie montażu okien jest tak ważne?
Zastanawiasz się, czy sposób, w jaki wykonany zostanie montaż okien faktycznie jest tak ważny? Jeśli zależy Ci na oszczędnościach z tytułu minimalizacji strat energii, jest to niezwykle istotna kwestia. Nawet te najszczelniejsze okna, jeśli będą źle zamontowane, nie będą mogły spełniać swoich podstawowych zadań. To dlatego, że izolacja wokół nich nie będzie wystarczająca. Wówczas to ona stanie się „słabym punktem”, który będzie generował straty energetyczne. Jeśli więc nie chcesz, by inwestycja w wysokiej klasy okna okazała się nietrafiona, zadbaj o ich właściwy montaż i wykonaj odpowiednie kroki przed montażem, aby uniknąć niechcianych błędów. O czym musisz pamiętać?
Otwory w ścianach ościeży
Nie można zacząć montażu okien, jeśli w ścianach ościeży nie będzie otworów. Ponadto ściany te muszą być równe na całej swoje szerokości i długości. Jeśli pojawiają się nierówności przy spoinach, zamkach i wpustach, koniecznie trzeba je zniwelować za pomocą zaprawy. By jeszcze bardziej wygładzić wierzchnie podłoże, najlepiej zdecydować się na odpowiedni preparat gruntujący. Brak jakichkolwiek nierówności umożliwia łatwe i szybkie zamontowanie okien w ościeży.
Wykańczając ościeże okienne, warto pamiętać, żeby otwory nie wychodziły bezpośrednio z pustaków. Otwory powinno się wykonać w pełnym materiale, a nie w takim, który w środku ma pustą przestrzeń. Jeżeli okaże się, że trzeba wymienić położone pustaki na inny materiał, może to oznaczać, że zmienią się ostatecznie wymiary okien. Nieraz zmiana pustaków na inny rodzaj budulca sprawia, że ościeże ostatecznie mogą mieć inny wymiar. Zanim więc zamówi się okna, najlepiej sprawdzić, czy można je będzie zamocować ze względu na materiał budowlany znajdujący się pod tynkiem.
Repery wysokościowe
Po przygotowaniu ościeży warto przystąpić do naniesienia reperów. Takie elementy mają określone wymiary, jeśli chodzi o ich wysokość. Potrzebne będą jedno metrowe, a także repery wysokości posadzki – te drugie można nanieść zarówno, gdy pomieszczenie jest już wykończone, jak i wówczas, kiedy prace wykończeniowe są dopiero w planach. Dzięki reperom można się spodziewać, że każdy rodzaj okien będzie znajdować się na odpowiedniej wysokości. Takie elementy przydają się również z uwagi na to, że łatwo się zorientować, czy murarze spisali się na medal, czy też czegoś nie dopatrzyli. Repery wykrywają luki w pracach i pozwalają je wyeliminować, a dzięki temu obniżają koszty montażu. Bez nich trzeba nieraz rujnować wykończenie gotowego budynku, co wiąże się z dużymi wydatkami.
Plac budowy
Dzisiaj trzeba dopilnować nie tylko, by transport z zamówionymi produktami dojechał. Należy również zadbać o to, żeby się nie uszkodził podczas wnoszenia po schodach. Dlatego też przed montażem okien warto upewnić się, czy uda się bezpiecznie zamontować okna i przenieść je z jednego miejsca na drugie. Jeżeli obiekt nie jest jeszcze ukończony, warto najpierw zadbać o solidne schody, po których można będzie bez trudu wnieść lżejsze, jak i cięższe okna o preferowanych wymiarach.
Jeśli okna trzeba zamontować w dużym budynku, może się okazać, że ich ciężar przekroczy 500 kg. Jest to umowna wartość, do jakiej ekipa montażowa jest zobligowana do wniesienia konstrukcji okiennej. Ponadto dojazd do danego obiektu powinien być komfortowy, by taka ekipa mogła bez trudu zbliżyć się do niego co najmniej na odległość 25 metrów.
Plan prac montażowych
Plan montażu to dokument, jaki klient wstawiający okna do domu powinien otrzymać od sprzedawcy. Można w ten sposób łatwo prześledzić, jakiego rodzaju prace taka ekipa wykonuje, a także jakich używa w tym celu narzędzi. W ten sposób znacznie łatwiej przygotować wnętrze, wiedząc, jak wiele przestrzeni będą potrzebować monterzy i jak długo może zająć im wstawienie okien.
Tynkowanie
Jeżeli okna są wyposażone w drewnianą ramę, prace tynkarskie należy obowiązkowo wykonać przed montażem. Jest to jednak uniwersalna zasada – także do innych rodzajów okien. Czasem bywa, że tynkowanie po montażu nie jest bezpieczne dla okien wykonanych z tworzywa sztucznego – szczególnie dla okuć wykonanych z metalu, ponieważ nawet najmniejsze zabrudzenie mokrą zaprawą może je uszkodzić. Decydując się na tynki cementowo-wapienne tym bardziej nie należy ich nakładać w trakcie montażu, gdyż trudno później usuwa się powstałe zabrudzenia. O wiele lepiej wygląda to, pod tym względem gdy wybiera się tynk gipsowy – wystarczy woda, by pozbyć się nadmiaru tynku. By nie zastanawiać się nad tym, czy tynkować przed montażem, czy po, lepiej zdecydować się na wykonanie lub zlecenie takich prac nieco wcześniej.
Jak wykonywać montaż okien, by zachować szczelność konstrukcji?
W ostatnich latach popularny stał się tzw. ciepły montaż okien. Warto zwrócić uwagę szczególnie na system illbruck MOWO – standard polegający na jednoczesnym montażu i uszczelnianiu okna bez stosowania tradycyjnej pianki poliuretanowej. System wyklucza piankę, ponieważ wymaga ona natychmiastowego zabezpieczenia przed wilgocią i promieniowaniem słonecznym – w przeciwnym razie nie spełnia swoich zadań.
Umieszczenie okien w warstwie ocieplenia zabezpiecza przed powstawaniem mostków energetycznych i zapewnia pełną funkcjonalność stolarki. Jest to również rozwiązanie bardziej komfortowe z punktu widzenia inwestora – montaż jest szybszy, ponieważ odbywa się w jednym etapie – wyjaśnia Dariusz Olszewski, dyrektor sprzedaży polskiego oddziału Internorm, europejskiego lidera w zakresie produkcji okien pasywnych. – Całkowite zamknięcie otworu okiennego można uzyskać w kilka godzin. Wpływa to na większą swobodę w wykonywaniu prac budowlanych.
Na jakim etapie budowy wykonać montaż okien?
Kiedy więc najlepiej wykonać montaż okien, by mogły one należycie spełniać swe zadania? Doskonałym momentem jest zakończenie etapu prac mokrych. Nie trzeba czekać na montaż izolacji, wystarczy przygotować i wyrównać ościeża. Kupując okna, szczególnie te energooszczędne czy pasywne, warto upewnić się, czy sprzedawca oferuje usługi montażu i czy stosuje się do wytycznych nowoczesnych systemów – np. MOWO. Wówczas uzyskasz pewność, że wykonana instalacja będzie szczelna, ciepła, cicha, solidna i objęta 10-letnią gwarancją.