Popularne metody uszczelniania okien
Do uszczelniania okien plastikowych, metalowych i drewnianych można użyć kilka różnych narzędzi. Ich wybór powinien być zależny przede wszystkim od tego, co należy uszczelnić.Silikon do uszczelnienia okna
Kiedy używać? Silikon możemy użyć do uszczelnianie okien na łączeniu szyby i ramy. Dobrze nadaje się do wypełniania drobnych nieszczelności. W przypadku silikonu minimalna szerokość nieszczelności powinna wynosić około 3 mm, a maksymalna 30 mm.
Jak używać? Silikon w przeciwieństwie do pianki nie ma właściwości rozszczelniających, dlatego należy nakładać go dość dużo w ubytki i szczeliny pomiędzy szybą a ramą. Najczęściej producent zaleca, by silikon nakładać pistoletem, który gwarantuje łatwe użycie produktu. Po wypełnieniu nieszczelności okien warto wygładzić silikon z pomocą szpachelki nasączonej w wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń. W wielu poradnikach można znaleźć informacje o tym, że tzw. wygładzanie powierzchni silikonowej można wykonać palcem. Taka metoda nie jest polecana, gdyż na dłoniach znajduje się wiele mikroorganizmów, które mogą negatywnie wpłynąć na trwałość materiałów.
Warto także pamiętać, że uszczelnianie okien plastikowych z pomocą silikonu można wykonać wyłącznie silikonem naturalnym bądź akrylowym.
Pianka poliuretanowa do szczelin okiennych
Kiedy używać? Piankę PU należy używać na ubytki pomiędzy ścianą a ościeżnicą. Sprawdzi się ona w przypadku większych i mniejszych szczelin.
Jak używać? Pianką PU należy wypełnić nieszczelne miejsca na styku ościeżnicy i ściany. Przy nakładaniu warto pamiętać, że pianka wielokrotnie zwiększa swoją objętość, dlatego jeśli podczas jej montażu nałoży się jej zbyt dużo, to może to doprowadzić do wypaczenia ościeżnicy. Warto więc zachować ostrożność przy nakładaniu materiału bądź wybrać piankę o obniżonej rozprężności, która znacznie lepiej sprawdzi się także w przypadku mniejszych ubytków.
Materiały piankowe nie są odporne na promienie UV, dlatego po nałożeniu i wyschnięciu pianki, należy nadmiar odciąć nożykiem, a następnie nałożyć odpowiedni tynk i farbę. Taki montaż wymaga odpowiedniej wprawy, dlatego może by ć dość trudny dla osób początkujących.
Warto pamiętać, że większość pianek PU działa wyłącznie w otoczeniu odpowiedniej temperatury. Zbyt niska temperatura powietrza może sprawić, że pianka po prostu nie zadziała właściwie na uszczelnienie okien. Chcąc wykonać uszczelnienie ościeżnicy zimą, wymaga użycia pianki dwuskładnikowej, która nie tylko pozwala na użycie materiału w temperaturze poniżej 0 stopni, lecz także jest trwalsza i bardziej wytrzymała.
Taśma do uszczelniania okien
Kiedy użyć? Jeśli szczelność okien jest wyjątkowo słaba i należy uszczelnić okna na ich całym obwodzie.
Jak użyć? Do uszczelniania okien można z powodzeniem użyć także taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Jest to jednak jedna z trudniejszych metod, gdyż wymaga demontażu ramy okiennej. Nieszczelne okna powinny być zdemontowane, a następnie musimy usunąć stare taśmy, które są najczęstszym źródłem wszelkich nieszczelności.
Po usunięciu starego materiału należy dokładnie oczyścić otwór okienny. Wszelkie zanieczyszczenia wpłyną na ponowne powstawanie nieszczelności, gdyż klej od taśmy będzie się odklejał. Taśmę montuje się do ościeżnicy oraz muru. Od zewnętrznej części okien należy użyć taśmy poliuretanowej bądź paroprzepuszczalnej, natomiast w przypadku wewnętrznego uszczelnienia należy posłużyć się taśmą paroszczelną.
Listwy uszczelniające okna
Kiedy używać? Listwy uszczelniające okna mogą się przydać w przypadku wykonywania uszczelnień na styku tynku i ościeżnicy. Dobrze sprawdzą się do większych ubytków.
Jak używać? Montaż listwy jest bardzo prosty, gdyż posiadają one samoprzylepne brzegi. Koniecznie przed naklejeniem listwy należy dokładnie oczyścić okno. Wszelkie zabrudzenia na styku ramy z ościeżnicą mogą znacząco pogorszyć szczelność materiału.
Ze względu na to, że listwa zazwyczaj ma od zewnętrznej strony siatkę z włókna szklanego, to po jej zamontowaniu wymaga zatynkowania.
Wymiana uszczelek okiennych
Kiedy używać? Uszczelki sprawdzą się w przypadku chęci uszczelnienia całej powierzchni ram. Nie sprawdza się w przypadku pojedynczej szpary (wówczas lepiej sprawdzi się ww. silikon).
Jak używać? Uszczelki to zdecydowanie najpopularniejszy sposób na uszczelnianie okien. Z ich pomocą można bardzo łatwo uszczelnić okna plastikowe (PCV). W przypadku tego rozwiązania najpierw musisz usunąć stare uszczelki, a następnie dokładnie oczyścić ościeżnicę z kurzu, brudu i wszelkich zanieczyszczeń.
Usunięcie starych uszczelek może nie być tak proste w nowych oknach. Producenci okien PCV dość często zgrzewają uszczelkę z ościeżnicą, więc ich demontaż jest nieco trudniejszy, jednak bez problemu powinna sobie z nim poradzić nawet osoba bardzo początkująca.
Uszczelnianie okien z pomocą uszczelki nie powiedzie się, jeśli nie weźmiemy pod uwagę zaleceń producenta okna PCV, które znajdują się na karcie gwarancyjnej. W karcie znajdują się wszelkie informacje dotyczące zarówno specyfikacji okna, jak i samych uszczelek. Dzięki niej dowiesz się, jakie uszczelki są odpowiednie do Twojego okna, co umożliwi jego prawidłowe uszczelnienie.